Кажуть, є в світі сім чудес. Та якщо взяти лише природу України, то знайдемо не сім, а сім тисяч, а то й більше нерукотворних чудес. Це наше природне багатство, яке треба берегти. А щоб берегти — треба знати!Зі знанням приходять любов і розуміння: що і чому треба робити, щоб зупинити руйнування нашого світу.
Одне з рослинних чудес — ковила (Stipa), і не одна, а27 різних видів! Раніше в моєму селі на весілля робили вільце — обрядове деревце. І перша квітка на вільці обов’язково мала бути красивою, тож до неї завжди додавали ковилу.
Але минули ті часи. Народні традиції забуваються, а ковила зникає, бо зникають ті місця, в яких вона живе: степові луки, сухі відкритих простори, кам’янисті ґрунти, скелі. Бо ж тепер засіяно, забудовано, закрито водосховищами, перерито кар’єрами.
На півдні країни 80% площ, де росла ковила, розорано. Ковила чутлива до впливу людей і тварин, тому першою зникає на пасовищах, та останньою з’являється старих перелогах, не витримує конкуренції з іншими рослинами. З іншого боку, виживає в посуху, коли інші рослини гинуть.
Нині всі види ковили занесені до Червоної книги України. Деякі з них ще зустрічаються відносно часто і навіть помітними скупченнями, але площа, на якій вони трапляються, постійно скорочується. Тому ці рослини рвати заборонено. Треба дати їм час на відновлення.
Знайте й те, що ковила настільки красива, наскільки й небезпечна. Її насіння потрапляє на шкіру і ніби буром просвердлює її. Витягти його дуже важко, і розвиваються тяжкі гнійні нариви. Може викликати алергію і напади астми. Ще вона містить ціаногенні речовини, тому у великих кількостях може спричинити отруєння.
Та з іншого боку, народна медицина вміє використати цю рослину. З її допомогою лікують щитовидну залозу, особливо ту, яка має вузли ― не ті, про які я вам кажу, що то спайки, але вузли тверді, де є і застій лімфи, і пухлини.
Раніше такий стан було майже неможливо вилікувати хімічними засобами. Тож люди браликорінь цієї рослини, який заготовляли восени, щоб лікувати тяжкий зоб, з твердими утвореннями. Щитовидна залоза при вузловій хворобі може бути як збільшена, так і зменшена. За допомогоюковили її виліковували: вузли розсмоктувалися, залоза працювала нормально, гормональна система налагоджувалась.
Щоб наші діти, онуки, правнуки могли бути здоровими і щасливими, могли користуватись рецептами своїх предків, ми маємо зберігати всю ту рослинність, живодайну, цілющу, послану Богом, яка прикрашає нашу землю!