Як готувати ліки з рути садової

7 серпня 2023 р.

Це найчастіше запитання, яке ми чуємо:«Як готувати ліки з тої чи іншої рослини?» Сьогодні розповім про руту. Вона має неймовірний запах та унікальний, багатий склад біологічно активних речовин. Тому й лікує безліч захворювань. В той же час, вона отруйна, і треба дуже обережно поводитися з нею.

В Україні рута садова (запашна, городня),Ruta graveolens, росте в природі лише в Криму, в інших частинах країни її культивують в садах та на городах. Так робимо й ми у «Зеленій планеті», щоб використовувати її для приготування ліків. Заготовляють руту під час цвітіння, поки вона повна своїм ароматом — ефірними оліями. Збирають траву з квітами, робити це бажано в гумових рукавицях, особливо у спекотну погоду, бо свіжий сік подразнює шкіру і спричиняє опіки у вигляді пухирців, алергічні набряки.

Використовують руту свіжою чи сушеною. Сушать в затінку на повітрі, в приміщенні, в сушарках при температурі до 35°С.

Для приготування ліків зі свіжої сировини треба ретельно подрібнити листочки і квіти, щоб вони пустили сік. Можна брати лише листочки, але обов’язково під час цвітіння рослини; вони також духмяні і мають всі ті ж речовини, що й квіти. Найкраще розтирати руту у ступці — так робили наші пращури. Вони розминали її в ковганках, ступках, як кажуть, викликали цілющі властивості. До речі, коли свіжої рути багато, чуємо різкий запах. А коли її мало, наприклад, коли розминаємо у ступці, то як же приємно вона пахне, як троянда! Суха рослина теж має трояндовий аромат.

Настій роблять холодний і гарячий. Щоб зберегти ефірні олії, більше підходить холодний. Але гарячий швидше забирає цілющі властивості з рослини. З сухої рути роблять саме гарячі настої, щоб екстрагувати більше речовин із сировини.

Холодний настій рути

1 ч. л. рути (листочки і квіти), ретельно подрібненої, залити 2 склянками холодної перевареної води, настоювати 8 год. (з вечора до ранку).

 

Гарячий настій рути

1 ч. л. ретельно подрібненої рути залити 0,5 л окропу або добре гарячою водою. Якщо залити гарячою водою, то треба ще поставити на слабенький вогонь на 2-3 хв. Посуд з настоєм закрити, вкутати і настоювати 1-2 год.

 

Вживають настій рути по пів склянки тричі на день. Увага! —після їди! Більшість лікарських рослин приймають перед їдою, але рута — один з винятків.

Можна робити і швидкий варіант гарячого настою: 1 ч. л. подрібненої рути залити склянкою окропу, закрити склянку, настояти 10 хв. Цей настій вживати не по пів склянки, а по 1 ст. л. тричі на день.

Лікують рутою всі органи, особливо ті, де є судоми, спазми, напади, страшенний біль. Біль виникає в тих органах, до яких не доходить кров, які не мають живлення. Рута лікує запалення, знімає спазм, кров починає краще доходити, і біль проходить.

Завдяки сечогінній дії рута виводить з тіла отрути.

Заспокоює нервову систему і в той же час тонізує. Лікують рутою епілепсію, паралічі, хорею, зокрема,«танок Святого Віта» — це коли людина не тільки посіпується, кліпає, хитає головою й плечима, а й ніби підтанцьовує.

І у нас в Україні, і в багатьох країнах світу рутою лікують імпотенцію: 1 ч. л. сухої подрібненої рути заварити у склянці окропу і пити по склянці такого чаю вранці і ввечері для того, щоб мати чоловічу силу, щоб працювали всі залози, продукувалась сперма.

А жінкам цей чай дають у разі фригідності, коли жінка ослабла, коли їй не до кохання і вона вважає, що вже постаріла. Проте за допомогою рути можна бути молодою і темпераментною: чай треба пити по склянці на день.

