Собача кропива: лікує серце, нерви, чистить судини

9 липня 2023 р.

Щоранку і щовечора молюсь і прошу здоров'я для всіх вас! Щодня приходять відвідувачі до «Зеленої планети», кожен зі своїм особистим болем і нашим спільним — за Україну. В усіх болить серце, болить душа, нервова система збуджена, тривога і стрес не дають нормально спати. А до того додаються ще інші хвороби: підвищений тиск, цукровий діабет, підвищений холестерол (атеросклероз). Де знайти допомогу, хто може прийти на поміч? Звісно, природа та її цілющі рослини!

Є трави заспокійливі, наприклад, валеріана лікарська (Valeriana officinalis). Але ж спробуй її знайти: для лікування брали корінь, отож, рослина гинула, і тепер лише де-не-де побачиш, як вона цвіте.

Або ще є конвалія звичайна (Convallaria majalis). Але вона відцвіла на початку травня, а головне, занесена в Червону книгу, збирати її не можна. Але люди продовжують її рвати і купувати на букети, забуваючи, що це квітка для здоров'я, що її треба берегти як зіницю ока.

Замінить ці дві рослини собача кропива звичайна, або пустирник звичайний (Leonurus cardiaca). Його цінує і широко використовує офіційна, наукова медицина з 1930-х років, в основному як серцевий і заспокійливий засіб. А народна медицина європейських країн шанувала собачу кропиву принаймні з XV ст. — з цього часу маємо письмові документи про її використання. Видова назва з латини перекладається як «серцева» — отож, люди здавна знали, що вона лікує.

Ця рослина належить до родини Глухокропивові і має характерні для неї квітки: невеликі, рожевого чи бузкового кольору, з пухнастими нижніми губами, розташовані в пазухах листків. Цвіте рослина з червня по вересень. Листки навхрест супротивні, злегка волохаті. Мають край з трьома — п’ятьма гострими виступами, верхні «тризубні» або цілокраї. Стебло чотиригранне, ребра стебла опушені тоненьким рясним пушком.

Для лікування заготовляють верхівку рослини, краще на початку цвітіння, зрізаючи її там, де закінчуються квіти. Сушать у затінку або в сушарках при температурі до 60 градусів, часто перевертають, щоб сировина не почорніла. Зберігати можна до 2-3 років.

Для лікування готують такий настій.

Настій собачої кропиви

1 ст. л. подрібненої сировини залити склянкою окропу. Потім закутати, якщо нема де підігріти, або ж поставити на слабенький вогонь бодай на 5 хв., а потім настоювати допоки прочахне. Вживати до їди по чверті склянки 4 рази на день, можна по третині склянки тричі на день.

Влітку можна вживати свіжий сік. Носаль пише, що в народі сік вважався дієвішим, ніж настій. Його пили по 30-40 крапель із 1-2 ложками води 3 рази на день за пів години до їди.

Настій чи сік заспокоюють нервову систему, лікують неврози, вегетоневрози, надмірну збудливість, астенію пов’язану зі станом нервової системи.

Допоможе собача кропива вилікувати серцеві захворювання: міокардит, стенокардію, кардіосклероз, тахікардію. Допомагає навіть при пороках серця: підсилює серце, і воно починає краще скорочуватися. Це дає можливість серцю уповільнити ритм, бо з кожним скороченням воно зможе перекачувати більше крові — стільки, скільки треба, щоб забезпечити організм киснем. Отож, серденько заспокоїться, зникне тахікардія, і та людина, яка задихалась, в якої пекло в грудях і під лопаткою з лівого боку, відчує полегшення: біль мине, задишка зменшиться чи пропаде. Послаблює також тахікардію, викликану гіпертиреозом. Лікує серцеву слабкість, яка буває під час і після важких інфекційних хвороб, наприклад грипу (Мамчур, 1989) — запам’ятайте собі цю інформацію до сезону осінньо-зимових інфекцій.

Кардіотонічна і седативна дія собачої кропиви оцінюється як вища у 1,5-3 рази в порівнянні з валеріаною!

