Інтерес до лікування глиною достатньо високий. Її здатність сприяти регенерації тканин, ремінералізації, абсорбції (поглинання токсинів, газу, запахів тощо), антитоксичні, антисептичні, бактерицидні й консервуючі властивості роблять її гарним засобом як для внутрішнього, так і зовнішнього застосування.
Глина добре утримує воду і утворює пластичну масу, що надійно тримається на шкірі. Велика теплоємність і мала теплопровідність дозволяє компресам з глини довго залишатися теплими.
Глину використовують у вигляді мазі, пасти, припарок, компресів, порошку, аплікацій, розтирань, бальзамів, поєднуючи з медом, оцтом, ароматичними травами. Роблять також лікувальні ванни, водні розчини для пиття та клізм. Глину можна використовувати тільки один раз, бо вона поглинає з організму токсичні речовини.
При хронічних захворюваннях застосовують теплі компреси, при абсцесах і нагноєннях — холодні. Теплове глинолікування протипоказане при кровотечах, недостатньому кровообігу, пухлинах, туберкульозі, під час менструацій. Глину не кип’ятять і не ошпарюють окропом, щоб не зменшились її лікувальні властивості, лише підігрівають до 40–46°С.
Не обійтись, як і в разі будь-якого іншого лікування, без застережень. Основний ризик лікування глиною — це зараження яйцями гельмінтів, бактеріями, зокрема правцевою. Тому глину треба брати з глибоких залягань або купувати готову в аптеках та магазинах здорового харчування — ця глина піддається стерилізації.
Інша небезпека — отруєння цинком, свинцем, іншими важкими металами та пестицидами. При регулярному вживання також можливі окислювальні пошкодження організму, порушення гомеостазу. Глина може містити радіоактивний радій, тривалий вплив якого на великих поверхнях тіла небажаний.
Аби самому підготувати глину до лікування, її необхідно добре просушити, бажано на сонці, щоб вона всотала в себе сонячну енергію. Затим шматочки сухої глини скласти в банки.Перед застосуванням залити водою, розмішати, відстояти, поки на дно сяде пісок, глину вийняти, просушити. Розчин глини, що містить пісок, можна процідити крізь марлю. Готова до вживання глина має бути однорідного кольору.
На курортах глину для зовнішнього використання часто попередньо готують: змішують з торфом і дають «дозріти» впродовж кількох місяців, витримують у ставках чи ваннах з місцевою мінеральною або морською водою.
Перед використанням глини зробіть тест на алергію: нанесіть невелику кількість на шкіру на згині ліктя і почекайте добу. Якщо реакції не буде, глина вам підходить.
Для застосування всередину краще брати пластичну, консистенції густої мазі («жирну») глину. При розмішуванні у воді вона практично не відстоюється, а залишається у зваженому стані.
П’ють розчин глини зазвичай за 30 хвилин до їди (чайна ложка глини на 200 г води; для дітей до 12 років — пів чайної ложки глини). Під час лікування треба впродовж дня пити вдосталь води, що допоможе вимити глину і запобігти закрепам.
Очищення крові. Пів чайної ложки порошку або шматочків чистої глини (без домішок) розмочити й розколотити у склянці води і випити; це доза на добу. Кожен тиждень збільшувати дозу на 1 ч. л., до 1 ст. л. максимум. Лікуватись так 2-3 місяці. Така глинотерапія очищає кров не гірше за складні вартісні методи.
Алергія, висипи, алергічний бронхіт. Робити ванни з глиною: 4 ст. л. на ванну. В разі алергічного бронхіту ще накладати з глини аплікації на спину впродовж двох тижнів.
Алергічна нежить. Впродовж двох тижнів робити компреси з глини на чоло і під очі; вкутати, тримати 2 години.
Нежить будь-якого ґенезу. Промивати ніс глиняною водою.
Ангіна. Пити і полоскати горло глиняною водою (чверть чайної ложки глини на склянку води). Після полоскання випити чистої води. Робити аплікацію з глини на шию на 2 години двічі на день.
Артрит. Аплікації з глини на хворі суглоби утеплити і тримати 1,5 години. Ванни: 10 ложок глини на відро води. Розтирання: глину змішати з олією, накладати 2 рази на день, легко втирати.
