Орлики-оксамитки

28 травня 2023 р.

Орлики-оксамитки

 

В Середньовіччі в Європі було модно облаштовувати аптечні сади. Зазвичай, цим займались аптекарі, монастирі, заможні люди. Наприклад, такий сад був закладений в Кременці у 1754 році в Єзуїтському колегіумі. «Зелена планета Земної» теж має в різних частинах України свої сади-плантації, де ростуть майбутні ліки. Ваші, дорогі наші читачі, сади, городи, клумби це теж аптеки. І ми разом вчимося бути здібними фармацевтами. Сьогодні занесемо до списку лікарських ще одну рослину з вашого саду.

Думаю, більшість з вас не розглядали орлики як лікарську рослину. Ростуть собі й ростуть, самі сіються, гарно, щедро і довго квітнуть! Звичайні садові квіти. Але ж це і лікарські квіти також!

В Україні росте три види орликів: орлики чорнуваті (Aquilеgia nigricans), трансильванські (Aquilеgia transsilvanica) та звичайні (Aquilegia vulgaris). Перші два занесено до Червоної книги України. Ці види зустрічаються в Україні лише в Карпатах.Третій вид в природі поширений в Криму, зрідка зустрічається в лісовій зоні та в лісостеповій на правобережній Україні. Але переважно росте під опікою людини. Має кілька підвидів і багато сортів. Далі поговоримо саме про нього.

Орлики звичайні, або водозбір, належать до родини Жовтецеві, представники якої отруйні, як от аконіт, горицвіт, анемони. Всі частини, орликів, включно з насінням, містять глікозид триглохінін. При розкладанні з нього утворюється синильна кислота (ціанистий водень) — відбувається це при пошкодженні рослини. Токсини орликів діють і на серце, викликають серцеву слабкість, гастроентерит при вживанні більше 20 г трави. Але точно міра токсичності не відома. Описано, що висмоктування 12 квіток спричинило нетривалий ціаноз, сонливість. При висушуванні чи нагріванні токсини розкладаються. Але про отруйність свіжої рослини пам’ятайте і розкажіть дітям.

Рослина багаторічна, має потужне кореневище; заввишки до метра. Листки трійчасті. Назві «водозбір» рослина завдячує саме листкам: вода на них збирається в круглі великі краплі, а не розтікається.

Цвітуть орлики з травня по червень. Квіти мають особливу форму, сплутати їх з іншими неможливо; приємно пахнуть, але гіркі. Можуть бути сині, рожеві (бузкові) чи білі; культурні сорти — різних кольорів.

В народній медицині використовують всі частини, крім стебла. Листки збирають перед цвітінням, квіти в травні, або всю рослину під час цвітіння, зрізуючи на висоті 8-10 см від ґрунту. Сушать під наметами або на горищі.

Орлики містять алкалоїди, тритерпеноїдні сапоніни, флавоноїди (кверцетин, апігенін), ціаногенні глікозиди;  фенольну кислоту. Звичайно, є в них органічні кислоти, жирні кислоти, амінокислоти, цукри, вітамін С. Синій колір зумовлений антоціанідом дельфінідіном.

Орлики використовували в народній медицині Європи в Середньовіччі та пізніше, десь до XVIIIстоліття. Потім їхня популярність підупала. В офіційній медицині лікувальні властивості не визнають, до того ж, рослина отруйна, тому її не використовують і мало досліджують.

Рослина здавна була відома як засіб від гарячки при інфекційних хворобах, риніту, бронхо-легеневого кровохаркання, збільшених лімфатичних вузлів на шиї; жовтяниці та захворювань жовчного міхура; болю в роті та горлі.

Щоб позбутися вошей відваром з насіння мили голову або ж клали на голову подрібнене і замочене в оливковій олії насіння — відомо, що ці засоби були популярні в Іспанії. В Іспанії також була традиція вживати вранці невеликі порції кореня протягом кількох днів від каменів у сечовивідних шляхах.

Примочки з відвару кореня використовували також місцево для лікування екземи, виразок, загоєння ран. Дійсно, і корені, і листя мають антисептичні властивості, тому очищують шкіру від інфекцій. Щоб врятувати шкіру від запальних та гнійних проблем використовуйте зовні сік або відвар (1 ст. л. листя на 1 склянку окропу).

