Важко сказати, коли глід гарніший: навесні, коли цвіте й повітря наповнене запахом троянди, чи восени, коли це дерево чи кущ приворожує зір червоними плодами. Однак в усі пори року він цілющий. Бо для лікування використовують квіти, плоди, листя і навіть корінь. В Україні росте багато видів глоду і всі вони однаково цілющі. Назву лише кілька: глід колючий (рос.- боярышник колючий, Crataegus oxycantha), глід криваво-червоний, глід кривочашечковий, глід кримський, глід п’ятистовпчиковий та інші.
Наукова медицина цінує плоди і квіти глоду. З плодів готують рідкий екстракт, який входить до складу деяких «серцевих» препаратів (кардіовалену). Ліки з глоду заспокоюють нервову систему, тонізуюче діють на серцевий м’яз, посилюють кровообіг у коронарних судинах серця і судинах мозку, усувають біль в ділянці серця, знижують артеріальний тиск. Вони не токсичні, тому їх можна вживати тривалий час навіть людям з порушеною функцією нирок – так зазначає офіційна медицина.
Зауважу, що ліки з глоду стали аптечними, офіційно визнаними тому, що наукова медицина спиралася на досвід народної медицини. Однак, на жаль, менше уваги було звернено на протипоказання. А вони є. Народна медицина передавала їх із покоління в покоління.
Люди знали, що глід хоч і цілющий, але «колеться». Особливо «поколює» тих, хто неграмотно і необережно з ним поводиться. Приміром, народні цілителі, рекомендуючи лікувати відварами плодів глоду з цукром головний біль, спостерігали, що він не завжди показаний тим, у кого хворі нирки та шлунок. Може викликати кольки. Водночас помітили, що варення з пелюсток троянд та аніс попереджують кольки. Тобто лікування було продуманим, обережним і скомпонованим. Відомий лікар Авіцена, спостерігаючи на практиці за дією плодів глоду, відзначив їхні небажані властивості: жоден плід так не скріплює шлунок, як глід. До того ж він уповільнює жовчовиділення.
Отже людям, у котрих хвора печінка, глід протипоказаний, бо сприяє застою жовчі в печінці та жовчовивідних шляхах. Особливо це відчувається, якщо вживають спиртову настоянку плодів глоду.
Пам’ятаючи протипоказання, важливо знати, що ягоди глоду – дуже цінний засіб у разі ослаблення серцевої діяльності. Особливо ефективні за перевтоми серцевого м’яза з нервовим збудженням, а також у випадках склеротичних явищ у судинах. Однак знову попереджаю великі дози шкідливі за пороку серця.
Щоб зміцнити серцевий м’яз і поліпшити здоров’я хворого потрібно приготувати лікувальний відвар плодів глоду.
Відвар плодів глоду
Одну столову ложку плодів глоду залити літром води. Поставити на вогонь, довести до кипіння, а потім томити на маленькому вогні тридцять хвилин. Пити по пів склянки перед сном.
Таким же відваром можна користуватись у разі кишкових захворювань, що супроводжуються проносами та метеоризмами.
Сьогодні глід визначають і як протипухлинний засіб. Особливо позитивно діє за лейкомії.
Глід потрібен людям, у яких нестабільний тиск, тобто «скаче» - то знижений, то підвищений. Адже глід нормалізує тиск: низький тиск – підвищує, високий – знижує.
Настоянку квітів потрібно робити безпосередньо біля куща (дерева) глоду. Зривають обережно напіврозпущені квіти і кладуть їх у банку зі спиртом або міцною горілкою у співвідношенні один до одного. Тоді квіти не встигають потемніти і втратити цінні біологічно активні речовини. Таку настоянку через два тижні вже можна застосовувати. Однак що довше вона настоюються, то цілющіші ліки (навіть упродовж року). Пити по три-чотири краплі чотири рази на день. Більша доза може викликати уповільнення роботи серця та пригнічення нервової системи.
Усі ліки з глоду не раджу вживати понад три тижні. Ще треба пам’ятати , що вживання плодів глоду натщесерце часто викликає спазми і навіть блювоту. А після вживання їх не варто пити холодну воду. Це також сприяє виникненню кишкової кольки. Якщо ж через необережність таке сталося, то усунути кольку допоможуть кмин, кріп, селера.
Як ви зрозуміли: глід дуже корисний, але «колеться».