Гуньба сінна — відома здавна пряна та лікарська рослина. Її і зараз вирощують в країнах Африки (Марокко, Єгипет), Азії (Індія) та навіть Англії. Зелень «грибної трави» збагачує смак і поживну цінність різноманітних страв. Проте набагато більше біологічно активних, а отже і лікувальних речовин міститься в насінні. Недарма його тисячоліттями використовували в грецькій, арабській, індійській та китайській традиційній медицині.
Сучасні дослідження показали, що фенугрек знижує рівень холестеролу, а отже і зменшує ризик серцево-судинних порушень; поліпшує травлення, попереджаючи та усуваючи закрепи та проноси, убезпечуючи від раку товстої кишки; запобігає розвитку діабету і покращує стан хворих; лікує запалення нирок та ниркову недостатність; полегшує біль у горлі тощо. Насіння гуньби зарадить і в разі анемії, збільшуючи кількість клітин кісткового мозку.
З біохімічних речовин, що містяться в насінні, відзначимо алкалоїди (до 0,13% тригонеліну, холін, генціанін, карпаїн). Тригонелін під час смаження розкладається до нікотинової кислоти та інших піридинів та піролів, що забезпечують характерний смак приправи. Сапоніни гуньби в процесі гідролізу дають стероїдні похідні, переважно діосгенін та ямогенін (їх цілющі властивості зараз активно вивчають). Жирних олій 5–8%; чимало слизу, переважно галактоманнану; 23–25% білка з високим вмістом лізину і триптофану; гідроксиізолейцин, гістидин, лізин та аргінін у вигляді вільних амінокислот; вітаміни А, В1 і С; кальцій і залізо; більше 50 летких компонентів, серед яких кумарини та інші, що впливають на агрегацію тромбоцитів, тобто згортання крові.
Наприклад, глікозид фурастанол здатен збільшувати м’язову масу за рахунок поліпшення обміну речовин. Зокрема зменшуються відкладення жиру навколо стегон, збільшуються м’язи трицепсів та грудей без порушення біохімічних та гематологічних показників.
Вивчення дії фуростанолу та стероїдних сапонінів гуньби показало підвищення рівня вільного тестостерону і, відповідно, статевих функцій у 120 літніх здорових чоловіків. Вони менше скаржились на ознаки старіння, бо зменшився дефіцит андрогенів, більше вироблялось лютеїнізуючого гормону і підвищилась чутливість до нього статевої залози. Завдяки внормуванню рівня тестостерону покращилось чоловіче лібідо і якість життя загалом. Подібний позитивний ефект відзначили й у 12 здорових чоловіків, які займаються спортом. На додаток в них значно поліпшився стан серцево-судинної системи, був гарний настрій, менше відчувалась психічна напруга.
Нагадаємо, що у жінок теж є чоловічі гормони. Фермент ароматаза з гуньби сприяє перетворенню тестостерону на жіночий гормон естрадіол. Він поліпшує сексуальні функції у жінок репродуктивного віку і скаргами на статеві порушення.
Фахівці-аграраї радять садити гуньбу в Україні не пізніше другої половини квітня. Не змарнуйте такої нагоди!