Дихаємо правильно

24 квітня 2015 р.

У процесі досліджень було встановлено, що діти, які дихають ротом (наприклад, за наявності аденоїдів) відстають у своєму розумовому розвитку на тлі дітей, які нормально дихають носом.
Дуже цікаво, що новонароджене немовля дихає саме за допомогою діафрагми, але дуже скоро його дихання стає грудним
Як правильно дихати – зараз багато хто задається цим питанням. І не дарма, адже кисень необхідний нам для здоров'я і гарного самопочуття. Можна навчитися правильно дихати, але цього може виявитися недостатньо. Саме по собі правильне дихання – це ще не запорука вашого доброго здоров'я, це одна з основ нашого здоров'я.
Від неправильного дихання можуть виникнути проблеми. Часто вони виникають при поверхневому, тобто не глибокому диханні. У цьому випадку кров не збагачується киснем в потрібній мірі. Тоді страждають внутрішні органи. В першу чергу брак кисню веде до проблем судин головного мозку. Звичайно, контролювати весь день спосіб дихання не завжди вдається. Але цілком можливо виділити для цього небагато часу і позайматися правильним диханням або дихальною гімнастикою.
Дихальна гімнастика – це глибоке дихання, при якому діафрагма, яку вважають головним дихальним м'язом, переміщається на 3-4 см.
Діафрагма стискає, масажує печінку, селезінку, кишківник та інші органи черевної порожнини і, як наслідок, ліквідує застій, полегшує вихід жовчі в тонку кишку, поліпшує кровообіг органів черевної порожнини. Стискаючи всі кровоносні і лімфатичні судини, діафрагма виштовхує кров і лімфу вгору в грудну клітку і діє як друге венозне серце.
Нижнє дихання призначене для того, щоб якомога краще збагатити киснем кров. Дихати потрібно повільно, роблячи видих більш довгим, ніж вдих. Виконуючи дихання, потрібно контролювати роботу діафрагми. У тому випадку, якщо Ви нею не користувалися раніше, змусьте її працювати.
Один з найбільш простих способів навчитися виконувати діафрагмальне дихання – це виконувати його лежачи на спині. Отже, лежачи на спині, краще на килимку, зігнувши ноги в колінах для зручності, і, звичайно, розслабившись.
Потрібно врахувати, що під час дихання деякі м'язи можуть напружуватися. Потрібно намагатися повертати їх в розслаблений стан. Якщо при цьому закрити очі, то ніщо не буде Вас відволікати, і Ви зможете краще сконцентруватися на процесі дихання. Потрібно зосередитися на роботі і розслабленні м'язів живота, поперекового відділу та грудної клітини. Це основні м'язи, що працюють під час дихання. Покладіть праву руку на нижню частину живота, а ліву на груди. Це допоможе вам спостерігати за тим, як ви дихаєте. Дихайте так, щоб піднімалась ліва рука, а права залишалася на місці. Це грудне дихання. Навчіться пізнавати його. Потім, при вдиху роздувайте живіт так, щоб він піднімався і опускався з кожним вдихом і видихом, тоді як груди залишалися б відносно нерухомо. При цьому права долоня буде підніматися і опускатися, ліва буде практично нерухомою. Слідкуйте за тим, щоб при видиху права рука опускалася. Це буде вам говорити про повноту видиху. Дихання має бути рівним, спокійним. Це і є діафрагмальне дихання. Ці прості чотири кроки допоможуть вам освоїти техніку дихання животом. Після того, як ви освоїте діафрагмальне дихання лежачи, можна тренуватися застосовувати його сидячи і стоячи.
Особливо цінне воно для тих, у кого є схильність до бронхолегеневих захворювань, так як легені очищуються. Це важливо також і для курців.
Іноді люди, використовуючи діафрагмальне дихання, позбавляються від задишки, а масаж шлунково-кишкового тракту може нормалізувати діяльність черевної порожнини і поліпшити її роботу. За твердженням багатьох фахівців люди, що страждали раніше запорами, через пару тижнів виліковуються від такої хвороби. Крім цього такий спосіб дихання дозволяє поліпшити роботу інших органів, таких як серце, підшлункова залоза, жовчний міхур, нирки, та інші.
Діафрагмальне дихання і гіпертоніки
Що стосується людей, які страждають на гіпертонічну хворобу, то їм краще утриматися від діафрагмального дихання. Справа в тому, що при такому способі дихання, як вже говорилося вище, діафрагма, чинячи тиск на серце і легені, трохи підвищує внутрішньогрудний тиск, тим самим підвищуючи внутрішньолегеневий. І, якщо організм здорової людини сприймає це нормально, то для гіпертоніків краще утриматися від такого ризику. Звичайно, користуватися діафрагмальним диханням їм можна, але ні в якому разі не використовувати максимальне піджаття діафрагми на видиху. Це значить, не потрібно докладати зусиль під час видиху.
Звичайно, це найбільш простий спосіб дихання животом, або діафрагмального дихання. Але при всьому цьому – це досить ефективний спосіб. Іноді цей спосіб застосовують і в спеціальних вправах для схуднення.
Часто подібний спосіб дихання застосовують в спорті для якнайшвидшого відновлення дихання і роботи серця, а також в різних бойових мистецтвах, наприклад, при використанні спеціалізованих методик.