Пані питає чи можна без операції вилікувати пілонідальну кісту куприка, чоловік, 43 роки.
Пілонідальну кісту краще називати епітеліальним куприковим ходом, бо це й не зовсім кіста. Вона особлива за походженням, за вмістом і за структурою. Наявність куприкового ходу генетично обумовлена. Він знаходиться по середній лінії спини, в місті, звідки в нас колись ріс хвіст — це нам таке вітання від наших хвостатих предків і нагадування про те, хто ми насправді. У деяких людей там є невеличка порожнина, яка може запалюватися, нагноюватися і тоді дуже болить. А може все життя ніяк себе не проявляти.
Всередині зазвичай знаходять волосся, яке туди потрапляє через отвори в шкірі або ж там і утворюється, бо це порожнина, в яку ніби (колись, еволюційно) загорнулась шкіра.
Найчастіше куприковий хід запалюється у чоловіків молодого віку, які мають значне оволосіння тіла, сильно потіють чи мають ожиріння. В закритому просторі під шкірою розмножуються анаеробні бактерії, які викликають нагноєння, часто утворюється свищ.
Довге сидіння, особливо поєднане з механічним подразненням і тиском на куприк, часто є причиною чергового загострення запалення вже існуючої кісти. Класичним прикладом є довга їзда в авто чи автобусі, особливо по нерівній дорозі.
Після місцевої антибактеріальної терапії загострення може проходити і не турбувати кілька місяців чи років, аж до наступного нападу. Але при неадекватному лікуванні може переходити у хронічну гнійну норицю або всередині куприкового ходу чи поруч з ним може утворюватися дермоїдна кіста, яка не матиме виходу назовні.
Оскільки йдеться про травмування, то для лікування кісти треба взяти фітокомпозицію АРНІКУ, яка знімає всі посттравматичні наслідки і симптоми, а також ВАЗОНОРМ, щоб покращити кровообіг у куприковій залозі, ділянці куприка.
Для лікування кіст ми даємо фітокомпозицію КІСТОЛІК, а щоб пришвидшити розсмоктування кісти додаємо ще ГЛОМЕРАН, бо дуже часто кісти бувають у нирках.