Насіння льону дуже корисне і цілюще. Причому цінне не лише те, що у нього всередині, а й те, що зовні. В оболонці насінин в клітинах, які швидко руйнуються у воді, міститься дуже корисна лікувальна складова — слиз.
Слиз має захисну, заспокійливу і протизапальну дію при запаленні чи виразках шлунково-кишкового тракту: обволікає запалені ділянки, тамує біль, захищає від високої кислотності й токсичних речовин.
Такі властивості слизу льону допомагають при вживанні нестероїдних протизапальних препаратів, отруєнні ліками, важкими металами, продуктами розкладу при глистній інвазії. Сприяє лікуванню і те, що драглиста маса слизу тривало утримується в шлунку в стані розчину, не розкладається і в кишківнику. При ентеритах і колітах настій слизу застосовують у клізмах.
Набухле насіння збільшуються в об’ємі в 4 рази. Цю здатністьвикористовують в разі атонії товстої кишки, ожиріння, закрепів для збільшення обсягу калової маси, пришвидшення її просування (приймати двічі на день по ч. л. цілого або подрібненого насіння, запиваючи теплою водою).
Зовнішньо слиз у вигляді компресів використовують при трофічних виразках, опіках і променевих пошкодженнях шкіри. Слиз гоїть запалені слизові оболонки горла і гортані, припиняючи кашель, сприяє розрідженню і виділенню харкотиння, допомагає при запальних процесах у сечовому міхурі та нирках.
Приготування слизу з насіння льону
0,5 ст. л. насіння залити 100 мл окропу, збовтувати 15 хв., процідити. Приймати лише свіжий теплий настій: дорослим — по половині-чверті склянки, дітям від 12 років — по 1-2 ст. л. тричі на день за 30 хв. до їди.
Використовують лляне насіння для пом’якшувальних і болезаспокійливих припарок: 2 маленькі мішечки цілого або розмеленого насіння опускають в окріп на хвилину і по черзі гарячими прикладають до ураженої ділянки або черевної стінки при хронічному циститі.