Сподіваємось ви вже трохи відпочили від свят, змогли уникнути або успішно здолати наслідки новорічного застілля. Про всяк випадок нагадуємо про помірність у харчуванні й рятівні фітокомпозиції: ЗОЛОТНИК, ТОКСАН, ГЕПАХОЛ, СПАЗМОКОЛ, ЛАКСОН, ГАСТРОУЛЬКАН, ГАСТРОЛІК і ГАСТРОТОН. Та якщо вже знов хочеться смачненького, і не просто смачненького, а рідного, традиційно українського — подумайте про банош...
Хто не чув про цю, без перебільшення, зірку карпатської кулінарії? Уславлену гуцульську страву банош, чи бануш, готують із кукурудзяної крупи, а їсти кукурудзу корисно всім. Варена, консервована, у вигляді каші, попкорну чи страв з кукурудзяним борошном, вона добре впливає на серце, печінку і жовчний, також на сечостатеву систему, особливо нирки.
Особливо радимо кукурудзу тим, хто бажає позбутись жовчнокам'яної хвороби, гепатиту, холециститу, холангіту, або кому необхідно подрібнити і вивести солі та камінці з сечового міхура. Кукурудза діє на всі види солей і камінців: на всі, що спричиняють остеохондроз, подагру, нирково- і жовчнокам’яну хворобу.
Хоч в зернах кукурудзи мало вітаміну С і К, зате є вітамін Е, вітаміни групи В, багато лютеїну і зеаксантину, які додають жовтого кольору. Є доволі незвичний для зернових каротин.
В білку кукурудзи бракує лізину і триптофану. Щоб зробити страви повноцінними, до них слід додавати бобові, як заведено в Мексиці, або молочні продукти, як роблять в Українських Карпатах.
Для баноша кукурудзяну крупу або борошно готують на молоці, вершках чи сметані. Аби страва добре смакувала, її слід перемішувати лише дерев’яною ложкою і тільки за сонцем. Неперевершено вдається у казанку на багатті, та, якщо постаратись, можна зробити й на сучасній кухні.
Кукурудзяна крупа в процесі приготування стає дуже ніжною, наближаючись до консистенції крему. Для насиченого вершкового смаку беріть жирні вершки та сметану. Найкращий сир — то овеча бринза, смакує і той, що добре плавиться; сир із блакитною пліснявою зробить страву більш пікантною.
Подають банош зі свіжою бринзою, шкварками, зеленню. Їсти слід гарячим і не залишати на потім — гуцули вас не зрозуміють.
На склянку кукурудзяної крупи потрібні склянка сметани і 0,5 л вершків. Налити в чавунний казан або сотейник вершки, трохи води і довести до кипіння. Тонкою цівкою висипати кукурудзяну крупу й варити на малому вогні, помішуючи дерев’яною ложкою. За 10 хв. додати сметану та готувати ще пів години, постійно помішуючи.
Перед подачею натерти в тарілку сир і покласти шкварки.