Дуже поширене порушення — утворення в жовчному міхурі та протоках камінців із холестерину й білірубину. Це відбувається внаслідок застою жовчі і називається жовчнокам'яною хворобою.
Серед багатьох причин виникнення хвороби основними є неправильне харчування, надмірна вага, різке схуднення, підвищений рівень холестерину в крові, наслідки лікування препаратами, що порушують обмін холестерину та білірубіну в організмі.
Часто камінці утворюються у людей, які страждають на цукровий діабет, метаболічний синдром. У жінок — набагато частіше, ніж у чоловіків.
Розвивається хвороба поступово. Упродовж кількох років людина може відчувати гіркоту в роті, стає частішою відрижка, дедалі більше турбує метеоризм, тяжкість в правому підребер’ї, особливо після жирної, копченої, смаженої їжі, солоних маринованих продуктів, вина або горілки. Якщо не звертати на них особливої уваги, симптоми поглиблюються.
З часом починаються напади різкого болю в правому підребер’ї з віддачею під лопатку — це печіночна колька, яка супроводжується іноді блюванням, температурою, зрідка навіть жовтухою. У багатьох хворих жовчнокам'яна хвороба тривалий час розвивається безсимптомно, хіба що тільки напади кольки можуть змусити звернутись до лікаря і таким чином врешті дізнатися про хворобу.
«Зелена планета Земної» має гарні ліки, що дозволяють ефективно протидіяти цьому порушенню в організмі. Передусім покращуємо стан печінки, її жовчотворну функцію та циркуляцію жовчі. Нема застою — камінці не утворюються, відновився рух жовчі — камінці почали розмилюватись.
Найкращий засіб для цього — ГЕПАХОЛ: приймати по 5 крапель 4 рази на день за 20-30 хвилин до їди. При загостренні пити ліки треба частіше — по 2 краплі кожні 1-2 години.
Для очищення печінки можна зробити за допомогою ГЕПАХОЛУ зондування: 20 крапель зі склянкою теплої води випити натщесерце і лягти правим боком на грілку. Але зондування можна робити тільки якщо немає великих камінців, а є так звана жовчна «замазка» — загущена жовч.
Для профілактики та лікування жовчнокам’яної хвороби є багато природних засобів. Українці раніше не дуже потерпали від цієї хвороби, бо вранці натще заведено було вживати маленький шматочок сала (15 г). Сало — це дуже потужний жовчогінний продукт.
В разі застою жовчі варили червоний буряк до стану сиропу, вживали по чверті склянки тричі на день. Гарну профілактику забезпечував славетний український борщ.
Виганяли камінці, розмиваючи та подрібнюючи їх, розсолом квашеної капусти: пити по пів склянки тричі на день до їди.
Вживали сік редьки, змішаний з медом порівну: по 1 ч. л. вранці та ввечері за 20 хв. до їди впродовж 3 місяців. Або коренеплід з паростками чорної редьки радили добре подрібнити, вичавити сік, змішати його з сироваткою порівну і пити по 1 ч. л. за 10 хв. після їди.
Ще простіше зробити настій споришу: 1 ст. л. на склянку окропу, вкутати на 1 год., пити по третині склянки 3 рази на день.
Ефективний також корінь пирію: 2 ст. л. на склянку окропу, кип’ятити 5 хв., пити по третині склянки тричі на день. Вживати упродовж 3 тижнів, не більше, потім зробити перерву на кілька тижнів.
Чудовий засіб — корінь кульбаби лікарської: 1 ч. л. на склянку води, кип’ятити 20 хв., приймати по чверті склянки 4 рази на день.
Частіше вживайте насіння кропу: 1 ст. л. на 2 склянки окропу, кип’ятити 5 хв., вживати по пів склянки 4 рази на день упродовж 3 тижнів.
Назбирайте листя берези: 1 ст. л. залити склянкою окропу, настоювати 1 год., пити по пів склянки вранці та ввечері за півгодини до їди.
Якщо камінці утворились в жовчному міхурі та нирках, найкраще допоможе петрушка: 1 ст. л. зелені та кореню заварити склянкою окропу, настояти півгодини, пити по чверті склянки 4 рази на день.
Чорнобривці покращують не тільки роботу жовчного міхура, а й підшлункової залози: 6 квіток з листям на 0,5 л води, варити 3 хв., пити по склянці вранці і ввечері.
Для покращення роботи жовчного міхура може бути корисною куркума, яка має протизапальну дію, а також сприяє розрідженню жовчі. Але цей жовчогінний засіб краще застосовувати, коли жовч тільки загущена. Коли вже є камінці, ці прянощі можуть викликати їхнє зрушення та перекривання жовчних протоків. Рекомендована доза — половина кавової ложечки порошку куркуми двічі на день, запивати склянкою теплої води.
Одна з найкращих рослин для лікування жовчнокам’яної хвороби — татарник звичайний. Татарник розріджує жовч та полегшує її відтік, запобігаючи утворенню каменів. Ця рослина виявляє неабияку протизапальну та гепатопротекторну дію, позитивно впливаючи на весь організм. Не тільки поліпшує роботу печінки та жовчного міхура, але й посилює перистальтику кишківника.
Чай з татарника
1 ч. л. трави залити склянкою окропу, заварювати 20 хв., приймати по третині склянки тричі на день за 30 хв. до їди.
Однак оздоровити печінку, сподіваючись лише на суто лікувальні процедури, практично неможливо. Треба змінити своє ставлення до раціону та розкладу харчування. Вживати достатню кількість води.
Щоб запобігти утворенню камінців у жовчному міхурі, слід їсти регулярно, вживати достатню кількість овочів, зелені, фруктів. Скоротіть до мінімуму кількість тваринних жирів та рафінованих олій, взагалі відмовтеся від гідрогенізованих олій: маргарину та гідрогенізованої пальмової олії дуже багато в напівфабрикатах та випічці. Пам’ятайте, що всі гідрогенізовані жири підвищують рівень холестерину в крові, наслідком чого є утворення каменів у жовчному міхурі.
Потрібна також достатня фізична активність. У будь-якому віці регулярні фізичні заняття покращують наше здоров'я. Не радять людям з камінцями в жовчному міхурі тільки вправи з великим фізичним навантаженням. Всі інші вправи сприяють обміну речовин, дозволяють зменшити жирові відкладення, покращують перистальтику жовчного міхура та кишківника, зменшують рівень холестерину в крові. Таким чином усувають одну з основних причин утворення жовчних каменів.