До сліз мені шкода наших дітей, які не знають таких свят, які ми знали в дитинстві.
До Зелених свят готувались з ранньої весни, оскільки знали, що це свято Землі, Природи і всього живого на землі. Сіяли и садили, щоб не тільки було зелене в себе, а щоб уся земля зазеленіла, щоб усе взійшло і вродило. Не дай Боже, не висадити до Трійці ту розсаду, яку виростили – це було великим гріхом. Бо все мало далі рости, квітувати. До свята на городі мав бути порядок, все прополене, вичищено.
А в хаті все вимите, вичищене, побілено, а долівка змащена жовтим глеєм. Бо біла глина – то людське біополе, а жовта – то провідник природного заряду від землі до людини.
Дівчата та жінки помили коси у відварі любистку. Розклали на підвіконні аїр (лепеху), м’яту, любисток, полин, на долівку- лепеху, а біля порога поставили клечання, заклечали ворота, вхідні двері. Це була клечана субота.
Увечері клечаної суботи молодь збиралася на перехресті. Хлопці йшли до лісу, брали сосну, приносили на перехрестя, робили з неї хрест ( сам хрест був в обрамлені у ромбі, що символізувало планету Оріон, де живуть душі померлих).
А діти тим часом збирали квіти, заходили до кожної садиби, брали квіти з кожного двору ( ніхто з господарів не заперечував, бо знав для якої мети послужать ці квіти), і несли до хреста.
Дівчата плели з квітів довгий вінок, в нього вплітали пахучі трави: і той же любисток, і м’яту, і шавлію, а потім цим вінком щільно обгортали стовбур сосни-хреста і ромб.
А хлопці, тим часом, вже викопали яму, досить глибоку, щоб поставити Хрест, і щоб він стояв стійко. Поставити Хрест потрібно було до сходу сонця. Перші проміння мали освітити прикрашений квітами і зелом Хрест.
У цей час міг з неба піти спокійний дощ, і сонячне проміння перекидало через Хрест дивовижну веселку. Це означало, що душі померлих спустилися до нас, щоб благословити на добрі справи. Настала неділя – свято Трійці.
По обидві сторони Хреста хлопці змайстрували лавки, і сюди вже збиралися люди з села. Молодиці несли смачні пироги, пиріжки, смачні страви, домашню наливку.
Усі веселилися, дякували Богу за зелене свято, за зелену землю, за святу надію «багатіти хлібом», за свято серця – Трійцю.
Традиції святкування Трійці (Зелених свят), передавалися з покоління в покоління. І ці традиції були настільки живучі, що навіть під час німецької окупації (у Другу Світову війну), в зруйнованому, спаленому фашистами селі, де залишалось шість хат, на перехресті у Трійцю стояв Хрест.
Я з Трійці виросла, із Трійці –
Там, де клечалась наша хата.
І скупана у материнці,
Просила я у Бога Трійці –
Трийзілля на Зелені свята.
То наша доля триєдина –
Отця, і Сина, й Бога-Духа,
А з ними матір-Україна,
Де я – калина і Людина,
І світ, що пісню нашу слухав.
Я Трійцю змалечку любила,
Її триколірну фіалку.
Тоді вона взяла на крила,
Щоб душу людям я відкрила,
І всіх людей любила палко.
Зі святом Природи, зі святом Землі, зі святом Трійці, вітаємо вас, я, ваша Наталя Земна і колектив "Зеленої планети Земної"!
Які теплі та гарні спогади про це величне Свято Трійці. Щиро Вам дякую, люба Наталіє Петрівно. Вітаю сердечно зі святом Вас та весь Ваш колектив! ❤️