Інколи так хочеться увечері потішити себе маленькою чашечкою теплого смачного напою! Але ж проти ночі кава не дуже доречна, і здоров’я, вірніше, його відсутність, не дозволяє...
Отут нагодяться давні знайомі – замінники кави. Придбати їх можна і в супермаркеті, але власноруч виготовлений напій буде смачнішим і принесе більше задоволення. Деякі необхідні складники можливо є під рукою, наприклад, корені цикорію та кульбаби.
Дбайлива матуся зможе потішити дітлахів корисним і вишуканим кавовим напоєм, донька — почастувати подружок за правилами «дорослого етикету», але не здобуваючи шкідливих звичок.
Цикорій, певно, найвідоміший кавовий замінник, зустрічається мало не в кожному магазині. Комусь навіть невтямки, що скромна рослина з блакитними квітами, яку більшість приймає за бур’ян, може замінити нам каву. Корінь цикорію містить інулін, який підвищує імунітет, стимулюючи флору кишківника, пектини, які виводять з організму токсичні речовини. Але найголовніше - він не збуджує, подібно до кави, а заспокоює.
Приготування напою з цикорію мало чим відрізняється від приготування кави. Додамо кілька слів стосовно заготівлі. Заздалегідь подрібнений корінь цикорію треба просушити в духовці при температурі 180 градусів або обсмажити на пательні. І краще недосмажити, ніж пересмажити. Охололі шматочки слід подрібнити в кавомолці. 1-2 чайні ложечки молотого кореня заливаємо окропом, варимо 3-5 хвилин, даємо трохи «подумати» - настоятись, проціджуємо через ситечко – і напій готовий!
Подібно готують «кавовий» напій з кульбаби. Може вона не настільки популярна, проте доступна і поширена у природі. Її склад зовсім трохи поступається цикорію вмістом інуліну, натомість має «свої» доповнення. Напій є засобом для зміцнення кісток, очищення крові, допомагає скинути зайву вагу, знімає спазми і добре тонізує!
Більш відомою альтернативою кави є ячмінний напій. Приготувати його дуже просто: ячмінне борошно обсмажити до коричневого відтінку, а потім використовувати для заварювання. Можна підсмажити і розмолоти зерна зрілого ячменю. Напій збагатить організм вітамінами групи В, біотином і мікроелементами, зокрема, магнієм. Щойно обсмажені злаки, згідно думки вчених, добре впливають на імунну систему, функції печінки, кров'яний тиск. До ячмінного напою можна додати й цикорій, це зробить аромат і смак більш насиченим.
Несподіваним замінником кави є топінамбур. Про користь земляної груші можна говорити багато, зараз зауважимо, що з її перемелених висушених бульб готують каву діабетичну. Напій трішки специфічний на смак, та позитивних якостей має більше за арабіку.
Особливістю приготування є те, що подрібнені бульби необхідно на 2-3 хвилини залити окропом, потім воду злити і сушити, як кульбабу або цикорій.
Кожен кавовий замінник можна вдосконалити так само, як і класичну каву. Йдеться про молоко, вершки, корицю та інші духмяні спеції, які так полюбляють гурмани.
Хто, як не ми, «зеленопланетяни», зрозуміє бажання спробувати щось новеньке! Не «слабо» скуштувати кави з жолудів, буряка? Чи знаєте, як приготувати каву з пирію або холодку лікарського? Ці та ще більш несподівані рецепти запропонуємо у наступних числах.