У роді Хламідіїя є 10-13 видів бактерій — всі вони є паразитами, дуже добре пристосовані до паразитизму в організмах тварин і можуть виживати лише завдяки їм. Досконалий паразитизм здолати важко, а перший крок до цього — знання.
Хламідії можуть приймати три різні життєві форми. Перша — активна бактерія, яка живе на слизовій оболонці, викликаючи запалення.
Друга — розмножується в клітині хазяїна, використовуючи структури цієї клітини. Цим хламідії подібні до вірусів. Це одні з найменших бактерій, адже мають поміщатися в маленькому мішечку (вакуолі) всередині клітини. Новоутворені хламідії (перша форма) розривають клітину і йдуть інфікувати інші — в тому самому чи новому організмі.
Третя форма, неактивна, подібна до спор, утворюється в клітині хазяїна, якщо умови не дозволяють їй розмножуватися. Може існувати довго, аж поки не почне розмножуватися. Хронічна інфекція підтримується завдяки цій формі, вона ж викликає реактивний артрит. Це причина того, чому буває складно позбутись хламідійної інфекції.
Розмноження бактерії всередині клітини порушує генетичну стабільність клітини: ушкоджує ДНК (викликає розриви обох ланцюгів ДНК) і пригнічує шляхи її відновлення. Найгірше, що пошкоджені клітини продовжують розмножуватися, причому підвищеними темпами, утворюючи нові покоління клітин з дефектною ДНК. Це потенційна небезпека розвитку новоутворень, зокрема і злоякісних: дисплазії шийки матки, раку маткових труб, яєчників.
Особливо патогенними для людини є види: Chlamydia trachomatis, Chlamydophila psittaci, Chlamydophila pneumoniae. Різні захворювання викликаються різними видами чи серотипами хламідій.
Chlamydia trachomatis різних серотипів викликає сечостатеві інфекції (хламідіоз), венеричну лімфогранульому, кон’юнктивіт, пневмонію, трахому. Про трахому ми ще не розповідали. Вона вкрай рідко зустрічається в розвинених країнах, як і в Україні, але це найпоширеніше захворювання очей у тропіках та країнах, що розвиваються з поганими гігієнічними умовами. У світі активну трахому мають 80 млн. людей; 1,2 млн. осліпли, 2,2 млн. мають дуже слабкий зір через трахому. Захворювання виникає через контакт між слизовими оболонками очей, носа, глотки, переноситься мухами, через спільні рушники. Вражається кон’юнктива, рогівка, повіки. У нас це рідкісне захворювання, але заразитись можна під час подорожей в інші країни. Лікують його антибіотиками та хірургічно.
Chlamydia psittaci заражає тварин, але передається від них і людям. Хворіють корови, вівці, кози, свійська птиця, голуби, папуги. Хворі тварини можуть мати вигляд абсолютно здорових. Виділяється з фекаліями. Хворіють люди, які мають справу з тваринами в домашньому господарстві чи на фермах; хвороба поширена в Європі зокрема. Викликає нетипову пневмонію, від легкої до летальної, може поширюватись і на інші органи.
Chlamydia abortus людина може заразитися від корів, овець, кіз, коней, кролів, свиней, морських свинок, мишей. Викликає хламідійний аборт і внутрішньоутробну смерть у ссавців, включаючи людей. Найчастіше заражаються від тварин, які недавно народили, інфіковані самки виділяють бактерії під час овуляції, тому C. abortus передається серед ссавців орально та статевим шляхом.
Chlamydophila felis викликає котячий хламідіоз (застуду) у свійських котів, який в окремих випадках також передається людині. Викликає кон’юнктивіт, риніт, пневмонію. У людей зареєстровані випадки кон’юнктивіту.
Олена ЛАШКОВА, кандидатка біологічних наук