19 січня — Хрещення Господнє

19 січня 2016 р.

На відміну від багатьох інших свят, що поєднали традиції народні й церковні, це суто християнське свято, воно прийшло до нас із запровадженням християнства. Здавна відомо, що Іван Хреститель охрестив народ в Йордані, чим закликав всіх до покаяння й очищення душі від гріхів. Ісус у віці 30 років, будучи безгрішним, перший прийняв хрещення, освятивши при цьому собою річку Йордан. На честь цієї події свято і було названо Хрещенням, а в народі його називають Йорданом (Ордань). Звідси й пішла традиція хрещення у воді.

Ще одна з назв свята — Богоявлення,  Християнські перекази оповідають, що коли Син Божий виходив із води, небеса розкрилися, і в цю саму мить світу явилася Пресвята Трійця: «Бог Батько глаголив з небес про Сина, Син хрестився від святого Предтечі Господнього Іоана, і Дух Святий зійшов на Сина у вигляді голуба».

До речі, усі більш-менш значні церковні свята супроводжуються освяченням води. Уперше людина занурюється у святу воду під час хрещення, зазвичай невдовзі після народження. Таким чином людина «оновлюється» для майбутнього достойного життя. Свячена вода неодмінно має бути присутня під час освячення храмів, жилих і господарських будівель, а також усіх предметів, що використовуються під час богослужіння.

ЯК ВИКОРИСТОВУВАТИ СВЯТУ ВОДУ?

Для того, щоб перетворити звичайну воду на святу, достатньо додати одну столову ложку святої води в 60 літрів простої. Таким чином, ми одержимо 60 літрів води з таким же випромінюванням, як у святої.

Свячена на Водохреще вода має вживатися натще по ложечці, зовсім по троху. Вважається, що саме за цієї умови вона має найбільшу силу.  Прокинулася людина, перехрестилася, попрохала благословення у Господа на день, що почався, умилася, помолилася і прийняла велику агіасму (святиню, святу воду). Якщо запропонований прийом ліків натще, то спочатку приймають святу воду, а за нею й ліки. А вже потім сніданок та інші справи. Подвижники християнського благочестя називають освячену воду кращими ліками від усіх духовних і тілесних недуг. Часто духівники «прописують» своїм чадам, що приболіли, водохресну водичку — щогодини по ложечці, з вірою, звичайно, а без віри хоч півканістри випий. Нею й умивати хворого можна, і постіль кропити. Правда, жінкам у критичні дні приймати водохресну воду не благословляється. Але це якщо жінка в іншому здорова. А якщо вона хвора, та навіть ця обставина ролі не грає. Водохресна вода буде їй у допомогу!

До магічних властивостей свяченої води відносять здатність гамувати пристрасті, відганяти від оселі злих духів, дарувати хворому одужання часто навіть від невиліковних хвороб. Деякі священики переконані, що не існує ліків кращих за святу воду.

НАРОДНІ ПРИКМЕТИ НА ВОДОХРЕЩЕННЯ

• На Водохреща день ясний — хліба будуть чисті

• Якщо похмуро — хліба буде вдосталь.

• Якщо зоряна ніч — вродяться горіхи і ягоди.

• Коли на Водохреща випав повний місяць — бути великій воді.

• Удень іде сніг — на врожай гречки: вранці — ранньої, вдень — середньої, а ввечері — пізньої.

• Під час освячення води йде сніг — добре роїтимуться бджоли і колоситимуться хліба.

• Хрещеній в цей день людині все життя буде супроводжувати щастя.

• Доброю ознакою вважалося, якщо в цей день зговоряться про майбутнє весілля. «Водохресне рукобиття — до щасливої родини».

• Будь-яка домовленість, що кінчається рукостисканням, обіцяла надалі підтримку вищих сил.

• Якщо в цей день ішов лапатий сніг, він передвіщав гарний урожай.

• Якщо на Водохрещення дерева були покриті інеєм, навесні намагалися сіяти озиму пшеницю в цей же день тижня — урожай буде багатим.

• Якщо в ніч на Водохрещення повня, то побоювалися паводка навесні.

• Дівчата вмивалися водохресним льодом і снігом, говорили, що тоді вони будуть «без білила білими, без рум'ян рум'яними».

• Сни у Водохресну ніч вважалися віщими, а гадання були схожі на Різдвяні.

Секрет святої води криється в її гармонічній структурі, на відміну від хаотичної структури простої води. Спостерігаючи за змінами, що відбуваються у воді, учені виявили, що структура води на Водохрещення в кілька разів гармонійніша, ніж в інші дні року. Ця вода має найсильнішу енергетику, позитивно впливає на загальне здоров'я, сприяє поліпшенню та вирівнюванню циркуляції енергії, підсилює енергетичну природу людини.