Надміру — не на користь

23 липня 2023 р.

Надміру — не на користь

 

Ця надзвичайно цілюща рослина допомагає людям своїми яскравими жовтими квітами тисячі років. Hypericum perforatum має майже універсальну і дуже сильну дію. Але не варто нею захоплюватись! Про це свідчить назва латиною, де hyper означає най-, надміру.

 

Користування будь-якою рослиною як засобом від усіх хвороб без глибокого розуміння її властивостей, а також тривале вживання, перебільшення дози часто спричиняє шкоду.

От і від звіробою звичайного підвищується чутливість шкіри і слизових оболонок до сонячного світла (фотосенсибілізуюча дія) з можливістю виникнення фото дерматозів — пошкоджень шкіри під дією сонця, світлобоязні. Аби уникнути сонячних опіків, краще залишити цю траву на зиму.

Відповідальний за фото сенсибілізацію гіперицин, біологічно активна сполука, яка також здатна викликати диспепсичні явища і закрепи (має в’яжучу дію). Вона забарвлює сік звіробою у червоний колір і забезпечує більшість його специфічних властивостей.

Є у складі рослини і гормоноподібні стерини, які впливають на баланс статевих гормонів. Тому чоловікам приймати звіробій довше 7 днів поспіль не можна — це може викликати статеву слабкість. І дуже важко її потім усунути.

У жінок також від звіробою може підвищуватися тиск, боліти голова, почати рости волосся на верхній губі, підборідді, руках, ногах, животі, сосках. Тому й жінкам не варто захоплюватись звіробоєм. В разі потреби його можна замінити іншими рослинами, наприклад, деревієм.

До змін гормонального стану звіробій призводить і тому, що суттєво впливає на печінкові ферменти, які займаються переробкою гомонів. Тому вживати гормональні контрацептиви чи інші статеві гормони не можна разом з прийомом звіробою: він зменшує чи збільшує ефект від гормонів, що може призвести до неочікуваних наслідків.

Так само може впливати на засвоєння інших фармацевтичних препаратів чи інших лікарських рослин. Часто послаблює їхній терапевтичний ефект, водночас збільшуючи побічну дію. Існує навіть перелік несумісних зі звіробоєм препаратів. З іншого боку, звіробій у сумішах трав часто є дієвою складовою, яка посилює дію інших рослин саме таким чином: впливаючи на їхнє засвоєння.

При тривалому застосуванні також може виявити невелику токсичність: неприємні відчуття в області печінки і гіркоту в роті.

Хоча звіробій має заспокійливу дію, при зловживанні може викликати безсоння; також його не можна застосовувати людям з підвищеною збудливістю центральної нервової системи.

Протипоказаний і тим людям, у яких підвищений тиск, тому що звіробій його підвищує. Гіпертонікам звіробій можна лише додавати до ліків, які нормалізують тиск, наприклад, до глоду, чи до заспокійливих трав.

У фотосенсибілізуючої здатності звіробою є і позитивний бік: ним лікують вітиліго — порушення пігментації шкіри. Також гіперицин вибірково накопичується в ракових клітинах, що робить їх мішенню для руйнівної дії променів при променевій терапії пухлинних захворювань.

Тож до звіробою треба ставитись з пошаною і пересторогою, зі знанням його дії, вживати його, лише покладаючись на перевірені рецепти.

Звіробій заготовляють під час цвітіння. Намагайтеся збирати його не після дощу, особливо якщо ви будете його сушити. Збирають квітучі верхівки рослини чи квітучі бокові гілочки. Стебло теж можна використовувати: його запарювали і робили з напаром ванни, бо у звіробої міститься багато дубильних речовин, які справляються з грибками на шкірі.

Зібрану сировину сушать під навісом, на горищі, але щоб температура не перевищувала 40℃. Звіробій можна розкладати на папері чи підвішувати у невеликих пучках. Суха рослина має легко ламатися — так можна перевірити, чи вона вже достатньо висохла. Зберігати суху траву можна 3 роки.

А про користування звіробоєм, рецепти і призначення буде далі.

Залиште свій коментар