М'яточник чорний
Нерви, нерви, нерви... З усіх наших органів вони зараз страждають найбільше. Але як же хочеться та як потрібно, щоб всі ми були спокійними, впевненими, не нервували і знаходили мудрий вихід із цього тяжкого становища, в якому нині знаходиться наша рідна Україна. Тому продовжую розповідати вам про рослини із заспокійливою дією, доступні й дієві.
Поруч із собачою кропивою, у схожих місцях росте ще один представник родини Глухокропивові, який має подібні до неї властивості. Ботаніки навіть виділяють їхній «союз» як типову рослинну асоціацію Центральної Європи.
Ця рослина — м'яточник чорніючий, або чорний (Ballota nigra). Назва Ballota (відкидати) дана йому через неприємний запах, схожий на запах цвілі, затхлості. Та й смак має терпкий і гіркий. А назва nigra (чорний) — за темний колір сухого листя. Але це почорніння не погіршує лікарські властивості.
Це багаторічна рослина, має квадратне в перетині, знизу здерев’яніле і розгалужене стебло заввишки до 80 см, опущене дрібненькими волосками, опущеними вниз. Рідше стебло волохате або майже голе. Квіточки дрібні, фіолетові або рожеві, в пазухах листків.
Листя округле, не перевищує 5 см в довжину і 3,5 см в ширину, з рівним зубчатим краєм, темно-зелене, опушене з обох боків, але буває голе і навіть злегка блискуче зверху. Низ листя зморшкуватий через виступаючі жилки, які утворюють сітчастий малюнок. Під осінь рослина може набувати коричнево-фіолетових кольорів.
Зустріти м’яточник можна по всій Україні на пустищах, біля доріг, попід тинами. Заготовляють квітучі верхівки, сушать під укриттям або в приміщенні з вентиляцією.
Перші хімічні та фармакологічні дослідження м’яточника були проведені в 1930-х роках, тоді вивчали його хімічні сполуки, які забезпечують антидепресивну дію із заспокійливим, снодійним ефектом.
Нині його склад вже добре вивчений. Зокрема, рослина містить маррубіїн, який є спазмолітичним, болезаспокійливим і гастропротекторним засобом. Фенілпропан має антиоксидантну дію і можє з’язуватися з рецепторами дофаміну, морфіну, бензодіазепінів, чим регулює стан нервової системи.
Ще з часів античності м’яточник використовували також як глистогінний, протиблювотний, протикашльовий, заспокійливий і стимулюючий засіб. Протикашльова (при нападах кашлю) і протиблювотна дія, можливо, і легка жовчогінна, обумовлені спазмолітичною дією.
В середні віки м’яточником лікували преважно нервові розлади з депресією, порушенням сну, тривожністю, розладами настрою, емоційною напругою, страхом. Дуже добре усуває нервові розлади жінок в клімактеричний період.
М’яточник знімає біль і спазм судин (коли болить голова, наприклад) чи спазми кишківника та шлунка, нервовий розлад шлунка, тяжкі болі при місячних, особливо в перший день.
Унікальність рослини в тому, що вона одночасно діє як седативний і як тонізуючий засіб на нервову систему: не пригнічує нервову систему, а просто її заспокоює. Жоден фармацевт у світі не знайшов хімічний засіб зі схожою дією. Бо всі заспокійливі і навіть спазмолітики пригнічують нервову систему, і при довгому застосуванні нервова система негативно реагує на них.
А природні ліки з м'яточника чорного заспокоюють, безсоння прибирають, щоб ви відпочили; лікують навіть іпохондрію, всі психічні і неврологічні порушення, викликані перенапруження нервової системи — і все це без будь-якої побічної негативної дії.
Настій м’яточника
1 ст. л. подрібненої сировини залити склянкою окропу, дати настоятися, випити впродовж дня по третині або по чверті склянки за прийом.
Зовнішньо траву м'яточника використовують як болетамувальний засіб: роблять ванни або припарки при ломоті в суглобах і м'язах, ревматизмі, ішіасі.
М’яточник потенційно має ще напрочуд багато інших властивостей, які зараз досліджують. Він знижує рівень глюкози та ліпопротеїнів низької щільності (поганого холестеролу), отож, може бути корисним людям з метаболічним синдромом (ожиріння, атеросклероз, гіпертензія, діабет). Активний проти клітин раку молочної залози, товстої кишки, меланоми, запобігає розвитку раку шийки матки, викликаного вірусом папіломи. Буде корисним при міастенії, глаукомі, хворобі Альцгеймера завдяки впливу на передачу нервових імпульсів. Впливає на фермент, від якого залежить надмірна пігментація шкіри — може пригодитися при лікування порушень пігментації.
При застосуванні в рекомендованих дозах не відомі побічні ефекти, але все ж м’яточник не варто використовувати дуже тривалий час, а також вагітним, бо є побоювання, що може спричиняти викидень. Тому практично всім нам ця рослина може допомогти пережити цей важкий час, вберегти від важчих хвороб, бо, як відомо, стрес, недосипання, тривога виснажують організм і тягнуть за собою тілесні хвороби. Бережіть себе!