Солодощі і соус із глоду

13 вересня 2023 р.

Щоб приготувати більшість страв з глодом, його спочатку варять, потім протирають, щоб видалити кісточки. Винятком є глід, перетертий з цукром.

Рецепт такого холодного варення наводить Мамчур у книзі «Овочі і фрукти в нашому харчуванні»: «Відібрані ягоди старанно помити в холодній воді, висипати на решето тонким шаром, просушити, після чого розтерти з цукром у великій фарфоровій ступі або емальованій каструлі дерев'яною ложкою або пестиком. Варення відставити на кілька годин у тій же посудині, в якій розминали, і періодично помішувати дерев'яною ложкою або лопаточкою. Потім масу перекласти до скляних банок, засипати зверху шаром цукру й зав'язати. На 1 кг ягід — 2 кг цукру».

Просте варення готують так:1 кг очищених від кісточок плодів засипають 0,5 кг цукру на кілька годин. Потім варять на малому вогні, помішуючи, поки вміст не загусне, закатують в стерилізовані банки.

Для приготування желе помиті плоди заливають водою, щоб вона покрила їх. На поверхні води з’являється жир — це ефірні та звичайні олії, яких не треба боятися. Далі глід варять, поки не стане м’яким, товчуть товкачем для картоплі, ще трохи варять, загалом 30-40 хв. Це потрібно, щоб пектин вийшов у відвар. Проціджують, відвар змішують з цукром: на 2 склянки відвару 2 склянки цукру та 50 мл соку лимона. Суміш варять ще 10-15 хв., поки вона стане схожою на гель. Закривають в банки, ставлять їх на водяну баню на 5 хв. або просто зберігають в холодильнику для використання одразу. Для отримання 2 склянок соку потрібно 700-900 г глоду і 2-3 склянки води.

Для приготування пастили варений м’якуш глоду (пюре) треба змішати з цукром, розкласти шаром 1 см на лотках і сушити в печі чи духовці. На 1 кг пюре беруть 200 г цукру, або роблять взагалі без цукру.

Сироп з глоду готується так: склянку сушених ягід варять годину на слабкому вогні, розминають, варять ще пів години, при потребі додаючи воду. Має вийти десь 2 склянки варива насиченого червоного кольору. Проціджують, до кожної склянки відвару додають склянку цукру чи меду і 50 мл алкоголю. Замість алкоголю добре додати настоянку на листі і квітах глоду, приготовану на початку літа, — так цінність сиропу подвоїться. Сироп ретельно перемішують і тримають в холодильнику до 3 місяців.

Можна приготувати кетчуп, або кисло-солодкий соус. Плоди без плодоніжок, 500 г, промити, покласти у каструлю з водою і оцтом, кожного по 300 мл, довести до кипіння, варити 30 хв., поки шкірка з ягідне почне лопатися. Зняти з вогню, протерти через сито, щоб видалити кісточки. Перелити в чисту каструлю, додати 170 г цукру, варити на малому вогні, помішуючи, поки цукор не розчиниться, потім кип’ятити 10-15 хв., поки рідина не зменшиться і не стане сиропом. Додати сіль і перець, по 0,5 ч. л. кожного, закрити в стерилізовані банки. Зберігати можна 1 рік.

Залиште свій коментар