Холодні і гарячі настої рутибралидля полоскання при папіломатозі горла,від якого людина часто хрипне, не може говорити. Хірургічне видалення часто закінчується рецидивами. А отполоскання настоєм рути надійно усуває папіломи, горло стає чистим, голос дзвінким, людина може нормально їсти і навіть співати.

Роблять з рути і настоянку на горілці, бо спирт краще, ніж вода, витягує з рослини алкалоїди. А алкалоїдів у руті дуже багато! Настоянкою в деяких країнах намагаються лікувати пухлинні ракові захворювання.

Настоянка рути на горілці

Подрібнити руту (чим дрібніше, тим краще) у ступці чи подрібнювачі. На 0,5 л горілки треба 50 г трави (5 ст. л. з верхом), настоювати 10 днів, збовтуючи кожного дня 10 разів зверху вниз. Процідити.

Настоянка може зберігатися тривалий час. І ви забезпечені знеболювальним засобом, який може допомогти вам і внутрішньо, і зовнішньо усунути біль, запалення і налагодити кровообіг. А якщо надходить кров, то вона приносить протизапальні, поживні речовини. І біль вщухає.

Рута містить багато рутину. А рутин сприяє здоров’ю всіх судин: артерій, вен, капілярів, робить їх еластичними, щільними, в них не утворюються тромби, добре циркулює кров, яка доносить до кожної клітини поживні речовини і кисень. Цим покращується робота і стан всіх органів, починаючи від голови (усувається головний біль) і закінчуючи тазом (лікується геморой). Судини очищаються від атеросклеротичних бляшок, покращується стан варикозних вен. Капіляри еластичні — тому не руйнуються. Отже, не з’являються на тілі крововиливи (червоні плямки, гемангіоми).

Така дія на судини це одна з причин, чому рута покращує зір, лікує хвороби ока: кон’юнктивіти, блефарити, трахому, туман в очах, катаракту, ретинопатію, глаукому, астигматизм. В очах дуже багато капілярів, які живлять тканини ока. Якщо судини не здорові, то крові (поживних речовин і кисню) не вистачає, і очі «згасають».

В Україні також лікують зір за допомогою цієї рослини, бо помітили, що коли рутою лікують серце — аритмію, тахікардію, серцеву недостатність, то й очі починають добре бачити.

Зовні руту застосовують, якщо є біль в суглобах, судинах, м'язах, спазм, затиснутий нерв, неврит: пучками втирають в те місце, де дуже болить. Для зовнішнього застосування з метою знеболення українці раніше робили настоянку рути на самогонці, тому що сивушні олії посилюють дію рослини, допомагаючи швидше усунути біль і запалення.

Рута допомагає навіть, якщо просто брати її листочки і накладати на ті місця, де була травма, щоб синці і гематоми розсмоктувалися, і не було потім ускладнень.

Внутрішньо вживають настоянку з рути по 5 крапель на столову ложку води по 3-4 рази на день.

За допомогою настоянки можна позбутись гельмінтів. Рутою лікували різні нашкірні захворювання, наприклад, псоріаз та коросту, прояви на шкірі внутрішніх хвороб.

В Індії роблять ліки із насіння рути, для того щоб не вагітніти: жінка знає коли їй треба випити настій, для того щоб у неї не пішли місячні.

Завжди пам'ятайте, що рослина отруйна і вживати її занадто багато або тривало не можна, максимум 2-3 тижні, а потім, якщо ви побачите гарний результат, то через тиждень або два можете повторити курс лікування. Але обов'язково спілкуйтеся з лікарем, щоб він спостерігав динаміку вашого одужання.

Дітям ліки із рути протипоказані. Так само не можна їх застосовувати і вагітним, особливо на останньому місяці — не лише внутрішньо, а й зовні.

Така вона рута — цілюща і дуже ефективна при вмілому застосуванні!

Залиште свій коментар