Золота осінь щедро обдаровує нас яскравими плодами калини. Є поряд верба і калина — буде здорова кожна родина. А відтак — сильна, могутня і непереможна Україна. Наші пращури добре про це знали — тому калина росла в кожному дворі, біля ставочків, на берегах річок. Садили її, тільки-но в родині народжувалась дівчинка. І користуватися калиною теж вміли, позичали в деревця для лікування квіти, ягоди, листя, гілки, кору, навіть корені...
Дарувала калина людям здоров’я, силу, красу, молодість, гармонію душі. Тому кетяги її ягід зберігали в кожній хаті — від осені аж до літа. Готували з калини й багато смачних страв: компоти, узвари, киселі, гарбузову кашу, пиріжки, вареники, додавали до квашеної капусти.
Калинові ліки щонайперше допомагали від застуди. Для недужих робили відвар: склянку ягід клали в каструлю, заливали 1 л води, ставили на слабенькій вогонь, або інколи на водяну баню, і тримали 7-10 хв. Потім проціджували, додавали 3 ст. л. меду і вживали гарячим.
Відвар працював як чудовий відхаркувальний засіб, котрий виводив все мокротиння з легень, очищав бронхи, щоб нічого в органах дихання не застоювалось. А дітям та дорослим із довготривалим, сухим, нестерпним кашлем давали ягідки калини посмоктати. І таким чином припиняли виснажливі напади.
Але не тільки ягоди калини помічні, збирають і гілочки. До них часто додають гілочки малини, ожини, смородини — в разі застуди все заварюють як чай та підсолоджують медом.
Калина і від грипу допоможе — фітонциди в її складі забезпечують потужні бактерицидні властивості.
А замислювались, чому калина така червона? Яскравим кольором вона завдячує марганцю. Мікроелемент також надає соку калини, її відварам, настоям бактерицидних якостей. Цим успішно користувались для полоскання горла, промивання ран, загоєння кровотеч. Сік калини розводили водою і промивали слизові оболонки або шкіру.
Часто користувались калиновим соком, щоб допомогти людям з серйозними хронічними захворюваннями, такими як бронхіальна астма: вичавити сік і пити по 1 ч. л. кілька разів на день, щонайменше 3 рази, інколи доводиться приймати і частіше.
Напередодні зими не зайвим буде нагадати, що ягоди калини — це найкращий полівітамінний засіб, який не допустить гіповітамінозу. Особливо багато в них каротину (провітаміну А) та вітаміну С, є вітамін Р і вітамін К, корисні для судин, особливо капілярів, від недокрів’я і кровотеч.
Щоб ягоди калини не втратили своїх цінних вітамінів робили так: 2 ст. л. ягід розтирали, заливали 1,5 склянками окропу, вкутували і настоювали впродовж 4 годин, перед їдою вживали по півсклянки настою.Такі ліки давали дітям від застуди і запальних процесів, підсилювали імунітет.
Наші пращури, здавна спостерігаючи за лікувальною дією калини, побачили, що її розтерті ягоди допомагають хворим на гіпертонію — підвищений тиск він знижувався, внормовувався, до того ж заспокоювалась збуджена нервова система.
Заспокоювали нервову систему, коли хтось вночі не міг заснути, і таким засобом: 10 шматочків гарбуза клали в каструлю, наливали трохи води, тушкували, допоки розм’якне, і додавали калину. Не треба було ні меду, ні цукру. Вітамінний та заспокійливий засіб дарував людині міцний сон.
Від підвищеного тиску, а ще від бронхіальної астми, кашлю, застою в легенях, запалення бронхів та серцевих хвороб допомагає також сік калини — по чверті склянкитричі на день.
Калина усуває спазми кишківника та лікує гастрити, навіть виразки дванадцятипалої кишки чи шлунка. Виразки загоюються, запальний процес зникає. В такому випадку готували такий самий відвар, як від застуди.
Для лікування виразки шлунка, дванадцятипалої кишки, кишківника застосовували й такі ліки: 1 ст. л. свіжих ягід калини розтирали і вживали тричі на день за 30 хв. до їди.
Ці ягоди розмелювали і з’їдали з кісточками. Лікарі дивувались, коли оглядали своїх пацієнтів: «Куди ж поділись камінці в жовчному міхурі? Куди зник пісок і камінці з сечового міхура, з нирок?» Потім зрозуміли, що допомагають саме кісточки.
