Любий серцю пастернак

1 січня 2024 р.

Корені пастернаку смачні й збагачують наше щоденне меню, збуджуючи апетит, тамуючи біль від кишкових, печінкових і ниркових кольків. Вони полегшують стан під час лихоманки, мають відхаркувальну й сечогінну дію. Хочемо звернути вашу увагу і на користь пастернаку для серцево-судинної системи.

У разі гіпертонії нам потрібно більше калію, магнію і кальцію —вони приймають участь у скороченні м’язів, зокрема й серцевого: 100 г пастернаку містять 8% добової норми калію, понад 7% магнію, майже 4% кальцію. Непоганий вміст інших мінералів: 6% заліза, понад 5% цинку, понад 13% міді, 24% марганцю, понад 3% селену.

Калій разом з ефірними оліями виявляють антиоксидантні та сечогінні властивості, допомагаючи виводити з організму надлишок натрію, котрий викликає затримку рідини.

Пастернак має корисні для серця і судин вітаміни. Передусім, це 17% фолієвої кислоти (вітаміну В9) і 7% вітаміну В6, які захищають ваше серце; по 19% вітаміну С і К, 10% Е, понад 7% В1, 12% В5, приблизно по 4% В2 і В3.

Звернемо особливу увагу на фолат — більш відомий як фолієва кислота, або водорозчинний вітамін В₉. Ця сполука впливає на кровотворення, посилює утворення еритроцитів та лейкоцитів, знижує вміст холестерину у крові, впливає на імунну систему. У разі авітамінозу В₉, розвивається недокрів'я.

Фолат з пастернаку допоможе знизити рівень гомоцистеїну в крові. Амінокислота гомоцистеїн провокує серцево-судинні захворювання і старіння мозку. Вона синтезується з метіоніну, і знов перетворюється на метіонін. Якщо ці процеси незбалансовані, рівень гомоцистеїну підвищується. Це викликає запалення, є токсичним для нейронів мозку, сприяє відкладенню шкідливих білків. Збільшується ризик інсульту, ішемічної хвороби серця, хвороби Альцгеймера і Паркінсона, ревматоїдного артриту, множинного склерозу тощо.

На ярмарку, базарі або в супермаркеті не проходьте повз корінців пастернаку, а разом візьміть селеру й петрушку. Після зимових свят, усіх спокусливих, але не надто корисних для здоров’я смаколиків, побути кілька днів на овочевій дієті, буде не просто приємно, а й порятує вашу травну систему від відчуття тяжкості, кольків, закрепів. Пісні супи, борщі та бульйони із запашними корінцями, овочеві рагу й запіканки легкі для травлення, багаті на вітаміни, клітковину, а ще дуже-дуже смачні.

Споживайте пастернак (й решту овочів) частіше і будьте здорові!

Залиште свій коментар