Інколи вважають, що дикорослі трави їла лише біднота. Та любили смак диких рослин і вельможі з огляду на їх велику користь. Відомі кухарі тримали в секреті улюблені приправи з трав.
Вражаючи смаком та розмірами, розмаїття сучасних овочів значно поступається диким родичам біологічно активними речовинами, особливо мікроелементами. Культурні рослини більш поживні, проте дикі трави – більш цілющі. І доповнювати ними звичні страви – значить піклуватися про своє здоров’я.
Зараз ще квітне примула. Її жовті квіти, за народними уявленнями, відкривають літо золотими ключами. Молоді листочки рослини мають приємно-кислуватий смак і особливо багаті на вітамін С. Лише два таких листочка забезпечать людину добовою нормою цього вітаміну. У деяких країнах Європи примулу, так само як кульбабу, грицики, лопух, культивують як салатну рослину. Можна додавати їх у салати, супи, борщі.
Зроблять салат кориснішим і молоді листочки вероніки. Приємний аромат та дещо терпкуватий з гірчинкою смак добре пасує до м’ясних та рибних страв. У супі замінять крес-салат.
Скрізь побачите сині квіточки розхідника звичайного. Його червонуваті «копійчані» листочки можна додавати в салати, ароматизувати супи, соуси, присмачувати рагу, омлети. Вони вирізняються своєрідним ароматом і помірним гіркуватим смаком.
Лікувальні властивості подорожника добре відомі. Можливо стали колись у нагоді і вам. А спробуйте-но його молоді листочки в салаті! Грубіші бланшують без черешків і використовують як капусту чи шпинат або тушкують з часником.
На луках, болотах, у вологихлісахзустрічається щавель кислий, той самий, який вирощують на городі для зеленого борщу. А от близький його родич, щавель горобиний, хоч і має значно менші листочки, за смаком і кислотою не гірший за культурний. Він часто трапляється на луках та пасовищах.
Приємної кислинки салатам, бутербродам і першим стравам додадуть трійчасті листочки квасениць: квасениці звичайної, або заячого щавлю, який росте переважно в листяних лісах, та квасениці прямостоячої, яка відрізняється жовтими квіточками і росте як бур'ян, у садах і городах.
Незчуємось, як забуяє біла акація (робінія звичайна). Її грона не лише запашні, а й смачні: солодкуваті й пахнуть свіжим медом. З них можна приготувати чимало страв: світле запашне варення, салат, запіканку, смачний і корисний чай. До речі, так само як і з цвіту бузини чорної. А яке смачне варення з пелюсток шипшини!
Дикорослі трави на вашому столі, хоча б у якості спецій, принесуть відчутну користь здоров’ю. Не забувайте лише, що більшість із них мають сильні цілющі властивості, тож, як і ліками, зловживати ними не варто.
Де взяти насіння рідкісних квітів : шпажник, кровохльобка, воловик лікарський ?