Хламідіози у людей і тварин. Хламідійна пневмонія

23 травня 2023 р.

Chlamydia pneumoniae є поширеною у всьому світі причиною захворювань дихальних шляхів у людей. Передається між людьми повітряно-крапельним шляхом. До 15% позалікарняних пневмоній викликаніцією хламідією. Може бути причиною синуситу, отиту, фарингіту, бронхіту, ендокардиту, атеросклерозу.

У легкому варіанті інфекція протікає без симптомів або проявляється лише болем у горлі. У важкому — розвивається пневмонія. Через місяць-півтора після первинної інфекції, хай вона й обійшлася легким болем у горлі, хламідіоз може призвести до запалення суглобів і зв’язок, причину яких дуже рідко коли встановлюють правильно.

Серед можливих ускладнень також менінгоенцефаліт, облітеруюче запалення бронхіол, найменших бронхів, з їхньою закупоркою і погіршенням дихання, міокардит або ендокардит. Показаний зв’язок хламідіозу з хворобою Альцгеймера, множинним склерозом, фіброміалгією, синдромом хронічної втоми.

Бронхіальна астма та її загострення часто пов’язані з наявністю бактерії в дихальних шляхах. Її виявляють у 60% дітей-астматиків. Чим гостріше реагує імунна система на хламідію, тим більше відбувається нападів астми. Є припущення, що забруднення повітря і зараження хламідією є основними причинами сильного росту астми останніми роками.

Ці хламідії виявляютьу атеросклеротичних бляшках, в коронарних артеріях. Поки невідомо точно, чи вонивикликають атеросклероз, чи прискорюють його перебіг, чи лише супроводжують. Те, що лікування антибіотиками проти хламідій зменшує частоту серцевих нападів і звуження коронарних артерій, свідчить, що хламідія точно буває задіяна в хворобах серця, судин, інсультах, інфарктах. Також у людей із проблемами серця вищі рівні антитіл до хламідії.

Близько 60% людей віком від 51 до 60 років мають антитіла до неї, отже були інфіковані хоч раз. Стійкого імунітету не виробляється, людина може хворіти кілька разів, з невеликими інтервалами між хворобами, поки імунітет ще активний і сильний.

Олена ЛАШКОВА, кандидатка біологічних наук

Залиште свій коментар