Рецепти зі звіробоєм

9 серпня 2023 р.

Зараз літо, звіробій ще квітне, отож, можна скористатись свіжою рослиною. Зриваємо квіти і листя або саму лише його верхівку з квітами і листям, подрібнюємо ножем, можна ще й в ступці ретельно розтерти, аж поки не піде сік — так рослина віддасть нам більше своїх корисних речовин.  А далі готуємо настій або відвар.

Настій звіробою

1 ч. л. подрібнених листків і квітів залити склянкою окропу, накрити, вкутати і настояти 2 год. Процідити. Пити по третині чи четвертині склянки за 30 хв. до їди.

 

Відвар звіробою

1 ч. л. подрібнених листків і квітів залити склянкою окропу, прокип’ятити на маленькому вогні  5–7 хв.,  потім 10 хв. настояти. Пити по третині чи четвертині склянки за 30 хв. до їди.

 

Таким настоєм чи відваром можна лікувати всі запальні процеси в печінці та жовчному міхурі (холецистити, гепатити, холангіти),запалення слизових оболонок травного тракту, відновити жовчотворну функцію печінки, лікувати дискінезію жовчних шляхів, адже звіробій зменшує спазми жовчних шляхів та діє жовчогінно.

Протиспазматична дія допомагає і при метеоризмі,  гострих і хронічних колітах.

Звіробій також нормалізує видільну функцію шлункових залоз, тому корисний при гіпоацидному гастриті. Протибактеріальна, протистоцидна (проти найпростіших паразитів) талегка в'яжуча  дія допомагають здолати послаблення, прості і криваві проноси, коліти. При проносах добре вживати не сам звіробій, а у суміші (порівну) з деревієм: заварити 1 ст. л. суміші склянкою окропу, випити натщесерце (В. Кархут).

Лікуючи звіробоєм травну систему, печінку, шлунок, одночасно можна позбутись паразитів, особливо гостриків у дітей. Від гостриків допомагає і звіробоєва олія, нею треба змащувати задній прохід.

Дякуючи звіробою ми можемо внормувати кровообіг на периферії — у нижніх кінцівках і руках. Він відкриває капіляри, зміцнює їх і робить еластичними, міцними, щоб вони не тріскались, і не виникали оті червоні плями на тілі, щоб гарно постачалась кров до всіх органів.Також підсилює, наснажує серце при слабкості, тремтінні серця, болю чи поколюванню в грудях; звужує судини, трохи піднімає тиск.

Переходимо до сечостатевої системи. Звіробій лікуєвсі сечовивідні шляхи, нирки (нефрити, пієлонефрити), запалення сечового міхура (цистит),  уретрит. Лікують звіробоєм нічне нетримання сечі у дітей і в дорослих людей.  При нетриманні сечі чергують через день настій звіробою (склянка перед сном) і вино, настояне на насінні парила звичайного (В. Кархут).

Звіробій частково збільшує діурез, тож може слугувати сечогінним на початковій стадії нирковокам'яної хвороби та при зниженні фільтраційної здатності нирок, допоможе вигнати пісок і камінці з нирок та сечового міхура.

Але у всіх цих випадках частіше звіробій вживають не окремо, а у сумішах, зборах (шлункові, печінкові, ниркові, заспокійливі, для дихальних шляхів, шкіри). Рослина також входить до складу комплексних аптечних препаратів: новоіманін, поліфітол, гербогастрін, фітоліт, фітулвент, армон та збору арфазетин.

От кілька прикладів зборів зі звіробоєм.

Збір від хвороб печінки із закрепами (за В. Кархутом)

2 частини звіробою, 3 частини квіток цмину піщаного, 2 частини кори крушини змішати, взяти 4 ст. л. суміші, залити 1 л окропу, прокип’яти 10 хв., процідити. Якщо крушину не брати (коли немає закрепів), то залити окропом і настояти ніч. Випити за день за 5 прийомів.

Збір від хвороб печінки та жовчних каменів

4 ст. л. суміші звіробою, споришу, цмину, ромашки, кори крушини (1:3:3:1:2) на ніч залити 1 л сирої води, вранці проварити 7-10 хв. Випити за день у 4 прийоми (за годину після їди).

 

Від гострого і хронічного запалення нирок

Суміш листків мучниці, ведмежого вушка, бруньок берези, трави остудника, звіробою, стовпчиків кукурудзи, кореня бузини трав'янистої, трави хвоща польового, споришу, квіток материнки, ромашки лікарської (4:3:2:4:1:2:3:2:2:1,5) готувати і вживати як у попередньому рецепті.

У жінок лікують звіробоєм всі запальні процеси сечостатевої системи, дітородних органів: запалення матки, яйників, маткових труб. Тоді вживають звіробій, і не тільки всередину, а ще і зовнішньо у вигляді спринцювань, підмивань. Для спринцювання при білях готують суміш з трав.

