Сон ― такий дивний стан між буттям та небуттям. Юний бог сну Гіпнос щоночі прилітає до людей і ллє з чарівного рогу маковий настій. Він ніжно торкається повік, і ми занурюємося у глибокий сон, забуваємо про біди й негаразди. Не лише смертні, а навіть боги підвладні чарам Гіпноса.
Що ж таке сон з погляду фізіології і психології, від чого бувають розлади сну, і як їх позбутися, як досліджують сон вчені, як ставляться до сну у різних культурах?
Навіщо природа подарувала нам сон?
Тобто, сон ― це активний стан, під час якого організм відпочиває і відновлюється. Якісний сон ― один з найкращих засобів впоратися зі стресом, вирішити проблеми або набратися сил, щоб подолати хворобу.
Скільки часу людина може обходитись без сну? Значно менше, ніж без їжі. Вже через 30-60 годин порушується сприйняття відстані; через 90 настають галюцинації, через 200 починається справжнісінький психоз. По одній із версій, македонський цар Персей помер у полоні через те, що йому не давали спати. Позбавлення сну як метод психологічного тиску вважається тортурами.
Яка оптимальна тривалість сну? Дітям потрібно більше спати для того, щоб нормально розвиватися: до 18 годин новонародженим, 12-14 годин малюкам 1-3 років, 10-11 годин школярам. Зазвичай, 6-8 годин на добу достатньо для дорослих. Але, залежно від віку, статі, харчування, ступеню втоми потреба у сні може коливатися від 4 до 10 годин.
Безсоння і його наслідки
Безсоння(інсомнія) ― це розлад сну, за якого людина спить недостатньо часу та/або її сон не є якісним. Абсолютна тривалість (кількість годин) сну не має вирішального значення, оскільки сильно відрізняється у різних людей. Тимчасове безсоння триває від однієї до кількох ночей, а хронічне може тривати місяцями і роками.
У людей, що страждають на безсоння, виникають проблеми з пам'яттю, порушуються емоційна та пізнавальна функції мозку, змінюється настрій, розсіюється увага, немає сил та знижений імунітет. Такі люди стають роздратованими, у них з’являються проблеми у сім’ї й на роботі. Вчені вже довели, що хронічне безсоння є одним з чинників ожиріння. За українською статистикою, мінімум 25% найбільш масштабних ДТП стаються тому, що водії від втоми засинають за кермом.
Причини безсоння
Безсоння спостерігається за багатьох патологічних станів: артритів, алергії, ішемічної хвороби серця, гіпертрофії передміхурової залози, розладів травної системи і щитоподібної залози та багатьох нервово-психічних хвороб. Проблеми зі сном нерідко викликають гормональні зміни, які найчастіше спостерігаються у жінок після пологів, а також в період від 45 років до закінчення менопаузи. Існує також теорія генетичної схильності до безсоння. Такі люди потерпають від безсоння стільки часу, скільки себе пам'ятають.
Найбільш розповсюджені причини безсоння:
Як зарадити безсонню:
Радимо кілька рецептів за безсоння нервового походження.
Збір заспокійливий
Зробіть суміш сухих трав: м'яти перцевої 30 г, собачої кропиви 30 г, кореня валеріани 20 г, шишки хмелю 20 г. Залийте склянкою окропу 10 г суміші, нагрійте на водяній бані 15 хв. і дайте настоятись 45 хв. Пийте по півсклянки тричі на день
Відвар хмелю
10 шишок хмелю залийте склянкою води і кип'ятіть 10 хвилин. Приймайте теплим на ніч. Кожен раз готуйте свіжий відвар.
Дитячий заспокійливий чай
Візьміть по 1 частині плодів фенхелю і квітів ромашки. Додайте по 2 частини кореню алтеї, кореню солодки, кореневищ пирію. Залийте 2 ч. ложки суміші 1 склянкою окропу і кип'ятіть 10 хв. Давайте пити дитині у теплому вигляді по 1 ст. ложці тричі на день.
Скільки спали генії
Наполеон І Бонапарт, що спав 4 години на добу, заявляв: «сон — не більше ніж погана звичка». Однак історики зазначають, що Наполеон через постійні стреси частенько страждав на безсоння, тобто не спав зовсім. Саме катастрофічною нестачею сну деякі дослідники пояснюють стратегічні провали Бонапарта при Ватерлоо. Цікаво, що потрапивши у заслання на острів Св. Єлени, Наполеон перетворився на сонька — спав багато і допізна.
Уїнстон Черчілль дотримувався наступного розпорядку дня: лягав о 3 годині ночі і прокидався о 8 ранку. Однак мудрий політик ніколи не нехтував можливістю задрімати годинку по обіді. «Ви маєте поспати між обідом і вечерею… Це те, що я завжди роблю. Не думайте, що ви зробите менше роботи, бо спите протягом дня… Навпаки, зможете зробити більше, адже отримуєте два дні в одному — ну, принаймні, півтора».
Ростислав ЖЕЛЯСКОВ