Підземну частину лікарських рослин треба встигнути заготовити поки не з’явилися молоді листочки та пагони. Біологічно активні речовини, заради яких і збирають корені та кореневища, тоді починають розкладатися. Вони витрачаються в процесі росту, і лікувальні властивості сировини погіршуються.
Коріння і кореневища слід обтрусити від землі, потім швидко, щоб не втрачати розчинні у воді складові, миють холодною водою. Корені досушують в добре провітрюваних приміщеннях, в сушарках або на сонці. Великі кореневища розрізають уздовж на дві-три частини.
У квітні зазвичай збирають корені й кореневищааїру тростинового (містять леткі ефірні олії, сушити за температури не вище 30°С), арніки гірської, вовчуга колючого і польового, копитняка європейського, кремени лікарської, кропиви дводомної, кульбаби лікарської, лопуха великого і павутинистого, любистку лікарського (містить леткі ефірні олії), оману високого, папороті чоловічої, перстачу прямостоячого, плетухи звичайної, полину звичайного, цикорію дикого.
Не пропустіть жовті квіти підбілу звичайного (мати-й-мачухи).
Зберітьмолоді листочки берези білої та бородавчастої, доки вони ще запашні та клейкі. Сушити за невисокої температури, щоб не втрачати леткі речовини. Можна заготовляти листочки орликів звичайних; траву печіночниці звичайної, медунки лікарської,усю рослину фіалки запашної; пагони смереки, сосни лісової і гірської, ялівцю.
Збирайте бруньки, які ще не розпустилися.
Не подрібнюйте сировину одразу, при сушінні вона втрачатиме активні речовини.
Добре підходять для сушіння сучасні побутові електросушарки. Рослини швидко втрачають вологу, не псуються, зберігається максимальна кількість активних речовин, весь процес займає небагато часу (6-12 годин).
Не завжди корені варто сушити — спиртові (горілчані) настоянки краще готувати із свіжих рослин.
Нагадуємо, що корені та кореневища можна збирати восени. Це навіть краще, бо вони накопичують більше цінних речовин, ірослина встигне дати насіння. Задля збереження і відновленнявидів у природі залишайте у землі й частину кореневищ.
Перш ніж збирати лікарські рослини, подумайте, як ви хочете їх використовувати. Для власної аптечки сировини багато не треба. Надмірну кількість важко зберегти, з часом вона втрачає цілющу силу. Бережіть природу, і завжди зможете звернутись до неї по допомогу!