Ендотелій — найбільша «ендокринна залоза» в організмі

9 листопада 2024 р.

Нині вважають, що усі серцево-судинні патології спершу виникають на рівні особливої тканини у нашому організмі — ендотелію. Саме про неї і піде мова.

 

Ендотелій — це одношаровий пласт пласких клітин (ендотеліоцитів), що вкривають стінки абсолютно усіх кровоносних судин — від аор­ти до капілярів, а також лімфатичні судини, серцеву порожнину. Їх загальна площа складає 1 тис. м2 (шість тенісних кортів!), а загальна протяжність — майже 7 км. Клітини ендотелію створюють безперервний моношар, пов'язаних міцними щільними сполуками епітеліальних клітин, які відокремлюють кровотік від глибоких шарів судинної стінки.

За сучасними уявленнями, ендотелій — не просто бар'єр або фільтр. Це — активний ендокринний «орган», найбільший в тілі (вага 1,5-2,0 кг), але розсіяний усіма тканинами у складі капілярної мережі. Він безперервно виробляє величезну кількість (до 200) найважливіших біологічно активних речовин. І якщо цей процес іде правильно, без порушень, здоров’я людини — у нормі.

Біологічно активні молекули, які продукує ендотелій, регулюють кровотік, систему гемостазу, активність імунних клітин, забез­печуючи цілісність і стабільність судинної стінки. При порушенні функції ендотелію закономірно виникають проблеми кровопостачання, збільшується ризик утворення тромбів, запалення судин, врешті судинних патологій.

Унікальне розташування клітин ендотелію на кордоні між циркулюючої кров'ю і тканинами робить їх найбільш уразливими для різних патогенних факторів у кровотоці. Саме ці клітини першими зустрічаються з вільними радикалами, окисленими ліпопротеїнами низької щільності, надлишком холестерину, високим тиском при артеріальній гіпертонії, гіперглікемією при цукровому діабеті, впливом високих або низьких температур. Усі ці фактори ушкоджують ендотелій судин, спричиняють його дисфункцію як ендокринного органу і прискорюють розвиток судинних хвороб і атеросклерозу.

І коли такий «орган» хворіє, це негативно позна­чається на всьому організмі. Особливо тяжкі порушення функцій ендотелію спостерігаються у разі цукрового діабету, тютюнопаління. Через його пошкодження виникають атеросклероз, гіпертонічна хвороба, коронарна недостатність, інфаркт міокарда, діабет, інсулінорезистентність, ниркова недостатність, порушення обміну, ендокринні вікові порушення, дихальні легеневі патології (астма) тощо.

Як же зберегти ендотелій неушкодженим, а організм здоровим? Певний час дуже корисними для серцево-судинної системи вважали висо­кі дози вітамінів і антиоксиданти. Але деякі сучасні дослідження запере­чують ефективність застосування вітамінів Е, С та бета-каротину. Профілактику захворювань найбільшої «ендокринної залози» забезпечують гормони естрогени, які за­хищають жінок дітородного віку від тяжких судинних катастроф, як не дивно, невеликі дози алкоголю, а найефективнішими визнані помірні фі­зичні навантаження.

Отже, ключовим завданням у лікуванні серцево-судинних патологій, надто інсульту й інфаркту, є підтримання функції ендотелію. І лікарські рослини, особливо у складі ефективних і перевірених фітокомпозицій «Зеленої планети Земної», посідають значне місце. СУДИННИК, ВЕНОЛІК, ВАЗОНОРМ, МІОКАРДИН комплексно впливають на увесь організм, відновлюють функції ендотелію, вироблення ним біологічно активних речовин, забезпечують захист і еластичність судин, гальмують агрегацію тромбоцитів тощо, тобто повертають людині здоров’я і гарне самопочуття.

Залиште свій коментар