Гуньба сінна (Trigonella foenum-graecum) — відома здавна культурна рослина родини Бобові. Вирощується як спеція, зокрема, у Марокко, Єгипті, Індії, Англії. Гуньба (здебільшого насіння) має значні оздоровчі властивості, які впродовж тисячоліть використовували у грецькій, арабській, індійській, китайській традиційній медицині.
Найвідомішою речовиною насіння є алкалоїд тригонелін, а також холін, генціанін та карпаїн. Переважна частина тригонеліну під час смаження розкладається до нікотинової кислоти та інших піридинів та піролів, зумовлюючи характерний смак цієї приправи. З інших складових відзначимо сапоніни, похідними яких є серед інших діосгенін та ямогенін; флавоноїди (вітексин, кверцетин, лютеолін); олію (до 8%); значну кількість слизу (переважно галактоманнану); білок (до 25%) з високим вмістом лізину і триптофану; вітаміни (особливо А, В1 і С); мінерали (найбільше кальцію і заліза); понад 50 летких компонентів (серед іншого кумарини), які можуть вплинути на агрегацію тромбоцитів.
Сумарна дія усіх складників знижує рівень холестерину та ризик серцево-судинних захворювань і діабету, полегшує біль у горлі, допомагає від закрепів і діареї, убезпечує від раку товстої кишки, лікує запалення і ниркову недостатність, збільшує кількість клітин кісткового мозку, стимулює клітини крові.
Насіння гуньби здавна допомагало і жінкам: зменшувало менструальний дискомфорт та симптоми менопаузи, поліпшувало лактацію під час годування груддю.
Порошок гуньби є безпечним продуктом, котрий і нині може суттєво покращити здоров’я молодих жінок. Завдяки тому, що він багатий на білки, мінерали та поживні речовини, порошок значно підвищує рівень гемоглобіну та зменшує ймовірність виникнення анемії.
За даними сучасного наукового дослідження за участі 50 жінок з синдромом полікістозу яєчників, екстракт гуньби полегшив симптоми і значно підвищив рівень лютеїнізуючого та фолікулостимулюючого гормонів. Крім того, зменшився розмір кіст та об’єм яєчників, нормалізувався менструальний цикл. 12% пацієнток лікування допомогло із безпліддям.
Подібні результати отримали й інші науковці. Вони відзначили, що після 2-місячного курсу гуньба вилікувала аменорею у 55% пацієнток та значно зменшила прояви полікістозу яєчників. Порошок з насіння гуньби, вжитий під час менструації, полегшував такі симптоми дисменореї як втома, головний біль, відсутність енергії та синкопе (тимчасова втрата свідомості через порушення мозкового кровообігу).
Чимало вагітних у світі, особливо в країнах, що розвиваються, традиційно користуються рослинними засобами. Від 12 до 60% жінок роблять це, аби завагітніти, зменшити дискомфорт від нудоти, блювоти, закрепів, відновити працездатність після пологів, навіть спричинити аборт. От скажімо, у Марокко гуньбу широко використовують не лише для лікування різних захворювань, а й для харчування під час вагітності та задля лактації після пологів.
Однак є і застереження. Науковці Марокко досліджували вплив гуньби на вади розвитку плода. У жінок, які вживали насіння гуньби під час вагітності були випадки виражених вроджених вад розвитку плода, таких як гідроцефалія, аненцефалія, розщеплення хребта. Дійсно, в дослідженнях на щурах були виявлені аномалії вушної раковини й довгої кістки задньої кінцівки, менша вага зародка, зменшення розміру посліду, збільшення смертності, є підозра щодо тератогенної дії на гепатоцити.
Корисні якості гуньби незаперечні. Але ж, як і в інших випадках, вживати будь-які продукти, рослини, речовини слід обачно, дотримуватись дозування і міри та зважати на поради фахівців.