Цукати з гарбуза — це корисний і дуже смачний натуральний десерт, який чудово замінить куповані цукерки й тістечка. Ними можна прикрасити ваші кулінарні вироби — яскравий помаранчевий колір потішить око і підніме настрій. Можна присмачити ними кашу чи сирники, додати в мюслі, пиріжки та випічку.
В домашніх цукатах зберігається більшість корисних речовин. Тож ці смаколики «полікують» серцево-судинну систему і травний тракт, допоможуть позбутися каменів у нирках, поліпшити зір, нормалізувати обмін речовин. Цей десерт можна без вагань давати дітлахам і навіть дозволити собі під час суворої дієти.
Готують цукати в цукровому або медовому сиропі. Для аромату кладуть гвоздику, корицю, ваніль, цедру цитрусових тощо. Разом з гарбузом часто варять апельсини або лимони. Вони надають смаку пікантності й апетитності.
Сушать цукати в духовці, мультиварці або електросушарці, за сприятливих умов навіть при кімнатній температурі. Головне, щоб температура не перевищувала 40-60°С, інакше вся праця буде змарнована. Потім їх посипають цукровою пудрою або крохмалем і зберігають в скляному або бляшаному посуді.
Цукати можуть стати набагато цікавішими, якщо їх нарізати не банальними кубиками, а надати більш оригінальної форми. Але величина шматочків має бути приблизно однакова, щоб забезпечити однаковий ступінь готовності.
Найкраще для приготування цукатів підходить мускатний гарбуз. Він невеликий за розміром, з дуже яскравим соковитим м’якушем і тоненькою шкіркою, на смак солодкий і трохи нагадує грушу.
Сироп, в якому варять цукати, можна використовувати як вітамінне варення. Поки він ще гарячий, його можна розлити в стерильні баночки і законсервувати на зиму.
Цукати з апельсином і корицею
На 0,8 кг гарбуза потрібно 0,5 кг цукру, один апельсин, паличка кориці і півсклянки води. Гарбуз нарізати квадратними шматочками середнього розміру, покласти в глибоку миску і засипати цукром. Поставити в холодильник на ніч, аби утворився сироп. Апельсин треба нарізати на шматочки (усі кісточки видалити) і подрібнити в блендері на пюре. Сироп з гарбуза злити в каструлю, додати воду, апельсинове пюре, паличку кориці і довести до кипіння. Тоді вкинути шматочки гарбуза і після закипання варити на повільному вогні 5 хвилин. Потім все потрібно остудити і повторити процедуру ще 3 рази. Цукати викласти на пергамент для випічки і підсушити.
Цукати з гарбуза з апельсином і лимоном
На 1 кг гарбуза візьміть по одному апельсину і лимону, 1,2 кг цукру, 600 мл води, 2 палички кориці, пакетик ванільного цукру, 2 бутона гвоздики. Закип’ятити воду, всипати цукор і варити на невеликому вогні до повного розчинення. Гарбуз нарізати кубиками середньої величини, додати їх в сироп, закип’ятити і варити 5 хвилин. Дати охолонути, нарізати лимон, апельсин і покласти їх в сироп. Додати також гвоздику і корицю, знову проварити 5 хвилин, і знову остудити. Повторити процес ще 4 рази, доки цукати стануть прозорими, потім додати ванільний цукор і добре перемішати. Викласти цукати на друшляк, дати сиропу стекти. Сушити на пергаментному папері в звичайних умовах до бажаної консистенції (приблизно 2-3 дні). Можна скористатися духовкою чи електросушаркою.
Цукати з гарбуза без цукру
На 400 г гарбуза потрібно 2 ст. л. меду, 2 ст. л. фруктози, 1 ст. л. кориці, 2 склянки води. Нарізати гарбуз невеликими кубиками і викласти в емальований посуд. Залити водою, додати корицю і варити на невеликому вогні до м’якості. Просушити шматочки гарбуза паперовим рушником. 2 склянки води вилити в окрему каструльку, додати мед і фруктозу. Коли сироп почне кипіти, додати гарбуз і варити ще 20 хвилин на слабкому вогні. Залишити гарбуз в сиропі на добу. Знову промокнути цукати паперовим рушником і поставити на 4 години в духовку за температури 50°С.
Цукати з медом і лимоном
Гарбуз — 1 кг, цукор (коричневий) — 200 г, лимон — 1 шт., мед — 4 ст. л., цукрова пудра — для обсипання. Гарбуз нарізати кубиками 2х2 см, засипати цукром і залишити на 10-12 годин, щоб утворився сироп. Сироп злити в окрему ємність і розчинити у ньому мед. Лимони очистити від кісточок, подрібнити блендером і додати в сироп. Кип’ятити сироп 3-4 хв., процідити і залити шматочки гарбуза. Варити, помішуючи, поки сироп стане густим. Цукати дістати з сиропу і висушити.