Навесні на більшій частині Європи рясно квітує бузок звичайний (Syringa vulgaris), а в Східних Карпатах ще й ендемік цих країв бузок карпатський (S. josikaea), який росте тільки на території України і Румунії. Ці чудові рослини належать до родини Маслинові, а загалом в роді Syringa є 20-30 видів, багато з яких ростуть у Японії, Китаї, Гімалаях тощо. Тому бузок є традиційною лікарською рослиною в китайській народній медицині, а з часу поширення в Європі, після ХVI-XVII ст. — і у нас також.
Бруньки збирають, коли вони починають розвиватися; кору з молодих стебел теж навесні під час сокоруху. Суцвіття зривають разом з пагоном у період бутонізації; підвішують в тіні або сушать у сушарках за температури 40–60°С. Листя збирають весь період вегетації, але найкраще під час цвітіння.
Бузок здавна цікавив не лише народних цілителів і звичайних людей, але й вчених. Ще в 1841 році Альфонс Мейє виділив з кори бузку речовину, яку назвав сіренген. Пізніше цю речовину знайшли у коренях кульбаби, в елеутерококу та ще деяких видах. Сирингін має гепатопротекторний та протидіабетичний ефект, знижує глюкозу в крові.
Зараз в бузку вже ідентифіковано 302 сполуки. Основними лікувальними вважаються іридоїди, флавоноїди (кверцетин, лютеолін, апігенін, рутин), тритерпени, лігнани, кумарини, похідні кавової кислоти. Органічні кислоти, виділені з бузку, мають антиоксидантну, протипухлинну, захисну та імунорегуляторну властивості. А лауринова кислота зменшує утворення тромбів, розріджує кров.
Кора містить: іридоїди, лігнани, сирингін, кумарини, флавоноїди, дубильні речовини. Листя містять: іридоїди, гіркоти, аскорбінову кислоту, сирингін. Квітки: іридоїди, сирингін та інші фенольні сполуки, алкалоїди, ефірну олію, фарнезол. Квіти навіть можна їсти сирими.
Ліки з бузку мають протизапальні, антимікробні, противірусні, антигрибкові, ранозагоювальні, потогінні, знеболювальні, кардіопротекторні, імуномодулюючі, відхаркувальні, протипухлинні властивості, знижують тиск.
Бузок добре лікує всі запалення. Науково підтверджено, що завдяки неоолеуропеїну та комплексу інших речовин, він допомагає від запалень, за яких надмірно активуються нейтрофіли, а це, наприклад, ревматичний артрит, респіраторні захворювання та атеросклероз. Наприклад, бузок зменшує запалення на стінках судин, що є початковим етапом атеросклерозу. Таким чином протидіє подальшому відкладенню холестеролу, потовщенню і втраті гнучкості судин.
Бузок традиційно використовують для лікування інфекційної лихоманки (під час ангіни, грипу тощо), гепатиту, зубного болю, кишкових розладів (ентерит, діарея) та навіть цирозу і раку печінки, раку стравоходу.
Квітки, листя й бруньки частіше застосовують в разі захворювань суглобів, ревматизму, невралгії, ревматоїдного артриту, туберкульозу, від малярії й епілепсії, сечокам’яної хвороби, цукрового діабету, тромбофлебіту.
Висушені квітки і листя рослини, зібрані під час цвітіння, використовують як потогінний засіб та засіб, що збуджує апетит.
Бруньки збирають, щоб лікувати цукровий діабет, астматичну задуху, ревматизм, ревматоїдний поліартрит, невралгію. Щоб усунути будь-який сильний біль, коли навіть запалені нервові волокна, робимо розтирання.
Розтирання від болю
2 ст. л. бруньок або кори бузку поєднати з 2 ст. л. кори верби, можна додати 1 ст. л. лаврового листя. Залити флаконом камфорного спирту. Розбовтувати щодня впродовж 1-2 тижнів. Натирати болючі місця для усунення болю.
