Ми щороку закликаємо, щоби ви додавали в свій раціон першу весняну зелень. І це не куповані салат-огірки-помідори, а дикорослі рослинки, котрі самочинно проросли на ваших грядках, або втрапили вам в око в лісі, чи на лузі. З них організм отримає набагато більше корисного — вітаміни, біологічно активні речовини, мікроелементи. Теплична зелень не дорівняється!
Багато корисних, смачних і доступних диких рослин ви знаєте, а якісь може стануть для вас відкриттям.
На першому місці безперечно кропива дводомна. З неї готують зелений борщ, салати (з ошпареного листя), додають до омлетів, котлет, використовують як начинку, вживають як приправу, адже за вмістом білків вона не поступається гороху і квасолі. Кропива очищає кров, виводить токсини і шлаки, нормалізує обмін речовин, стимулює нирки до виведення надлишку солей. Вона також добре очищає травний тракт, стимулює імунітет. Набір та кількість вітамінів у кропиві більший, ніж у багатьох зелених овочах, а значна кількість хлорофілу допомагає позбутися залізодефіцитної анемії.
Та першою до столу може потрапити інша, не менш відома рослина — надокучливий бур’ян зірочник середній (мокрець). Його можна зібрати на проталинах навіть узимку. Хоч смаком він не може похвалитися, але вітамінів та інших корисних речовин містить так багато, що однієї столової ложки зелені, доданої в салат, вистачить організму на день.
А з кропивою за перше місце може посперечатись кульбаба. Із зелених розеток її листочків буде чудовий салат, їх можна додавати в борщ, приправляти м’ясо. У кульбаби їстівне не лише листя: маринують пуп’янки, з квітів роблять варення, із підсмажених коренів — корисний «кавовий» напій. Кульбаба сприяє добрій роботі печінки, шлунка, підшлункової залози, кишківника, очищує організм.
На «каву» можна заготовити і корені цикорію: помити, висушити, обсмажити, змолоти і заварювати як каву. Молоді прикореневі листочки — чудова вітамінна зелень в салат. Блакитні квіти цикорію можна додавати до салатів улітку.
Перші листочки лопуха теж додають у салати та борщі. У салати годяться відварені та очищені від шкірки листові черешки, а молоде коріння лопуха їдять сирим, печеним, смаженим, кладуть у супи як моркву та петрушку.
Корені кульбаби, цикорію і лопуха містять багато інуліну. Тому страви та напої з них дуже корисні діабетикам.
Рано з’являються й соковиті та дуже корисні, здатні очищати кров, листочки пшінки весняної. Їх також додають у борщі та салати. Але треба знати, що добова норма для людини складає не більше двох столових ложок, а під час цвітіння рослина стає отруйною, їсти її не можна.
Очистить кров, відновить нормальну кишкову мікрофлору та вижене гостриків у дітей ведмежа цибуля. Добрим рятівником від весняного авітамінозу стануть молоді листочки медунки, прикореневі листочки грициків, які додадуть вашим стравам пікантного гірчичного смаку. Крім трав, смачним і корисним доповненням до салатів, супів і чаїв будуть молоді листочки дерев: берези, тополі, липи, навіть молоді (ще не гіркі) пагінці верби. Не пошкодуйте і трохи листочків малини та смородини.
Пам’ятайте, чим більше різних рослин та овочів у страві — тим вона корисніша. Багато хто відмовляється від вживання диких трав через їх незвичний смак. Спробуйте присмачувати нові страви улюбленими соусами і заправками. Додавайте дикі трави до традиційних овочів, або традиційні цибулю, петрушку, селеру, варене яйце до трав, і смак вашої страви буде пречудовий.