«Купив на базарі айстри, приніс додому, подарував дружині. А вона так зраділа цим, здавалося б, простим квітам, обличчя засвітилося посмішкою. Подякувала мені, а потім сказала, що айстри не тільки гарні, а і дуже цілющі, лікують, нібито, чимало захворювань. І навіть можуть лікувати хвороби печінки, нирок. Чи це справді так?».
Віктор С. (із редакційної пошти).
Ваша дружина, шановний пане Вікторе, цілком має рацію: айстра лікувальна квітка. І справді лікує й печінку, й нирки. Для цього в народній медицині готували ліки саме з квітів айстри.
Ліки із квітів айстри
Чайну ложку подрібнених квітів (сухих чи свіжих) залити склянкою окропу. Дати настоятися тридцять-сорок хвилин, процідити. Пити по третині склянки тричі на день після вживання їжі.
Такими ж ліками очищали кров. Айстра ефективна навіть у разі зараження крові.
Народна медицина застосовувала айстри також для лікування бронхітів, трахеїтів навіть туберкульозу, абсцесу і гангрени легенів.
Якщо людина, не дай Боже, застудиться, з’явиться нежить, кашель, або бронхіт, та ще й погано відходитиме мокротиння, ліки можна зробити і з коріння айстри. Для цього зібрати коріння, подрібнити, висушити і приготувати ліки.
Ліки із коріння айстри
Столову ложку подрібненого коріння айстри залити склянкою окропу, дати настоятися годину. Пити по третині склянки тричі на день після вживання їжі.
Важливо знати, що айстра вгамовує кровотечі. З цією метою жінки користувалися ліками із квітів айстри найтемніших кольорів.
Ліки від кровотечі
Столову ложку подрібнених квітів айстри (найтемніших кольорів) залити склянкою окропу, дати настоятися хвилин сорок. Випити впродовж дня ковтками.
Профілактично айстри вживають у компотах, салатах від застуди, для поліпшення функції печінки та й просто для того, щоб бути здоровими.