Чи хворіють коні на діабет?

8 червня 2023 р.

Через місяць після початку війни трапився один цікавий випадок, який чудово показує, що український народ попри все залишається таким же невгамовно добродушним, теплим і щирим зі своїм непереборним природним гумором.

 

Одна жінка спитала мене: «Цікаво! Чи хворіють коні на цукровий діабет? Мабуть, ні! Бо вони їдять овес. Перевірила на собі: їла кашу з вівсяної крупи і пила вівсяний чай. Був цукор 16,0, а став 5,6! Правда я ще вживала фітокомпозицію «Зеленої планети Земної» ДІАМАНТ. А ще коні не курять. Бо знову ж таки їдять овес. Даю овес і своєму чоловікові — перестав курити!»

Питання ніби жартівливе, але має свою правдиву логіку: це прямий зв'язок між багатьма нашими хворобами і харчуванням. Скільки ми пишемо, говоримо, наводимо дані наукових, медичних досліджень про важливість здорового харчування, його дійсно потужно профілактичну і навіть лікувальну дію, а на практиці виявляється що цього все ще мало. Для справжніх змін людям не вистачає мотивації або якогось пускового імпульсу. Не хочеться, та й важко, змінювати звички, які стали частиною життя, а у когось навіть життєвої філософії.

Змін часто побоюються і тому, що вважають їх «експериментами», які можуть нашкодити. І це дійсно є правдою у випадках, коли під видом здорового харчування просувають нічим не виправдані дієти. А раціон і дієта — то різні речі! Більш сміливі зазвичай жінки або ті, кому просто іншого шляху не залишилось: хвороба «скрутила» так, що вже немає нормального життя. Але навіщо ж до цього доводити або чекати і думати: омине мене чи ні інсульт, інфаркт, атеросклероз, діабет, рак або деменція?

Хвороби тварин, спільні з нашими — то можливість задуматись і над тим, а чому ми власне хворіємо.

Отож, чи хворіють коні на цукровий діабет? Так, але рідко. Як і у людей, основною причиною хвороби є неприродність способу життя і харчування в неволі: неможливість вволю бігати (в природі кінь рідко бігає галопом, але ходить чи бігає риссю, долаючи 20-30 км щодня), постійні стреси від «спілкування» з людиною і непритаманної їм тяглової праці, притлумлення фізіологічних сезонних змін (звідси порушення роботи гіпофізу, який впливає на роботу підшлункової), харчі з високим вмістом цукру і крохмалю, наступним ожирінням і хронічним панкреатитом. Тобто, нездоровий спосіб життя — як і в людей!

А лікують діабет у коней випасом на траві, трав’яним сіном, виключенням крохмальних продуктів, при потребі ще й додаванням бурякового жому чи ферментованої клітковини, збільшенням вигулу. Тобто, поверненням до нормального конячого раціону. Як і в людей, цукровий діабет у коней є частиною метаболічного синдрому: гіпертензії, ожиріння печінки, хвороби нирок. Відомо також, що остеохондроз розвивається у молодих коней, яких годували калорійною їжею, щоб вони швидше росли.

Про інших сільськогосподарських тварин мало що відомо, адже зазвичай їхнє життя дуже коротке, а в разі виявлення хвороби їх просто вбивають.

Пси і коти теж хворіють, але незрівнянно менше, ніж люди. Звичною причиною є хронічне ураження підшлункової залози, ожиріння через непритаманну виду їжу; нестача фізичної активності. Наприклад, корми для псів часто містять вільні прості вуглеводи або ж люди годують тварин своєю їжею, чого робити не можна.

У псів лікування включає збільшення в раціоні продуктів з високим вмістом складних вуглеводів, схуднення (якщо є ожиріння), при потребі інсулін. Котів лікують переходом на раціон з низьким вмістом вуглеводів у поєднанні з інсуліном.

Звичайно, серед причин діабету і людей, і тварин, є також ті, що не пов’язані з харчуванням чи фізичною активністю: генетичні, пухлинні, лікування стероїдами (у котів), вагітність, вікова деградація, стреси.

Але овес — він і в цих випадках корисний! Як і всі інші цільнозернові продукти з природнім вмістом складних вуглеводів: зернові, бобові, овочі, зелень, фрукти, горіхи… З такою їжею у вас не буде ожиріння, атеросклерозу, діабету, жирового переродження печінки, застою жовчі, отже, і підшлункова, і шлунок будуть працювати добре, бо жовч регулює їхню роботу. Закрепів не буде, бо клітковина і мікробіота, яка на ній росте і живиться, формуватимуть калові маси достатнього об’єму. Нирки не будуть зношуватися, працювати в гіперактивному режимі, щоб вивести надлишок азоту з тваринних білків.

З таким раціоном ми повертаємось до більш природної їжі, як коні до свого пасовища: з відсутністю рафінованих продуктів (цукрів, олій, солі), дуже калорійних продуктів (цукрів, жирів, м’яса, алкоголю), насичених десятками хімічних добавок та дуже перероблених продуктів ― настільки, що вже й не зрозуміло, з чого вони зроблені. Повертаємось до продуктів з більшою кількістю вітамінів, мінеральних солей, фітохімічних біологічно активних речовин, антиоксидантів. В цьому — основа нашого здоров’я!

Залиште свій коментар