У багатьох з нас є чотирилапі члени сім’ї: котики, песики, кролики, морські свинки, хом’ячки... Наші пухнасті вихованці такі милі, симпатичні, грайливі, що інколи ми забуваємо, що вони прийшли до людей з дикої природи, а, отже, мають чим себе захистити. Пращури котів і псів взагалі були хижаками — в них на «озброєнні» є гострі зуби та пазурі. Такий арсенал треба поважати і пам’ятати, що домашні улюбленці — не іграшки, а живі істоти. Вони теж можуть бути в поганому настрої, можуть часом на нас образитись або не зрозуміти наших добрих намірів. Подряпати чи покусати можуть незумисно, просто під час гри.
Нещодавно пані Катерина запитала: «Як позбутись котячих подряпин на руках? Чи можна у вас щось придбати?» Та що сказати! Уважно оглядаючи відвідувачів наших Здравниць, часто дивую дітей та мам запитанням: «Як звати вашого котика?». — «А звідки знаєте, що у нас є кицька?» — «Ось за цим автографом, який вона залишила на рученятах вашого синочка». Котячі подряпини можуть гоїтись доволі довго, а в деяких випадках їхні наслідки набагато серйозніші, ніж просто ушкодження шкіри.
Є така «хвороба котячої подряпини», по-науковому — доброякісний лімфоретикульоз. Це інфекційне захворювання, викликане бактерією бартонелою, котра є складовою мікрофлори порожнини рота кішки. Хвороба виникає внаслідок передачі бактерії від кота людині через подряпину, укус або коли котик полизав ранку на шкірі, ніби бажаючи її загоїти, «зализати». На місці ранки від подряпини чи укусу згодом утворюється припухлість, потім пухирець з каламутним вмістом, а навколо — почервоніння.
Та основні події розгортаються всередині організму за 3-40 днів після зараження: бактерії з током лімфи потрапляють до найближчого лімфовузла (або одразу кількох) і викликають там запалення — лімфаденіт. Лімфатичний вузол збільшується до 3-5, навіть 10 см, при обмацуванні він м'який, болючий. Затим збудник проникає в кров і розноситься по всьому організму. Може підвищитись температура (незначно або й до високих показників, деколи змінюється хвилеподібно), з’являється слабкість, погіршується апетит. Такий стан може тривати до двох місяців і більше. Потім лімфатичний вузол поступово зменшується, рідше — гноїться та прориває. Після одужання розвивається стійкий імунітет.
Часто лікарі не можуть визначити причину хворобливого стану, особливо якщо від моменту подряпини до розвитку симптомів пройшло багато часу. Та якби навіть і встановили, що це «хвороба котячої подряпини», то офіційна медицина нічого не може запропонувати, окрім жарознижувальних засобів, антибіотиків та зігріваючих компресів на лімфовузли.
Натомість народна медицина має чим не тільки лікувати цю хворобу, а й забезпечити профілактику. Фахівці «Зеленої планети Земної» пропонують ГЕМОСАН — для очищення крові, ЛІМФОГРАН — для лімфатичних вузлів. Підсилити їхню дію можна ЕРІЗЕПАНОМ. СПАЙКЕЛАН завдяки специфічній дії на келоїдну тканину, сприятиме розсмоктуванню рубців від подряпин.
Для очищення крові у випадку лімфоретикульозу радимо скористатись медункою, яка квітне в лісі з травня, або нагідками, що є на городі чи не в кожної господині.
Не забувайте, що котячі подряпини слід одразу ж промити та обробити антисептичними засобами. Тож якщо маєте в домі кота — тримайте їх завжди під рукою. Для очищення та загоєння подряпин радимо змащувати й протирати їх СЕПТОДЕРМОМ і РЕПАРАНТОМ.
Обробляти ранки можна також чистотілом, а ще домашнім фікусом. Для виготовлення ліків один листочок фікуса подрібніть, покладіть в 200-грамову баночку і залийте горілкою. За два тижні настоянка готова до застосування: обробляйте нею будь-які подряпини, ранки і дітям, і котам та песикам.
Впоратись з наслідками більш складних поранень буває складніше. Пам’ятаю випадок, коли знайомий дідусь щось не поділив з котиком, і той його добряче подряпав. Рідні надали першу медичну допомогу, та за 2-3 дні рука почервоніла, почала набрякати, піднялась температура. Сімейний лікар діагностував бешиху. Хоч він і виписав ліки від запалення, знеболювальні та антибіотики, а рідні сумлінно застосовували засоби «Зеленої планети Земної», одужання тривало більше місяця.
Бувайте здорові і добре дбайте про своїх пухнастих улюбленців, розумійте їх, живіть в мирі та злагоді!