Гіркий, але цілющий засіб

11 травня 2024 р.

Так перекладається латинська назва полину гіркого (Artemisia absinthium), рослини, що має дійсно дуже гіркий смак, яскравий і приємний аромат, потужну дію на наш організм. Мало хто любить гіркоту, та ще таку сильну! Полин є одною з найгіркіших рослин на планеті, хоча багатьом травоїдним тваринам гіркота не вадить і вони із апетитом цю траву їдять. При певному дозуванні і для нас гіркота полину стає прийнятною і навіть приємною, а головне, вона лікує і підтримує.

Хільдегард фон Бінген назвала полин «найважливішим борцем проти будь-якого виснаження». Швейцарський травник Кюнцле (1857–1945) писав: «Якщо хтось такий зелений, як квакша, худий, як тополя, щодня втрачає вагу та почуття гумору і більше не кидає тіні, хай спробує пити чайну ложку полинового чаю щодня кожні дві години». Тут згадані одразу дві основні властивості полину: налагодження травлення, обміну речовин і вплив на психічне і нервове здоров’я.

Гіппократ використовував полин від погіршення пам’яті. Сучасне дослідження підтвердило, що рослина активує рецептори ацетилхоліну в мозку і може призупинити втрату пам’яті в разі хвороби Альцгеймера. Інтенсивний аромат ефірних олій полину вплине на настрій, прожене депресивні, меланхолічні думки, заспокоїть і збадьорить одночасно, «розбудить» ваш мозок. Понюхайте розтертий свіжий листочок перед сном — і будете спати набагато спокійніше.

З полину можна зробити дуже простий ароматичний масажний засіб: 50 г полину помістити в банку, залити 125 мл олії, закрити і поставити в тепле місце на 2 тижні, потім процідити. Такою олією добре робити масаж для покращення самопочуття, розслаблення, для зігрівання ніг взимку після вулиці чи перед сном, якщо ноги мерзнуть. Полин має здатність зігрівати і розслабляти завдяки тому, що покращує кровообіг. Навіть у шлунку відчувається якесь додаткове тепло після випитого полинового чаю.

Полин гарно допомагає владнати негаразди з травленням: поганий апетит, метеоризм, харчове несприйняття, важкість у шлунку через слабку його функцію, спазмоподібні розлади кишково-шлункового тракту. Гіркоти стимулюють вироблення травних соків шлунка, підшлункової залози та жовчі.

Зарадить чай з полину. Його треба робити не дуже гірким, інакше ви просто не вмовите себе пити його вдруге. Візьміть стільки полину, скільки поміщається між трьома кінчиками пальців, тобто буквально дрібку, залийте 250 мл гарячої води і дайте чаю настоятися буквально 1 хвилину. Для того, щоб зробити настій приємнішим, можна додати перцеву м’яту.

Якщо є проблеми зі шлунком, його слизовою оболонкою, то пийте цей чай по склянці приблизно за чверть години до кожного прийому їжі. Якщо ж є проблеми з жовчу, приймайте його після їди — для стимуляції виділення жовчі.

Міцніший чай добре застосовувати від запалення очей, їх почервоніння чи втоми. Візьміть 0,5 ч. л. сушеного або 1 ч. л. свіжого полину, залийте склянкою окропу, настоюйте 5 хв., процідіть і дайте охолонути. Потім змочіть ватні диски, відіжміть їх, покладіть на очі на 10 хв.

Настоянка на вині з суміші трав покращує травлення та очищення печінки, стимулює обмін речовин, поліпшує психологічний стан. Візьміть по жмені сухого полину, кореня дягелю, кореня аїру, палички кориці, все ретельно подрібніть, покладіть у склянку з кришкою, що закручується, і залийте сухим білим вином, поки склянка не заповниться. Щільно закрийте і дайте настоятися 2-3 тижні, періодично струшуючи. Потім процідіть і розлийте в пляшки з крапельницями. Приймати настоянку треба в невеликих дозах по 20 крапель перед їдою.

Спиртові настоянки полину можна пити лише у такій невеликій кількості і щонайбільше 3-4 тижні на рік. А все тому, що полин містить токсичну речовину туйон, яка в разі тривалого споживання у високих дозах повільно, але вірно руйнує нервову систему. Туйон не потрапляє у водні настої, а лише в спиртові, особливо високоградусні. Вино практично безпечне в цьому сенсі, а от горілку краще не використовувати. Настої на воді зовсім не містять туйону. Вагітним полину слід уникати взагалі.

І на останок рецепт спрею для дезінфекції повітря, який буде особливо корисним в період застуд, якщо вдома хтось хворіє. Візьміть по 1 ч. л. висушених (або 2 ч. л. свіжих) і дрібно нарізаних чебрецю, розмарину, лаванди і полину, 2-3 гвоздики (спеції), залийте 0,5 л яблучного оцту і дайте настоятися 3-4 тижні; процідіть, перелийте в пляшку з розприскувачем. Використовуйте при потребі в кімнаті для очищення повітря і приємного запаху, чи навіть в туалеті замість хімічних освіжувачів повітря.

Залиште свій коментар