Якщо людина виглядає свіжою, бадьорою, гарною, в тонусі, кажуть, «як огірочок»! Дуже люблять їх не лише в Україні, а в багатьох країнах світу. І жодна господиня без огірка не обійдеться. Аби в коморі стояли засолки, квашення, маринади, чекають тепла, щоби посіяти огірки не в холодну землю, і насіння не пропало дарма. Буває навіть вирощують розсаду, щоб не пересівати по кілька разів. Обізнані сіють ще й по часнику — подовжують огірковий сезон.
Навіть не скажеш напевне, чому ми так любимо огірки, чекаємо перших огірочків, виглядаємо їх під листочками... Знаємо, що не тільки смачні, а й корисні, хоча й складаються на 96% з води. І то не просто вода — вона особлива, природна, структурована.
Вуглеводів має усього 3,6 г у 100 г — чи не найменше з овочів, позаду тільки салат, редька і цукіні; жирів 0,1 г — трохи більше, ніж в картоплі, дайконі, капусті, цибулі та гарбузі; за вмістом білків огірок теж пасе задніх (0,7 г).
З вітамінів приблизно по 2-3% (добової дози в 100 г) вітаміну С, В1, В2, В6, 5% вітаміну В5 і цілих 14% вітаміну К. Приблизно по 3% заліза, магнію, фосфора, калію, марганцю, міді навіть 4,4%.
В 100 г огірків міститься 3 мкг йоду. Не дуже багато, але цей йод цілковито засвоюється щитовидною залозою, тому сприяє профілактиці її захворювань. Не викидайте гіркенький огірок — з’їжте його. Та гіркота вказує на присутність йоду. І саме такі огірки лікують тиреотоксикоз щитовидної залози, допомагають нормалізувати її функцію.
Речовина, наближена до інсуліну, робить огірки корисними для хворих на цукровий діабет. Наші пращури про неї не знали, як і про решту біохімічних, біологічно активних речовин, однак цінували не тільки дрібненькі огірочки, які можна засолити. Залишали ще й великі жовтяки — на насіння і для лікування. Так само робимо і ми нині в аптекарському городі «Зеленої планети Земної».
Всім, у кого підвищена кислотність, турбує печія — пече і болить у ямці під грудьми, радимо споживати огірки. За сезон свіжих, молоденьких, смачних, хрумтливих огірків можна вилікувати і гіперацидний гастрит,і навіть виразку 12-палої кишки.
Візьміть до уваги огіркову дієту, коли є тяжкі закрепи, по тижню не відбувається дефекація. Частіше споживайте огірки — вони усунуть вам кольки (не буде спазмувати кишківник), не турбуватимуть езофагіт і закрепи. Припиниться запальний процес у травному тракті, і кишківник буде працювати нормально.
Добре огірками лікується печінка: узяти перезрілий огірок зі стеблом (огудинням), додати молодше стебельце з квіточками, все подрібнити, 1 ст. л. залити склянкою окропу, пити по чверті склянки 4 рази на день або по півсклянки вранці, і півсклянки ввечері. Начебто нескладний рецепт, але печінка відновлюється і починає працювати.
Свіжі огірки є найм’якішим і найкращим сечогінним засобом, дають людині можливість схуднути, позбутись зайвої ваги за рахунок виведення зайвої рідини. Ця м’яка сечогінна дія допомагає ниркам працювати. Споживайте огірки, огірковий сік, щоб налагодити роботу всієї сечостатевої системи, а також шлунка і печінки. Натріть огірок на тертушці, вичавіть сік і вживайте по півсклянки двічі на день.
Та пам’ятайте, що від засолених огірків нирки «не в захваті». В разі гострого запалення нирок(пієлонефриту, нефриту), підвищеного тиску, їх вживати не слід. Коли вже дуже кортить, то не більше одного маленького огірочка. Додамо також, якщо свіжі огірки понижують кислотність, то засолені її підвищують. І печії не усунуть, і виразки не вилікують.
Діючи добре на нирки, огірки допомагають цьому парному органу виводити уратні солі — солі сечової кислоти. Лікуючи нирки, позбудемось разом від подагри і ревматизму. Як же наші бабусі-прабабусі були вдячні огірку за те, що рятував ноги від «капкана», робив їх легкими! Після «огіркових дієт», бо огірок був влітку на столі щодня, не крутило суглоби — ревматизм полишав людей старшого віку. Раділи вони своєму здоров’ю і розповідали потім дітям про цю цілющу ягоду: «огірочки — гарбузові сини й дочки».
Огірки також виводять каміння з нирок та сечового міхура. Але для цього треба брати ті, що мають гіркоти, де більше йоду й інших мікроелементів. Камінці з ваших нирок поступово будуть розсипатись на дрібний пісок, а сечогінна дія допоможе їх вивести з організму. Так і вилікуєте огірками нирково-кам’яну хворобу.
Огірки також добре чистять судини і лікують серце. Коли є набряки серцевого походження, ноги стають набряклі, важкі, в серці болить і коле, судини слабкі, шумить у голові, бо холестерин відкладається, і почався атеросклероз, зверніть увагу на природні доступні й абсолютно нешкідливі ліки з огірка.
Для оздоровлення серцево-судинної системи радимо застосувати огіркову дієту: 2 кг огірків поділити на 5 частин і впродовж дня з’їсти.Таку дієту можназастосовувати двічі на тиждень, або й частіше — заспокоїться нервова система, серце буде працювати нормально. Нагадаємо, що й органи травлення будуть функціонувати, а людина схудне і буде почуватись дуже добре.
Про кровоспинні властивості огірка мало хто знає. Та з сивої давнини до нас дійшов рецепт лікування геморою з сильними кровотечами: зісвіжого огірка робили огіркові свічки і закладали в задній прохід, так само, як свічки з позеленілої картоплі. Кровотечі припинялись. А якщо там були ніби пухлини (потовщення, ущільнення), огірок натирали і прикладали у натертому вигляді на ніч. Ті утворення, які лікарі вважали пухлинами, казали їх вирізати, розсмоктувалися. Отак огірок допомагав лікувати це неприємне захворювання — геморой, яке «ні самому подивитися, ні людям показати».
Велика сила міститься і в насінні огірка. Чим більше огірок перезрілий, тим сильніше його насіння.
Ліки для селезінки
Розрізати огірок-жовтяк, вибрати з нього насіння і висушити. Сухе насіння подрібнити на порошок. Приймати по 1 ч. л. вранці натще, запиваючи теплою водою (можна підсолодити медом).
Так лікують лише тільки селезінку, а всю лімфатичну систему. Про це мало де пишуть, але ці ліки помічні і для хворих на туберкульоз.
Іноді в дітей застуда, кашель довго не проходить. Можна пити огірковий сік, трохи підсолоджений медом. Які ж це смачні ліки! І кашель дуже швидко пройде.
Отже, до ваших послуг огірочки — гарбузові сини й дочки. Нехай Бог родить на всякого долю, щоб ви були здорові!