Масляна є одним з найстаріших свят, яке зберегло свої традиції в наші дні з язичницької культури. Це свято триває цілий тиждень, який передує настанню Великого посту. Сьогодні Масляна є одним з церковних свят і називається ще Мясопустним або Сирним тижнем.
Перед майбутнім постом, в масляний тиждень панував достаток найрізноманітніших смаколиків, головними з яких традиційно були млинці. Пекли їх на масляному тижні щодня, а особливо багато їх готували, починаючи з четверга. Саме рум'яні млинці своєю круглою формою за часів язичництва асоціювалися у людей з сонцем, і оновленням життя. Різноманітні рецепти млинців були таємницею кожної господині і передавалися через покоління. У кожної газдині були свої фірмові інгредієнти, але в основному, млинці пеклися на основі пшеничного, вівсяного або кукурудзяного борошна. У тісто додавали різні продукти: вершки, масло, яблука, ікру, гарбуз або картоплю.
Кожен день тижня на масляну має свою характеристику. Понеділок, який звався “зустріччю”, розпочинав загальну феєрію-карнавал. Цього дня пеклися перші млинці − традиційна страва. Вівторок − “загравання”дарував забаву − катання на санчатках з гірок або ж на санях. “Зігриши” були саме тим заняттям, яке допомагало спалити зайві калорії після об'їдання млинцями. Пеклися здобні пампушки, якими годували жебраків. Вираз “піти до тещі на млинці” відноситься до середи (ласун) Для дружини це був привід зустрітися зі своєю родиною, а для чоловіка – смачно поїсти. На “широкий” четвер влаштовувалися молодецькі забави, такі як взяття снігової фортеці… Четвер (розгуляй) катання на конях. А на п'ятницю припадали “тещині вечірки”, коли настає черга молодята вітати в своєму будинку батьків дружини. На суботу призначались посиденьки з обов'язковим відвідуванням рідних. А у неділю − проводи, коли прощались з Масляною, спалювали опудало-ляльку Масляни, яка була уособленням зими. Сусіди й родичі обходили одне одного й просили пробачення за образи. Вважалося, що саме в цей день має відбутися страшний суд, а тому годилося “помиритися з тими, хто на цьому світі”.
Миру Вам!