З ротової порожнини наразі виділено понад 700 видів лише бактерій. В кожної окремої людини в роті може мешкати від 50 до кількох сотень видів. Але в ротову порожнину щодня навідуються і гості: мільйони бактерій, вірусів, грибів з повітрям, їжею, поцілунками. Без стійкого, дружнього до нас мікробіому багато з них ставали б причиною хвороб.
Здоровий мікробіом здатен витримати помірні «вливання» чужих мікроорганізмів, але для цього йому потрібна також поведінкова, імунна і живильна підтримка з боку хазяїна. В більшості хвороб ротової порожнини є вина як мікробіому, так і людини.
П'єр Фошкар, відомий стоматолог XVIII століття, першим пов’язав карієс з кислотами, які утворюються з цукру і шкодять емалі зуба. У 1881 р. вчений Міллер додав у цю «формулу» бактерії: вуглеводи піддаються бродінню з утворенням кислот; кислоти пошкоджують емаль; через дефектну емаль проникають мікроби, які руйнують зуб зсередини: кислотами ― неорганічну складову дентину, а протеолітичними ферментами — органічну складову. Інші речовини, які виділяють «погані» бактерії, ушкоджують слизову оболонку, викликаючи гінгівіт.
В разі «цукрової дієти» (смоктальні цукерки, солодкі напої, борошняні вироби) та поганої гігієни рота у дітей на постійних зубах ознаки карієсу можуть з’явитись вже через кілька місяців після прорізування. Сахароза (цукор) є більш каріогенною, ніж суміш глюкози і фруктози, яка є у більшості природних овочів і фруктів. Бактерії також створюють з цукру речовину, за допомогою якої «клеяться» до поверхні зуба. Поверхня зуба зручна тим, що не лущиться, на ній бактерії можуть утворити суцільну біоплівку, яка переросте у товстий наліт, зубний камінь.
Регулярне механічне чищення зубів руйнує біоплівку. Робити це треба мінімум двічі на день. Позбутись бактерій антибактеріальними ополіскувачами чи гелями неможливо, але легко можна пошкодити хороший мікробіом.
Афтозний стоматит, причина якого невідома, теж пов'язаний з мікробіомом. Пацієнти з афтами мають більш різноманітний мікробіом, менше бактерій Streptococcus oralis, і значно більше бактерій роду Fusobacterium, Clostridia та дріжджів.
Гінгівіт (запалення ясен) теж пов’язаний з дисбіозом. Він супроводжується кровоточивістю ясен і є частою причиною запалення внутрішніх органів.
Пародонтиту притаманні зменшення кількості корисних бактерій, поява і розростання умовно-патогенних бактерій. Причиною таких змін мікробіому може бути організм хворого: порушення імунної системи, цукровий діабет. До найбільш злісних бактерій відносять Porphyromonas gingivalis, Tannerella forsythia, Treponema denticola.
P. gingivalis виділяє полісахарид, який сильно пригнічує місцевий імунітет та продукцію іншими бактеріями фібрилярних білків, протеаз, інтерлейкіну – речовин, які викликають запалення, щоб залікувати пошкоджені тканині.
Застосування пробіотиків всередину покращує стан в разі пародонтиту: змешується кількість уреаз (ферментів, які виділяють шкідливі мікроби), збільшується кількість імунних клітин, що свідчить про зміни мікробіому рота на краще.
Онкологічні хвороби, і не лише ротової порожнини, можуть мати причиною зміну мікробіому рота. Дисбіоз викликає пародонтит, а між тяжкістю пародонтиту та ризиком злоякісних новоутворень існує пряма залежність. При втраті кожних 10 зубів через пародонтит загальний ризик раку збільшується на 9%, ризик раку стравоходу на 14%, раку шлунка на 9%, раку голови та шиї на 31%, колоректального раку на 4%, раку підшлункової на 7%.
Є багато спільних мікробів в роті та 12-палій кишці; мікроби з рота весь час заковтуються у 12-палу кишку, а з неї проникають у підшлункову залозу, жовчні протоки; знаходять їх і в ракових пухлинах. Встановлено, що мікробіом 12-палої кишки суттєво відрізняється у здорових людей і у людей з раком підшлункової. Більше того, він принципово різний у людей з раком підшлункової, які прожили з цим діагнозом більше 5 років і тими, хто помер впродовж року. Тобто, від складу бактерій рота та пов’язаного з ним складу бактерій 12-палої кишки залежить результат терапії раку.
Хронічне запалення організму та окремих внутрішніх органів може спричинятися бактеріями, які походять з рота.Шляхів міграції мінімум два.Бактерії заковтуються до травного тракту: вони мають дуже багато (до 45%) спільних мікроорганізмів. В разі гінгівіту, пульпіту, пародонтиту (коли є кровоточивість ясен) через пошкоджену слизову і капіляри бактерії потрапляють у кровоносне русло, прямують з кров’ю до всіх органів і можуть оселитися в якомусь з них. Присутність бактерій з рота, крім травного тракту, також була виявлена в легенях, серці, мозку.
Поширення ротових бактерій по всьому тілу може призвести до хронічного запалення з наслідками у вигляді серцево-судинних захворювань, діабету, раку, ревматоїдного артриту, хвороби Альцгеймера, деменції.
Чинники, що впливають на мікробіом: генетична особливість організму; мікроби, отримані від матері; стан мікробіому кишечника; загальні хвороби (імунодефіцит, цукровий діабет, інфекція); склад і кількість слини; тип дихання (носом, ротом); прийом антибіотиків та деяких інших ліків; гігієна зубів; харчування.
Раціон з високим вмістом клітковини покращує стан кишкового мікробіому, отже, і мікробіому рота, який з ним пов’язаний. Тверда їжа (свіжа морква, яблуко, груша, слива, диня) чистить зуби від залишків їжі та бактеріальної плівки; а її жування покращує кровопостачання, зміцнює ясна. Шкідлива їжа: сильно оброблена, м’яка, яка прилипає до зубів (всі вироби з борошна). Дуже шкодять і напої з цукром.
Відвідувати стоматолога треба двічі на рік для профілактичного огляду. В деяких країнах рекомендують робити це 4 рази на рік. В разі нестачі слини, що буває у старших людей, треба порадитись зі стоматологом і вжити заходів. Не можна лишати без уваги і кровоточивість ясен. Дихати треба через ніс; дихання ротом часто є лише звичкою, якої можна позбутися, існують вправи для її виправлення.
Ту частину чищення зубів, яка відбувається без пасти і води (ниткою, зубочистками, міжзубними йоршиками, однопучковою щіткою), краще робити перед настільним дзеркалом, сидячи, не поспішаючи. Дуже добре, якщо дзеркало з лед-освітленням і дво-, п’ятикратним збільшенням: це значно покращує чищення, адже видно всі місця, де є наліт.
Пам’ятаймо, що здоров’я ротової порожнини не віддільне від загального, тому турбота про мікробіом рота має бути цеглинкою у великій стіні, яка захищає нас хвороб: поруч з відпочинком, здоровим харчуванням, фізичною активністю, спокоєм і гарним настроєм.
Олена ЛАШКОВА, кандидатка біологічних наук