Чай чорний, зелений, трав’яний, цілющий...

17 січня 2024 р.

Хіба є більш поширена застільна традиція, яка об’єднує різні народи, ніж традиція чаювання! Англійці піднесли її майже до ритуалу, японці — до високого мистецтва, без чаю мате латиноамериканці практично не уявляють собі життя, а наші предки гарячим напоєм з цілющих рослин укріплювали дух і тіло. Взимку чаювання набуває особливої актуальності — і настрій підніме, і допоможе відпочити від справ, і з друзями поспілкуватись, і зігріє, і застуду здолає...

Традиційний чай виробляють, в основному, з китайського куща та індійського дерева. Індійський чай міцніший, китайський — духмяніший та витонченіший. Колір напою — білий, зелений, жовтий, червоний, чорний — залежить від ступеню ферментації. Жовтий чай ферментують найменше, червоний і чорний — довше, зелений виробляють майже без ферментації.

Хочете придбати якісний чай? Вибирайте крупнолистовий з характерним легким полиском чаїнок. Для нього збирають лише 2-3 найніжніших молодих листочка з верхівки чайної гілочки. А кращим з найкращих, з найбільшими антиоксидантними властивостями, вважається чай з пуп’янків або з одного верхнього листочка. В ньому міститься найбільше ароматних ефірних олій, 30% катехінів, а вартість сягає понад 200 $ за 1 кг.

Заварювати чорний чай радять у порцеляновому посуді, й не більше 5 хвилин. Спочатку ошпарюють чайник окропом, насипають заварку і додають гарячу воду в 2-3 прийома, щоб підтримувати постійно високу температуру. Пити чай слід приблизно за півгодини-годину до вживання їжі або через годину-дві після. Цей напій завдяки таніну, кофеїну, катехінам стимулює і омолоджує організм, допомагає легше витримувати стреси й навантаження. Містить ще цукри, вітаміни, алкалоїди, смоли, органічні кислоти, ферменти — майже 3 тис. різних речовин. Є дані, що калорійність свіжого чайного листа, завдяки високому вмісту білкових речовин, у 24 рази перевищує пшеничне зерно.

Дуже популярним нині є зелений чай. Йому приписують безліч цілющих властивостей: захист від впливу радіації, вільних радикалів, злоякісних пухлин, атеросклерозу, тромбоутворення, високого тиску тощо. Та ми завжди застерігаємо від надмірного вживання цього напою, бо можна отримати замість користі атонічний, опущений, недієздатний шлунок з низькою кислотністю.

Згадаємо і про правила зберігання чаю. Він швидко набирає сторонніх запахів, тож найкраще підходить герметичний посуд з кераміки, фарфору, темного скла або глини. Метал або пластмаса надають чаю неприємного присмаку, а дерев'яний посуд пропускає вологу.

За століття вигадливі прихильники чаювання винайшли чимало способів зробити чай не лише смачним і корисним, а й оригінальним та цілющим. До напою додають імбир, перець, кардамон, корицю та інші прянощі, лимон, лайм та апельсин і безліч лікарських рослин. А часто роблять чай узагалі без чайного листя.

Класичний імбирний чай

2 ч. л. натертого корінця імбиру залити 0, 5 л окропу, додати 2-3 шматочка лайма або лимона, посуд вкутати і дати настоятися 15-20 хв. Присмачувати можна медом.

Є чаї для прекрасної статі — з шавлії, липи, ожини, калини. Вони заспокоюють, регулюють гормональний баланс, додають жіночності. Чоловікам для сили і впевненості радять чай із цілющого калгана або, наприклад, хамеріона вузьколистого, який за вмістом мікроелементів випередить усі інші напої. Чай із кропу налагодить травлення у малечі. Для серця заварюють пелюстки глоду, вітамінний напій роблять із шипшини, листя чорної смородини, малини і брусниці. Чай з обліпихи зробить шкіру сяючою, з чебреця збадьорить, з ромашки й собачої кропиви заспокоїть — усього не перелічити!..

Тож виставляйте на стіл заварку, гарний посуд, серветки, смаколики — і чаювати!

Залиште свій коментар
Коментарі
17.01.2024 21:10
Наталія

Взаємно