Допомагає і від серцевих, і від ниркових набряків, коли ноги набряклі, людині важко ходити, в животі також збирається рідина, і дихати важко. Вдається це рослині завдяки легкій сечогінній дії і посиленню роботи серця.

Почистить судини від холестеролу, допоможе при склерозі мозкових судин і початковій стадії гіпертензії. В разі гіпертензії корисно також робити теплі ванни з настом трави.

Допомога лікарських трав буває дуже потрібна у клімактеричний період, коли є підвищена нервова збудливість, поганий сон, припливи, або в молодому віці, коли у жінок є збої у роботі статевих органів, які проявляються мізерними чи нерегулярними місячними, запальними процесами. І раніше, і навіть тепер для цього застосовують собачу кропиву.

Замінити її в разі цих проблем можна і таким збором рослин: 2 частини листя ожини, 2 частини квітів материнки, 1 частина меліси; заварювати і пити як чай.І тоді не колотилося серце, нервова система була спокійна, сон приємний та повноцінний; проходили неполадки в дітородних органах, заспокоювались кровотечі. Жінка почувала себе нормально.

Чоловікам собача кропива допоможе у той час, коли у них збуджується нервова система через гіперплазію статевої залози, коли сеча не може відходити нормально. Чоловік тоді не знає де себе подіти, деколи починає від того пиячити. Трава допоможе йому налагодити функцію статевої залози та заспокоїть його.

Рослина діє як спазмолітичний засіб: прибирає спазми, які виникають в організмі, зокрема в кишківнику чи шлунку. Допомагає при метеоризмі, неврозі кишківника. У «Зеленій планеті Земної» є такі ліки, називаються СПАЗМОКОЛ, щоб кишківник не спазмував, а працював нормально.

Окрім того, пустирник налагоджує жировий обмін в організмі. А ще лікує цукровий діабет: в традиційній монгольській медицині інший вид, Leonurus sibiricus, здавна використовують для підвищення вироблення інсуліну у хворих на цукровий діабет другого типу. Нині ця дія підтверджена науковцями експериментально.

Собача кропива також має зміцнювальну, антиоксидантну, протизапальну дію. З цією метою, а також як заспокійливе її призначають при туберкульозі.

У рослини своєрідні пахощі — ніколи в житті ви не сплутаєте її з якоюсь іншою травою, якщо бодай раз їх відчули. І лише цей запах вже заспокоює нерви. Якщо ви не приймали настій впродовж дня, то ввечері перед сном заваріть 1 ч. л. цієї трави, додайте меду і випийте, щоб спокійно спати. Свіжі чи сухі квіти можна використовувати як ароматичну приправу до супів чи чаю.Суп з сочевицею чи горохом та квітами собачої кропиви стає ще смачнішим.

Крім собачої кропиви звичайної росте в нас її рідна сестра — собача кропива п’ятилопатева, або волосиста (Leonurus quinquelobatus), яка дуже схожа на звичайну як за зовнішнім виглядом, так і за дією. Вона має більш волосисте стебло, ніж у звичайної, волоски відстовбурчені. У кропиви звичайної волоски на стеблі є лише на ребрах стебла і направлені вниз. Також, її середні листки 5- та 7- лопатеві, а у звичайної 3- та 5-лопатеві. Квітки менші у звичайної кропиви і більші у п’ятилопатевої. Збирають і використовують обидва види однаково.

Протипоказами є брадікардія, гіпотензія, вагітність (бо розслабляє мускулатуру матки). Може викликати місячні, сонливість. Через вміст алкалоїдів не можна приймати собачу кропиву в період грудного вигодовування та небажано давати дітям до 5 років.

Якщо знайдете в кінці літа чи восени собачу кропиву з насінням, зберіть його і посійте у себе чи поруч з домом. Сіяти краще під зиму. Рослина ця багаторічна, тож матимете під рукою ці ліки 3-4 роки як мінімум.

Залиште свій коментар