Листя бузини гоїть рани і покращує стан шкіри

5 липня 2024 р.

Бузина чорна (Sambucus nigra) здавна має різноманітне застосування в традиційній медицині, особливо як ліки від лихоманки та вірусних інфекцій дихальної системи (застуди, грипу) і як діуретичний засіб. Наукові дослідження підтвердили противірусну і протизапальну дію цієї рослини.

Матеріалів щодо благотворної дії на здоров’я людини квітів та плодів бузини чимало, а от знання про листя досить обмежені. Але ж період цвітіння триває лише 2-3 тижні, а листя можна збирати з весни до осені. Крім того, зібраний цвіт швидко псується, його треба одразу переробити.

Корифей української народної медицини Іван Носаль пише: «Листя містить глікозид самбунігрін, який гідролізується на глюкозу, синильну кислоту і бензальдегід, алкалоїди коніїн і сангвінарин, смоли з проносними властивостями, ефірну олію, аскорбінову кислоту (200 мг на 100 г), каротин. ...Через наявність у листі алкалоїдів і можливість гідролізу листя з виділенням синильної кислоти, воно може бути отруйним. Зовнішньо, у народі свіжими листками обкладають бешихові ураження. ...Молоді весняні листочки варять в меду і приймають як делікатне проносне при хронічних запорах. Молоді листки, злегка відварені в молоці, прикладають на зіпрілі, обпечені і запалені місця, а також на гемороїдальні шишки».

Додамо, що листя бузини є багатим джерелом поліфенолів, переважно флавоноїдів (кверцетину і кемпферолу) і їх похідних (ізокверцетину, рутину, астрагаліну, міріцетину); чимало фенолкарбонових кислот (хлорогенової, неохлорогенової, кавової тощо). Є амінокислоти й токофероли.

В традиційній медицині листя бузини використовували більше зовні, ніж всередину: лікували запалення шкіри, виразки, опіки, фурункули, гоїли інфіковані або хронічні рани. Наукові дослідження тільки підтвердили віковий досвід наших пращурів.

Листя бузини показали протипаразитарну, антимікробну дію (щодо штамів Salmonella, вірусу денге, Toxoplasma gondii). Їх застосовували для лікування фолікуліту і пухирчатки. В розтертому вигляді додавали в мазі. Протиопіковий крем з 10% екстрактом листя бузини сприяв регенерації шкіри, утворенню рубців і загоєнню опіку.

З огляду на зовнішнє застосування, вчені звернули особливу увагу на антиоксидантні властивості листя бузини, роль поліфенолів, хлорогенової кислоти у цьому процесі, здатність контролювати активність тирозинази та гіалуронідази, ріст фібробластів і кератиноцитів тощо.

Окислювальний стрес є причиною багатьох захворювань, тож антиоксидантна активність є важливою характеристикою рослинних засобів. Надлишок вільних радикалів викликає багато «хвороб цивілізації» (наприклад, діабет, рак, серцево-судинні захворювання). Вони також зменшують здатність пошкоджених тканин до регенерації, затримуючи загоєння ран.

Антиоксидантні властивості листя бузини доволі значні, хоча поступаються квітам та ягодам. Великим терапевтичним потенціалом, зокрема, наділені поліфеноли: фенольних кислот в листі — 2,32%, флавоноїдів — 1,48%.

Листя бузини, особливо молоде, добре знешкоджує вільні радикали, хоча й не так потужно, як цвіт і плоди. Такі небезпечні радикали, як іони міді (II) руйнують клітини і пошкоджують гени, посилюючи утворення активних форм кисню та азоту. Листя бузини показало високу здатність відновлювати іони міді і зв’язувати їх з органічними молекулами.

Суттєво впливає на лікування ран хлорогенова кислота, якої чимало в листі бузини, особливо молодому. Її протизапальні та ранозагоювальні властивості дуже важливі для внутрішнього і місцевого застосування. Зокрема, хлорогенова кислота стимулює кератиноцити (клітини епідермісу), фактор некрозу пухлини та інтерлейкіни (білки, які беруть участь у формуванні імунітету, мають протипухлинну дію тощо). Настоянка листя буде ефективним зовнішнім засобом.

Засоби з листя бузини пригнічують вироблення двох важливих ферментів, від яких залежить здоров’я і гарний вигляд шкіри людини — тирозинази і гіалуронідази.

Тирозиназа є мідьвмісною сполукою, її висока активність може призвести до накопичення меланіну в шкірі та появи непривабливих змін кольору.

Гіалуронідаза розщеплює гіалуронову кислоту, спричиняючи зневоднення та запалення в тканинах шкіри. Гіалуронова кислота є природним біополімером, який відіграє значну роль у загоєнні ран, регенерації пошкодженої тканини. Вона стимулює процеси клітинного росту та диференціації, регулює позаклітинний обмін речовин. Якщо руйнування гіалуронової кислоти під впливом гіалуронідази затримує загоєння ран, то бузина цьому процесу перешкоджає.

Посилення росту фібробластів (клітин сполучної тканини, які зокрема приймають участь у синтезі колагену) теж добре впливає на загоєння ран.

Тож радимо поповнити домашню аптечку і цілющими бузиновими листочками.

Залиште свій коментар