Відвар для спринцювань при білях (за Кархутом)

Взяти порівну трави: звіробій, дубова кора, коріння кропиви, пелюстки троянди, квітки цмину, трава грициків, омела біла, кора верби, насіння льону, корінь живокосту, корінь алтеї, трава гірчака перцевого, нагідки. 4 ст. л. суміші кип’ятити в 2-3 л води 20 хв., процідити. Помірно гарячим відваром промивати піхву двічі на день: вранці і ввечері.

 

Коли болить голова абоє застуда, припливи крові до голови, мігрень, також п’ють звіробій по четвертині склянки 4 рази на день і змащують скроні звіробоєвою олією. У вигляді настоїв чи настоянок помічний звіробій навіть при туберкульозі легень, має і відхаркувальну дію.

Звіробій дуже добре допомагає людям при стомленій, виснаженій нервовій системі, неспокійному сні; лікує неврози, невралгії і неврити, нервові судоми, лунатизм. З нього виготовляють ліки від тривожних станів. А от при синдромі дефіциту уваги звіробій не допомагає.

 

Напар від розумової перевтоми, нервового напруження, безсоння (за Кархутом)

Взяти порівну: траву звіробою, траву чи квітки деревію, корінь дягелю лікарського. 1 ст. л. суміші запарити склянкою окропу. Пити на ніч за 30 хв. до сну.

Звіробоєва олія  дуже універсальна і легка в приготуванні, допоможе  від вітиліго, забоїв, пошкоджень шкіри, ерозії шийки матки і тріщин сосків, ерозії травного тракту.

 

Олія на звіробої

Взяти 1 частину квіток на 2 частини олії, або 3 ст. л. з верхом подрібнених квітів на склянку олії, або 2-3 повних жмені на 1 л олії. Настоювати 3 тижні у темному місці при кімнатній температурі, струшуючи кожен день. Олія має стати темно-червоною. Процідити. 

Роблять ці ліки на будь-якій олії — соняшниковий, лляній, оливковій, яка є вдома, таку і беремо.

Хворі на вітиліго можуть змащувати олією білі плями на шкірі. Також це можна робити і густим екстрактом звіробою. Помічною є звіробійна олія для шкіри і при обмороженнях, опіках, подразненнях, забоях на тулубі. Коли при застуді висипає герпес на губах чи з’являються тріщини в куточках рота, тріщини на сосках, хворі ясна, то також змащуємо їх олією. Ерозію шийки матки лікують тампонами, змоченими в олії.

Лікують звіробойною олією ерозію шлунка та дванадцятипалої кишки, запальні процеси в травному тракті, печінці, селезінці, нирках: зранку випити до сніданку 1 ч. л. олії.

Та найчастіше олію втирають у хворі суглоби в разі ревматизму, подагри, артриту, уболючі місця при невралгії, невриті. Олією з листя рослини, змішаної зі скипидаром, раніше теж натирали хворі суглоби, рятуючись від ломоти та болю.

Ще один варіант ліків — настоянка звіробою на горілці, яку часто використовують замість відварів і настоїв. Вона може зберігатися 2-3 роки і допомагати вам при багатьох проблемах.

Настоянка звіробою

На 1 вагову частину свіжої трави взяти 10 частин горілки, настоювати 1-3 тижні в темному місці, процідити. Пити по 10-15 крапель 3-4 рази на день.

Саме настоянкою найкраще лікувати ревматичні ураження (пити по 10 крапель тричі на день з водою). Це гарне знеболювальне розтирання для суглобів і попереку. Настоянка також ефективна від гостриків та інших глистів, так само, як і настій: 15 г на 100 мл окропу, пити по 90-150 мл тричі на день упродовж 3 днів (дітям 1-7 років), в останній день дають проносну сіль, всього зробити 3 такі курси з перервою 10-12 днів.

Нагадаємо також, що всередину вживати звіробій можна тільки 7 днів на рік, щоб жінки й чоловіки не відчули на собі його побічної дії. Чоловіки втрачають чоловічу силу (потенцію), а жінки — жіночу привабливість (росте волосся в небажаних місцях).

Спиртова настоянка звіробою є хорошим (і актуальним) дезінфікуючим засобом, який підходить для обробки ран: 1-2 ст. л. слід розвести у половині склянки перевареної води. Гоять рани та виразки також маззю зі свіжого товченого листя звіробою, шавлії та свіжого смальцю.

Настоєм і розведеною настоянкою звіробою (30-40 крапель на пів склянки води) полощуть ротову порожнину і змащують ясна в разі неприємного запаху з рота, гінгівітів і стоматитів.

Стебло звіробою можна висушити, потім заварювати його і робити ванночки, аби усунути грибкові ураження на ногах та руках, коли буде дуже мокріти між пальцями або зі шкірою на підошві буде проблема.

Залиште свій коментар