Корінь, насіння і листя мають також в’яжучу, сечогінну, потогінну дію, раніше їх включали до складу кровоочисних сумішей в разі фурункулів.

В Україні орликами теж лікувались — добре знаю це на прикладі моїх бабусі і мами, які називали їх оксамитками. Моя баба Настя надавала перевагу квітам темно-синіх кольорів. Казала, що вони дуже потрібні жінкам і чоловікам, щоб у них були дітородні органи в порядку:  у жінок місячні нормальні, а у чоловіків — сила чоловіча. Це ж сповідувала і моя мама Марія. Наші відомі фітотерапевти також радять вживати ліки з орликів в разі альгоменореї (болючих, важких місячних) та в разі імпотенції. В. В. Кархут наводить дві суміші від альгоменореї.

Ліки від болісних місячних

ВАРІАНТ 1. 4 ст. л. суміші листя і квіток орликів, листя кропиви малої, квіток нагідок, трави череди, трави фіалки триколірної, трави вероніки, трави хвоща польового, листя горіха волоського (1,5 : 1 : 1 : 1,5 : 2 : 1 : 1 : 1) настоювати 12 год. в 1 л води, кип’ятити 5 хв., пити по пів склянки 4-5 разів на день упродовж 6 тижнів.

ВАРІАНТ 2. 4 ст. л. сумі­ші листків і квіток орликів, трави череди, листя волоського горіха, листя смородини, листя суниць лісових, квіток глухої кропиви білої, квіток деревію, трави фіалки триколірної, коренів лопуха (1 : 1 : 0,5 :1 : 1: 0,5 : 1 : 1 : 2 : 1,5) кип’ятити в 1 л води 10 хв., настоювати 1 год., вживати щогодини по 1 ст. л. 5-6 разів на день.

Нам, дітям, мама чи бабуся давали орлики лише для лікування ротової порожнини та хворого горла у вигляді полоскання. Лише іноді, коли підвищувалася температура, додавали до малини, калини, щоб з потом хвороба вийшла швидше. І дійсно, за день ми одужували.

Також ще від своїх баби і мами знаю, що ця рослина лікує найвідповідальніші органи, які постачають людині достатню кількість червоних і білих клітин крові: печінку і селезінку. Орлики давали, щоб не було застоїв, «щоб не були лінивими» печінка та її жовчні шляхи, жовчний міхур.

Коли приходив до нас чоловік з великим животом (водянкою), брали свіже або висушене листя і квіти орликів і давали хворому пити настій, щоб вода вийшла. Дивилась я на те і думала: «Нічого собі, який живіт, мабуть відро води випив». Але проходив тиждень-два, і в чоловіка пропадав живіт. Чудо, та й годі!

Коли вже я сама займалась фітотерапією, поїхала на Волинь, де познайомилась з однією знахаркою. Побачила у її городі оксамитки різних кольорів. На моє запитання, чому їх так багато, Одарка відповіла, що ними вона лікує ангіну, навіть гнійну, за один день або й за один раз таким настоєм:

Настій орликів для полоскання від ангіни

1 ст. л. трави заварити 2 склянками окропу, полоскати горло гарячим настоєм — як тільки можна терпіти, щоб не опектись. Достатньо 1-2 полоскань.

А всі інші застосування рослини на Волині такі ж, як і у нас на Чернігівщині. Ось два варіанти приготування настоїв.

Настій орликів

1 ч. л. сировини (квітів і листя) залити склянкою окропу, настояти 30 хв., вживати по 1 ст. л. 3 рази на день за 20-30 хв. до їди.

 

Чай із орликів для чоловічого здоров’я і сили

1 ст. л. на 0,5 л окропу, настояти 10 хв.; пити вранці та ввечері по 250 мл ковтками.

 

Навіть вживали сік свіжої рослини: по 10 крапель рано та ввечері.

Попереду ще мінімум місяць з квітучими орликами — хочеться порадити, щоб ви випробували їхню силу, але ще більше хочу побажати, щоб ви не мали потреби ними лікуватись! Проте, про всяк випадок заготуйте мішечок цих ліків, тим більше, що за ними не треба далеко ходити.

Залиште свій коментар