Рецепти з берези для здоров'я та краси

16 червня 2023 р.

Бруньки, сік, листя, пилок, квіти, деревина, береста — те, що дає нам береза для здоров’я, краси і навіть задоволення, бо березовий сік не лише корисний, а й смачний. Всі ці частини берези народна медицина вміє використовувати.

 

На території України росте кілька берез. Найпоширеніші береза повисла (Betula pendula) та береза пухнаста (Betula pubescens), саме з них, зазвичай, і збирають бруньки і листя.

З березових бруньок роблять десятипроцентну настоянку або сушать їх. Збирають їх рано навесні, до сокоруху, поки бруньки не розпущені. Ця настоянка дуже цілюща, може замінити йод, має бактерицидну, антисептичну, протизапальну активність. Нею змащують травмовані місця, синці, рятують також від вивихів та від болю.

Як тільки з бруньок з’являються молоді листочки, ніжні, липкі, їх можна використовувати у їжу. Коли ж підростуть, час заготовляти їх для лікування. Найкраще збирати молоде листя у травні, але якщо не встигли, не біда, червневе листя, і навіть липневе теж можна використати. Молоді листки містять багато білків, жирів, ефірних олій, дуже багато різних флавоноїдів та антоціанів, каротиноїди, феноли, карбонові кислоти, дубильні речовини, кумарини, вітаміни.

Щоб листя зберегти, треба його висушити: прив'ялити на сонці, а потім покласти на горищі, там де є протяг. Ворушити щодня, щоб не зіпріло, а висохло, було духмяним і цілющим, не втратило свій колір. Якщо воно побуріло, то вже не годиться для вживання. Можна сушити і в сушарках при температурі 30–35°С.

А поки літо, варто використати свіже листя, настій з якого робити дуже просто. Беремо листочки, складаємо їх щільно, щоб можна було ретельно подрібнити ножем, нарізаємо вдовж і впоперек, щоб листя віддало всю свою цілющу силу. Сухе листя можна подрібнити у м'ясорубці. Беремо в жменю нарізане листя і гарно перетираємо руками, щоб пустило сік. 1-2 ч. л. листя заливаємо склянкою окропу, настоюємо 30 хв., проціджуємо, віджимаємо. Якщо взяли не листя, а бруньки чи кору берези, то можна прокип'ятити кілька хвилин та довше настоювати.

До готового настою з бруньок треба додати чверть чайної ложки соди на склянку настою та розмішати, бо в бруньках багато смолистих речовин, які можуть завдати шкоди ниркам. А в настій із листя, де смолистих речовин майже нема, вистачить додати соди на кінчику ножа. Настій стає приємного золотавого кольору. Вживати його треба по чверті склянки 4 рази на день, дітям по 1 ст. л., маленьким діткам по 1 ч. л.

Настій вживають для лікування виразки шлунка, холециститу і холангіту, покращення роботи печінки: щоб печінка і жовчний міхур працювали нормально,щоб не застоювалась жовч, не утворювалася з неї замазка, не запалювався жовчний міхур і щоб потім не довелося його оперувати.

Якщо вже є камінці у жовчному міхурі, сечовому міхурі, нирках, то настій допоможе їх вивести і усуне запальні процеси в цих органах, вилікує сечокислий діатез. Нирки — очисна система, якщо вони працюють нормально, то ніде не буде ні камінців, ні піску. Також береза, лікуючи нирки і всю сечостатеву систему, ще лікує суглоби, усуває біль. Вона — бактерицидна і знеболювальна.

Коли є ларингіт, бронхіт, тонзиліт, кашель навіть у маленької дитини, їй можнадавати такий настій, адже він не має шкідливих речовин.

Береза цілюща, береза живодайна, вона допомагає всім, від малого до старого. Жінок і молодих дівчат лікує, щоб мали нормальні місячні. Жінок старшого віку у клімактеричний період заспокоює, зменшує патологічні симптоми клімаксу (головний біль, коливання тиску, знервованість, кровотечі).

А як же береза добре бореться з паразитами, особливо із лямбліями в жовчному міхурі та печінці (лямбліозний холецистит). Береза лікує жовчний, налагоджує рух жовчі, знімає запалення жовчного і печінки, а в здоровому органі паразити не втримаються! Тому дітям і дорослим, за необхідності, треба давати до чаю листочки берези або робити настої.

Допомагає береза і при аскаридозі. Якщо у дитини завелись аскариди, то давайте їй пити березовий настій або навіть просто додавайте молоді березові листочки, добре помиті, до салату, борщу, супу. Вони ж такі смачні і корисні! Це і профілактика від зараження аскаридами, лямбліями, гостриками.

А щобу вас, шановні жінки та чоловіки, волосся було міцне, пружне, золотисте, блискуче, приємного кольору, ополіскуйте його настоєм березового листя. Пів склянки подрібненого листя заливаємо 1 л окропу, ставимо в піч або на кілька хвилин на плиту на слабкий вогонь. Потім закутуємо, ставимо у тепле місце на годину, проціджуємо та ополіскуємо волосся. Окрім краси, така процедура сприяє зміцненню волосяних цибулин, протидіє випадінню волосся.

Березовий сік — кровоочисний і взагалі очисний засіб. Коли вам кажуть, що маєте порушений обмін речовин в організмі, то саме березовий сік допоможе налагодити функцію всіх органів і систем.

Колись мій дід, в якого замість яблунь і груш серед городу росло три берези, завжди радив жінкам, молодим дівчатам, в яких з'явилися на обличчі вугри червоні, прищики, подразнення, пити березовий сік. А щоб він був ще смачніший і корисніший, додавав туди підсушені рум’яні сухарики житнього хліба, грушки-дички, щоб вони збагатили сік своїми цукрами і кислотами, вітамінами і мінералами. Також радив мій дід дівчатам протирати березовим соком обличчя, щоб було гарним, молодим, світилося. Сік ще й усуває усуває руді плями на шкірі.

У приміщенні береза зробить повітря чистим, бо вона дуже фунгіцидна рослина. Якщо взяти сухі гілочки і листя берези і спалити в приміщенні, то піде голубий, приємний димок і знищить всі погане, і ви будете дихати чистим повітрям. Тільки не забувайте, що дихати треба, як кажуть, на повні груди; дихайте животом, щоб повітря йшло далі, щоб аж до ніг надходив кисень. Щоб ноги не боліли, щоб сині прожилочки, які там є — запалені капіляри, ставали здоровими, і ноги ваші були не сині, а здорові і красиві. Від того димку і ніс запрацює нормально, всі запальні процеси носоглотки зникнуть.

 

Залиште свій коментар