Чабер — природний антибіотик

18 січня 2023 р.

Лікувальні властивості чаберу відомі ще з античних часів. У багатьох країнах (Франції, Німеччині, Болгарії тощо) рослина є звичною складовою ліцензованих ліків. Іноземних публікацій щодо лікувальних властивостей чаберу садового і гірського — тисячі. Українських — одиниці. В нашу фармакопею чабер, на жаль, не входить.

Проте українська народна медицина широко використовувала у лікуванні чабер садовий (чабер однорічний, перцева, бобова трава, чобр) та чабер гірський (або зимовий). Ці два види не потребують особливого догляду, невибагливі до ґрунтів, приваблюють безліч бджіл і є чудовими медоносами. Тому кожен, хто має хоч невеличкий клаптик землі, може легко виростити чабер для власних потреб. Чабер гірський, на противагу до садового, — багаторічна рослина. Отже, милуватиме око своїми білими, синьо-фіолетовими чи пурпуровими квітами впродовж років або навіть десятиліть. І так само довго ви зможете приходити до нього по допомогу, якщо запаморочиться або болітиме голова, якщо рознервуєтеся так, що аж серце калататиме, або трапиться цистит.

Експериментально доведені яскраво виражені бактерицидні і знеболювальні властивості чаберу, а також — протигрибкові, глистогінні і антиоксидантні. Вивчається здатність вбивати навіть стійкі до антибіотиків бактерії (наприклад, золотистий стафілокок). Що й не дивно: трава містить до 2% ефірної олії, яка складається з карвакролу, цимолу, тимолу, дипентену, пінену тощо. Чабер багатий на дубильні речовини (8-9%), смоли, мінеральні солі, вітамін С, рутин, провітамін А і фітонциди.

Зимою маємо нагоду скористатись цілющими якостями чаберу, лікуючи застуду та кашель.

 

Чай від кашлю

2 ч. л. чаберу садового залити 250 мл окропу. Настоювати 10 хв. і пити теплим, додавши трохи меду.

В будь-яку пору року чабер допоможе навести лад у травній системі. Якщо погано перетравлюється їжа, є діарея, метеоризм, блювота, діагностований гострий чи хронічний гастрит — чабер те, що треба.

 

Настій чаберу від розладів травлення

3 ст. л. подрібненої трави залити 0,5 л окропу. Настоювати 1 год. і процідити. Приймати по пів склянки тричі на день до вживання їжі.

Коли турбує відрижка, здуття живота, діарея, допоможе настій з чаберу гірського (20 г сушених квітучих верхівок на 1 л окропу, настоювати 10 хв., пити по 2-3 склянки на день). Ефірні олії рослини працюватимуть як антибіотики.

Чабер допоможе і від гіпертонії: знизить кров’яний тиск та діятиме як сечогінне.

Мусимо застерегти жінок при надії: будьте обережні за внутрішнього застосування рослини — у великий дозах чабер діє як абортивне!

Настій чаберу є гарним зовнішнім засобом для лікування невеликих ранок на шкірі, шкірного грибка, виразок у ротовій порожнині (афти), навіть ангіни і молочниці. А хворим на астму і коклюш варто спробувати ванни з чабером.

Настій для зовнішнього застосування

30 г сушених квітучих верхівок залити 1 л окропу, настоювати 10 хв.

В разі ангіни, молочниці та афти слід полоскати ротову порожнину та горло 3-4 рази на день. Від грибка на шкірі з настою роблять компреси. Невеликі ранки промивають настоєм кілька разів на день.

Залиште свій коментар
Коментарі
19.01.2023 16:02
Наталія

Я так розумію, що чебрець, це інша рослина, тому прошу і про неї розповісти