Бронхіт. Накладати компреси з глини нижче лопаток раз на день на 2 години упродовж 2 тижнів. На третій тиждень на груди попередньо можна поставити гірчичники, а потім накласти глиняний коржик. Потім тиждень пити 2 рази на день по 1 ч. л. глини на склянку води.
Бронхіальна астма. Спочатку треба очистити кров: 100 г хріну та 1 лимон подрібнити або перекрутити на м’ясорубці; приймати натще по 0,5 ч. л. раз на день впродовж двох тижнів. Потім ще 2 тижні накладати коржик із глини на груди і спину на 2 години.
Варикозне розширення вен. Аплікації, бажано з блакитної глини, роблять на судини і на область серця. На серце кладуть кільцем, не закриваючи місце, де розташоване саме серце, на 1,5 години раз на день. Ці аплікації рухають застояну кров, підсилюють роботу серця, покращують кровообіг у всьому тілі.
Компреси на вузли на ногах обов’язково треба вкутати, тримати до трьох годин. Ноги підняти вище серця.
Один раз на тиждень треба робити ледь теплі ванни для ніг: 2 ст. л. порошку глини на 1 відро води. Можна додати лікарські рослини: листя берези, каштан (листя, квіти), листя бузку, гілочки або листя верби.
Між ваннами накладати на вени м’якуш лимона, натерту картоплю та моркву.
Гайморит. Прикладати глиняні компреси завтовшки 1 см до запалених пазух та під очі щодня на 2 години впродовж трьох тижнів. На початку процедури може турбувати біль, треба його перетерпіти.
Фронтит. Коржики з глини накладати на лоб так само, як при гаймориті.
Закрепи краще лікувати блакитною глиною: 1 ч. л. глини на склянку води, пити 2 рази на день. Через тиждень дозу збільшити до 2 ч. л. Робота кишківника нормалізується на другий тиждень. В перші 2-3 дні можлива затримка випорожнення. Для прискорення виведення шлаків корисно робити аплікації на пупок і ліву нижню частину живота: накладати пляцок з глини завтовшки 1 см на 1,5 години раз на день впродовж 7 днів.
Гастрит. Глинадопомагала впоратись з гастритом, як гострим, так і хронічним, доволі швидко: пити по 1 ст. л. глини, розведеної в склянці води, раз на день впродовж місяця. Після тижня лікування кожен наступний тиждень зменшувати дозу на 1 ч. л. Потім зробити перерву на тиждень і приймати по 1 ч. л. глини на склянку через день.
В разі тривалого лікування хронічного гастриту приймати пів чайної ложки на склянку води через день або й кожен день.
Виразка шлунку і дванадцятипалої кишки. Розводити 1 ст. л. глини в склянці теплої води, пити двічі на день, вранці і ввечері. Щотижня зменшувати дозу на 1 ч. л. За місяць доза буде 1 ч. л. на склянку води.
В разі зниженої кислотності краще пити голубу глину, а підвищеної — жовту. В разі виразки щодня впродовж трьох тижнів робити аплікації з глини: покласти глину на живіт, вкутати, полежати так 2 години. За 3-4 тижні відбувається рубцювання виразки.
Мігрень(васкуліт). Коли болить голова, лікуються білою або чорною глиною: 1 ст. л. глини розчинити в склянці теплої води, пити 2 рази на день впродовж 2 тижнів. Крім цього, треба робити аплікації на потилицю і шию, на той бік де болить, упродовж 2 тижнів через день, краще на ніч.
Гіпертонія. Наші пращури вміли лікувати гіпертонію не пігулкою для зниження тиску, шкідливою для печінки, а просто глиною. Глина знімає напругу в судинному руслі, видаляє накопичені шлаки, виводить зайву рідину з органів і тканин. Для цього слід робити аплікації на потилицю: коржик з білої або чорної глини завтовшки 1 см накладати щодня на 2 години раз на день вранці чи перед сном. Курс — місяць.
Шлаки видаляють, прикладаючи коржик з глини до області нирок, а разом і на потилицю. Нирки можуть бути основною причиною гіпертонії. Чистимо їх таким чином не менше 3 тижнів.
В разі гіпертонії глину слід змішати з олією і наносити від ступнів і вище по руху крові. Після масажу вкрити шкіру тонким шаром глини, ноги вкутати і відпочити пів години. Після цього глину змити теплою водою.