Ще до недавнього часу для усунення зайвої ваги, щоб мати струнку та гарну фігуру, застосовували чемерник кавказький, відомий багатьом за російською назвою – морозник.
Хоча використовували не лише цей вид, а й різні, які були доступні людям, що ним, скажімо, промишляли. Цю рослину ще називають чорним чемерником. Латинська назва підкреслює дуже сильну отруйну дію рослини. Є ще в неї й гарна назва – Різдвяна зірка, бо починає цвісти, коли ще не відступили морози, і часто напередодні Різдва.
Є кілька видів чемерника: кавказький, абхазький, зеленуватий, червоний і чорний. Для лікарської сировини використовують два види: чемерник червоний і кавказький. Корені рослини дуже отруйні. Містять серцеві глюкозиди, які діють на центральну і периферичну нервові системи, підсилюють скорочувальні властивості міокарда, мають значну кардіологічну властивість, у десять разів перевищують активність глюкозидів наперстянки. Зберігають активність у разі потрапляння в шлунок. Мають сильну заспокійливу дію і діуретичну. Препарати з нього застосовують за хронічної недостатності серця.
У народній медицині чемерник застосовують тільки зовнішньо – від випадіння волосся, лупи, для промивання гнійних ран. За допомогою соку рослини, який використовують як засіб для втирання, усувають біль в ногах і попереку. Латинська назва HELLEBORUS пояснюється тим, що вперше рослину зустріли на берегах річки Гелібора. Назву « Різдвяна зірка» пояснюють тим, що його вперше побачили біля хліва, де народився Христос.
Іноді в народній медицині із кореневища морозника пахучого готують ліки: пів чайної ложки кореня на пів літра окропу. Настоюють 15 хвилин і вживають тричі на день по півчайної ложки у разі захворювання на туберкульоз, плеврит, кашель, геморой, проти лупи та для росту волосся. Однак уживати їх можна тільки під наглядом лікаря.
Про те, що рослина дуже отруйна, повинно бути відомо всім: і тим, хто її пропонував до використання, і тим, хто вживав. За безконтрольного застосування людина страждала від накопичення отруйних речовин в організмі. Великі дози також викликали отруєння, яке супроводжувалося гострими шлунково-кишковими симптомами, брадикардією. Вагітним будь-які ліки з чемерника ( морозника) протипоказані, бо вражають плід.
Ще до недавніх часів, як я вже зазначала, чемерник широко пропагувався і продавався. Ті жінки, які вживали ліки з нього, справді, могли схуднути, але так, що потім наставала кахексія, тобто виснаження. Майже у всіх дівчат і жінок, хто лікувався за допомогою цієї рослини, пропадали місячні, які дуже важко або й неможливо було відновити. Або людина набирала вагу і вже потім не могла схуднути.
Із морозника робили засіб для чоловіків, який нібито лікував від алкоголізму. Однак чоловік після вживання таких ліків через рік-півтора помирав, тому що алкалоїди чемерника накопичувалися в організмі і серце переставало працювати. А у І V столітті до нашої ери в країнах Сходу згадується про те, що отрута цієї рослини застосовувалася у вигляді хімічної зброї проти загонів, які намагалися оволодіти містом.
Ця рослина є сильним сечогінним засобом за рахунок того, що підсилювала функцію нирок і виводилася рідина, що і було ілюзорним баченням схуднення. Насправді ж, згодом просто переставали нормально працювати нирки.
Тож, бережіться, шановні, і не ведіться не сумнівну рекламу, якщо вам знову будуть пропонувати « ефективні» ліки для схуднення.