Квіти бузку лікують бронхіт, кашлюк, бронхіальну астму, виразку шлунку та 12-палої кишки, епілепсію. Взимку з цією ж метою можна пити духмяний чай із сухого листя і квітів бузку. Відомо, що листя знижує температуру. Чай з листя гіркуватий на смак, не такий м’який, як чай із цвіту бузку. Саме в листі і квітах є найбільше антиоксидантів, особливо в спиртових настоянках.
Антиоксиданти, окрім загального позитивного впливу на здоров'я, гальмують старіння шкіри, тому настої і розбавлені водою настоянки бузку можна використовувати і для вмивання та протирання шкіри.
Настій квітів бузку
Квіти подрібнити (потовкти в ступці чи порізати ножом), взяти у жменю і стиснути, щоб вони пустили сік; 1 ч. л. з верхом залити склянкою окропу, настояти 1 год. Приймати по 1 ст. л. 3-4 рази на день.
Для того, щоб лікувати ревматизм, артрит, артроз, ревматоїдний поліартрит, крім настою, робили обов'язково розтирання настоянкою.
Настоянка з квітів бузку
Квітами, чим густішого кольору, тим краще, наповнити склянку і залити горілкою або, краще, самогонкою. Настоювати 10-20 днів, не проціджувати і використовувати для розтирання.
Втирати цю настоянку можна в усі болючі місця: суглоби, м’язи, де є невралгії, неврити. Приток крові посилюється, розходиться запальний процес, перестає боліти. Коли болить п'ята через шпору, то теж роблять компреси або розтирання цією настоянкою. У випадку оперізуючого лишаю чи іншої висипки від герпесу, шкіру також можна натирати настоянкою, але лише після того, як зникли папули. А мазь, приготовану на відварі бузку, можна використовувати і під час активної фази, тобто, під час висипки.
В разі подагри робимо іншу настоянку — для внутрішнього вживання. До такої бузкової настоянки «прислухаються» і нирки — починають краще працювати, виводити червоні солі, тобто урати (солі сечової кислоти), які й спричиняють подагру.
Настоянка від подагри
2 ст. л. квітів бузку залити 0,5 л горілки, настояти і вживати всередину по 15-20 крапель 4 рази на день.
Листя бузку допомагає усунути запальні процеси очей і покращити зір. Пам'ятаєте, як у дитинстві, та й тепер, можливо, виникав ячмінь на оці? Тоді брали 3 листочки бузку, 2 з них подрібнювали, а на третій викладали цю кашку і потім накладали як аплікацію на ячмінь. Якщо зробити це 3-5 разів на день (можна і більше), то ячмінь минає за день. В Китаї бузком також лікують кон’юнктивіт.
В разі гнійних ран, поранень шкіри листя миють і накладають на ушкоджене місце, міняючи на свіже кілька разів на день. Можна брати і сухе листя: розпарити і покласти на рану.
Кора бузку також лікує. Завдяки високому вмісту сирингіну вона має адаптогенну, імуномодулюючу активність. Лікує бешиху (рожу). Треба зняти кору з дерева і внутрішньою частиною покласти на запалене місце: пройде жар, зменшиться запалення, бешиха почне зникати. «Зелена планета земної» має для лікування бешихового запалення мазь ЦІЛЮЩУ, яка завдяки сильній бактерицидній дії усуває будь-яке запалення і чистить рани від гною.
З бузку, але інших видів, не бузку звичайного, у Китаї виробляють не лише традиційні настоянки і настої, а й таблетки, капсули, ін'єкції та мазі проти кашлю, ішемії, гострого гепатиту, гострого гастроентериту, кон’юнктивіту, бронхіту, дизентерії, тонзиліту, таблетки з противірусною та антибактеріальною дією. Капсули на основі сирингіну допомагають лікувати хронічний бронхіт і астму.
Обов’язково підіть помилуватись цвітом бузку! Пошукайте собі щасливу квіточку з трьома чи п’ятьма пелюстками, а разом назбирайте бузкових ліків.Тільки пам'ятайте, що у кожної рослини є свої відповідні дози. Дотримуйтесь їх, бо все що занадто, то не здорово! Бузок, зокрема завдяки вмісту сирингіну, може викликати і алергічну реакцію, тому починайте лікування з пробної дози.