Генерал серед зелені

1 травня 2015 р.

Однорічна, скоростигла, морозостійка, вологолюбива рослина. Це один з самих розповсюджених і поживних видів овочевої зелені, інша назва  −  «персидський овоч», «генерал серед зелені».

Ця зеленолистова рослина – чудове джерело вітамінів, сюди входять: вітамін К, вітамін А, магній,  марганець, залізо, кальцій, вітамін С, вітамін В2, калій, вітамін В6, селен, нікотинова кислота, жирна кислота омега-3, йод . Шпинат відмінне джерело білків, фосфору, вітаміну Е, цинку, клітковини і міді.

Ці компоненти запобігають недогрів’ю, надають продукції дієтичних якостей і особливої цінності в дитячому харчуванні. Його називають «кров’яною плазмою», використовують при порушенні росту та при тяжких захворюваннях. Білкових та жирових речовин у шпинаті більше, ніж у капусті, молоці. Листки шпинату містять також шпинат-секретин – особливу речовину, яка регулює роботу шлунку і підшлункової залози. Він корисний для живлення нервової системи, особливо у людей, що займаються розумовою працею. Дослідження показали, що споживання великої кількості шпинату, і зелених овочів в цілому, уповільнює процес старіння функції мозку.

Шпинат нормалізує і регулює роботу сечової, лімфатичної та травної систем. Шпинат сповнений флавоноїдами, які діють як природні антиоксиданти, захищаючи організм від вільних радикалів.  Шпинат − продукт харчування корисний для серця, який підтримує і стимулює серцево-судинну систему. А каротиноїди забезпечують стінки артерій додатковими поживними речовинами і захищають від негативного впливу. Антиоксиданти, що містяться в шпинаті, запобігають хворобам очей, такі як вікова катаракта та макулярна дегенерація.

Одна з переваг шпинату − легкодоступність. Сьогодні шпинат можна дістати в будь-якій точці нашої планети, хоча на ринок нашої країни він прийшов не так давно. Шпинат можна купити практично в кожному супермаркеті або виростити самостійно, ця рослина не вибаглива, тому цей букет вітамінів ви можете отримати у себе на підвіконні.

Коли ви їсте цей продукт, вам не потрібно хвилюватися про те, що ви наберете зайві кілограми і що потрібно сідати на дієту. Ваш організм отримує достатньо корисних і поживних речовин і повністю ліквідує запори за допомогою харчових волокон.

Шпинат − універсальний продукт. Шпинат можна споживати в їжу в сирому вигляді, додаючи в салат, або в овочевому коктейлі «смузі зі шпинату». Зі шпинату можна готувати окремі страви або можна додавати в супи або інші страви. Якщо ви варите шпинат, то варіть його якомога менше часу. У свіжому шпинаті міститься найбільша кількість вітамінів і мікроелементів. Як тільки ми починаємо термічно обробляти блюдо з шпинату, то корисні речовини зменшуються наполовину. Важливе в такому продукті, як шпинат – його свіжість. Якщо листя зберігати довше 48 годин і притому не в холодному місці, то в них утворюються отруйні речовини. Вживши таку рослину для приготування страв або в сирому вигляді, можна забезпечити серйозне отруєння.

Важливо знати:

  • У деяких людей може бути алергія на шпинат (розвивається протягом декількох годин після вживання в їжу).
  • Шпинат вбирає в себе всі пестициди, якими він обробляється при вирощуванні.
  • Людям, у яких порушений водно-сольовий обмін (при захворюваннях печінки, нирок, нефриті, захворюваннях жовчного міхура та підшлункової залози), шпинат протипоказаний.
  • Через велику кількості щавлевої кислоти шпинат може стати причиною каменеутворення, тому протипоказаний людям з сечокам'яною хворобою.
  • Шпинат може негативно впливати на роботу щитовидної залози, хоча термічна обробка може зменшити кількість зобогенних речовин.
  • Пурини, що входять до складу шпинату, заборонені хворим подагрою.
  • Шпинат багатий залізом і білками, але найкраще вони засвоюються організмом в поєднанні з м'ясом.