Це саме про красолю — тому що красива і дарує вроду жінкам, та й усім, хто хоче виглядати гарно і мати пишне, густе й блискуче волосся. І ще тому, що рослина добре оздоровлює організм, насамперед серце.
Красоля має ще назви настурція, капуцин, латиною Tropaeolummajus. В природі ви її не знайдете. Росте тільки в саду, в городі, на клумбі і то не всюди, а тільки там, де її посіяли перший раз і їй сподобалось. Вона потім сама щороку насівається і квітує своїми медовими яскравими квітами. І не тільки квітує, а й дає плоди.
Господині плоди красолі солять, маринують й подають до столу під назвою «заморський капуцин». Гості й не здогадаються, що то своя красоля. І не тільки за це люблять рослину господині — цінують, бо сама насіялась, листям землю закрила, бур’яни не ростуть, полоти не треба, і такий привабливий куточок в садибі створила, доріжку до хати прикрасила.
Ось тобі, під рукою, і ліки. За 2-3 хвилини знімає напад стенокардії у хворих з хронічною серцевою недостатністю, зумовленою атеросклерозом: 1 ст. л. подрібненого листя на склянку окропу (сухого листя 2 ст. л.), настоювати 30 хв., пити по 2-3 ст. л. 4 рази на день в разі захворювання серцево-судинної системи.
Коли турбує ішемічна хвороба серця, приймайте сік красолі (його легко вичавити з потовченої рослини): 1 ч. л. 4 рази на день.
Запальний процес у лімфатичних залозах в дитини чи дорослого, хронічний бронхіт чи навіть легенева недостатність — приймайте настій: 1 ст. л. подрібненого листя залити 1 л окропу, настоювати 30 хв. і вживати по пів склянки тричі на день.
Під час гострого та хронічного бронхіту, бронхіальної астми, пневмонії, емфіземи легень робіть міцніший настій: 1 ст. л. на склянку окропу, настоювати 20 хв., пити по третині склянки 3 рази на день.
Красоля добре лікує нирки, допомагає уникнути застою сечі, тоді не буде причин для нефриту, уретриту, неспецифічного та хронічного циститу: пити настій або сік по десертній ложці тричі на день.
Відваром 1 ст. л. красолі в склянці води з 0,5 ч. л. меду можна усунути пліснявку (молочницю).
А тепер докладніше про красу. Заваріть 3 ст. л. подрібненого листя красолі в 1 л води і тримайте на слабкому вогні або на водяній бані 15 хв., через 45 хв. відвар вже можна втирати в шкіру голови. Лише годину подаруйте собі, і отримаєте в нагороду гарне і міцне волосся.
Жінки в Польщі вмивають обличчя настоєм красолі. Вугрі й подразнення добре усуває свіжий сік рослини.
Приготуйте собі влітку настоянку для догляду за волоссям взимку: 100 г листя красолі, 100 г коріння кропиви, 10 г коріння перстачу гусячого добре подрібнити, залити 0,5 л горілки, і за 15 днів можна користуватись, втирати в шкіру голови.
Листя красолі, її насіння додавайте до салатів, щоб стрункішими бути й привабливішими.