Цю рослину знають, мабуть, усі. Хтось може навіть назвати понад 100 хвороб, які вона лікує, а хтось ще й перелічить біохімічні складники. Але подивимось, як її називали в різних народах: маринка, маришка, матердушка, душиця, духовий цвіт. І недарма, бо знали, що трава передусім лікує жінок.
Наші пращури теж знали, що материнка звичайна (Origanumvulgare) — це «материнська трава». Не тому, що вивчали її хімічний склад, а тому, що досліджували дію на людський організм. Супроводжувала материнка все життя жінки — починаючи від пубертатного періоду й до «елегантного віку».
Відтоді, коли дівчинка почала розвиватись, дарує їй вроду, здоров’я, гарну поставу, жіночні форми, пишне волосся. Давали материнку дівчатам, щоб місячні були не болючі, бо піднімала трава шлунок, а з ним і всі дітородні органи.
Коли в жінок запізнювались місячні, запобігаючи небажаній вагітності, заварювали 2 ст. л. материнки на склянку окропу, вживали по півсклянки 4 рази на день. За день-два починались місячні.
А от бажану вагітність материнка може зірвати, тому вагітні ніколи цією рослиною не користувались. Натомість, коли народжувалась дитинка, материнка збільшувала кількість молока у породіллі, була кровоспинним засом, особливо після пологів.
І коли в жінки починається клімакс, материнка теж прийде на поміч. 2 частини материнки, 2 частини листя ожини, 1 частину меліси — заварити 1 ч. л. суміші в склянці окропу. Голова не болітиме, нерви будуть спокійні, жінка буде лагідною до чоловіка, дітей, онуків.
Досвідчені фітотерапевти включають материнку в суто індивідуальні збори переважно для жінок в разі атонічних закрепів, спазму травних шляхів, хронічних гастритів, виразкової хвороби шлунка, ентероколіту із закрепами і здуттям. Підсилювали її зборами інших трав: анісу, деревію, кропиви, кореневищ аїру, перстачу прямостоячого, гірчаку зміїного.
Зовні жінкам пропонували материнку для спринцювання вагіни, від білей, свербіння, хронічного кольпіту.
Чоловікам же радили не наполягати, тому що забирає материнка чоловічу силу. Більше тижня на рік вживати не можна, бо буде чоловік кволий, і дружина на нього буде дуже скаржитись. А якщо застосовувати, то в зборах з іншими, «чоловічими», рослинами, такими, як перстач прямостоячий.
Наші пращури, наші прабабусі, не знали, що в «маминій траві» міститься тимол (як і в чебреці), та знали, як застосувати її від кашлю та застуди у дітей. У випадку бронхіту (гострого і хронічного) материнка стимулює секрецію бронхіальних залоз, сприяє швидкому виділенню мокротиння. Вона добре поєднується з мати-й-мачухою, алтеєю, подорожником великим. Окремо та в зборах також лікували материнкою бронхоекстази, запалення легень, бронхіальну астму, кашлюк, нежить.
Чай з материнки п’ють від безсоння, як заспокійливий засіб, від душевних нездужань, туги, відчаю, в разі конвульсій. Її чудові пахощі допомагають від головного болю, повернуть свідомість знепритомленим. Настоянкою на горілці можна усунути зубний біль (накрапати на ватку чи бинт і прикласти до зуба).
І навіть для лікування хвороби Альцгеймера материнку теж застосовують, але не саму: до 1 частини материнки додають 3 частини лаванди і 1 частину розмарину. Роблять з такої суміші ванни 3-4 рази на тиждень, і дають ще чай з полину однолітнього, аби повернути пам’ять людині. А якщо цим чаєм ще й запивати змелений горох (1 ч. л. вранці натще), пам’ять відновиться швидше.
Заспокоює материнка нерви, лікує неврити, але на відміну від валеріани, в той же час підсилює функції всіх травних залоз, лікує гіпоацидні гастрити (коли не хоче працювати шлунок), коліти із закрепами (коли кишківник слабкий), лікує печінку, яка не може продукувати жовч, очищати кров і виробляти кров’яні клітини.
В разі захворювань печінки і жовчного міхура, холецеститу, дискінезії жовчних шляхів справляє материнка жовчогінну, протизапальну дію, особливо коли до неї додати цмин пісковий, шавлію лікарську, м’яту перцеву та інші трави.
Добре знали наші пращури, що має материнка бактерицидні властивості. Вчені з’ясували, що завдяки фенолам трава очищає рани після бешихи, які утворюються внаслідок варикозного розширення вен і лімфостазу. Такі рани довго не заживають — вони гнійні. Фенольні сполуки, які містяться в ефірних оліях, допомагають їх заживити.
Зовнішньо материнка полікує всі проблеми шкіри: фурункули, карбункули, висипку, запрілості тощо. Коли болить горло, запалюється слизова оболонка, є гінгівіт, ангіна, кровоточать ясна, розвивається пародонтоз будуть ефективними полоскання для ротової порожнини: 1 ст. л. подрібнених квітів на 0,5 л окропу, настояти, допоки прочахне, застосовувати в теплому вигляді. Тут добре спрацьовують не тільки бактерицидні, а й протизапальні властивості.
Материнкою добре мити голову від лупи і випадіння волосся. Ванни з цієї трави допоможуть дітям від алергії та рахіту, а дорослим — від сверблячої екземи.