Тож, щоб м'яко очистити організм від камінців кісточки калини просто ковтають цілими, або розмелюють і заварюють як чай. За певний час припиняться напади, кольки — камінці в жовчному міхурі, сечостатевій системі зруйнуються на пісок і безболісно вийдуть з організму.
А виникають ці камінці від застою в жовчному міхурі, потім утворюється замазка, далі пісок, і як наслідок цих процесів — камінці. Боронь Боже випити для їх видалення якоїсь жовчогінної трави! Краще вже застосувати кісточки калини. Їх не вважають сильним жовчогінним засобом, і не треба боятися, що камінці будуть виходити з вашого організму цілими. Навпаки, від них не залишиться навіть дрібного піску. Тому, за прикладом наших пращурів, не викидайте кісточок з калини, а дбайливо збережіть і налагоджуйте ними циркуляцію жовчі.
Іноді скаржаться, що вигнали камінці з жовчного міхура, а застій у жовчних протоках залишився. Так от, від калинових кісточок застою не буде, печінка нормально продукуватиме жовч і буде добре працювати як кровотворний і очисний орган.
Але вживати кісточки калини треба дозовано! 10 кісточок-«сердечок» — це добова доза.
Калину здавна справедливо вважали жіночою рослиною. Вона накопичує цинк, який допомагає жінці бути вродливою, ставною, мати гарні груди. А чому її садили на честь народження донечки? Бо калина відновлювала місячні дівчатам. Якщо місячні були нерегулярні, дуже болючі, або починались із запізненням, калина усувала біль, надмірні кровотечі, внормовувала цикл: 2 ч. л. кори калини залити окропом, варити 10 хв., вживати відвар по 2 ст. л. 3-4 рази на день.
Кору зазвичай збирали рано навесні, в березні-квітні. Вона є помічною і для жінок в клімактеричний період, бо не лише вгамовує кровотечі, нормалізує гормональний баланс і стан дітородних органів, а ще й заспокоює нервову систему:1 ч. л. кори калини заварити склянкою окропу або потримати на водяній бані 30 хв., процідити, вживати по 1 ст. л. або частіше, якщо нервова система занадто збуджена.
До речі, такі самі ліки давали й чоловікам. Вони робили сильну стать ще сильнішою, а разом припиняли гемороїдальні та інші кровотечі.
А от молоденькі гілочки калини наші прабабусі завжди застосовували для того, щоб не було викидня за вагітності, щоб легко було народжувати дитину. Тільки-но вагітна жінка відчувала якийсь дискомфорт або тяжкість внизу живота, починало щось підпікати чи боліти, вона йшла по ті гілочки, подрібнювала їх і запарювала окропом 1 ст. л., настоювала і приймала в теплому вигляді. Не було загрози викидня, пологи були нормальні, дитинка народжувалась здоровою.
Інколи люди питають, чи можливо виготовити з калини такі ліки, щоб ними можна було користуватись в будь-який час. Для цього треба ретельно подрібнити кору калини, наповнити нею скляну посудину на чверть і долити горілки до верху. Настоювати максимум 21 день, але вже за 2 тижні настоянкою можна користуватись: 0,5 ч. л. додати до 2 ст. л. теплої води і пити 3 рази на день.
Калина є одночасно внутрішнім і зовнішнім засобом. В такій якості рятує від юнацьких вугрів. Коли у підлітків виникають вугрі на обличчі, радимо для очищення пити чай із калини: 1 ч. л. на склянку окропу. А зовнішньо — соком калини змащувати обличчя: спочатку вмитися теплою водою, потім змастити соком, почекати поки сік підсохне, а потім змити його холодною водою. За 10 днів шкіра очищується.
Соком калини, розведеним водою, дорослим і дітям радимо полоскати ротову порожнину і горло. Це усуває запальні процеси. Якщо на шкірі є екзематозні висипи, лишаї — теж порятує сік калини. Скажімо, часто не знають чим усунути червоний лишай в ротовій порожнині, калина якраз в цьому допоможе.
Багато захворюваньлікувалиі квітами калини, зокрема заспокоювали нервову систему. Але про них поговоримо навесні, коли калина вкриється білими духмяними кетягами.
Маємо певні застереження щодо калини для тих, у кого згущена кров, є тромбоутворення. Вагітним жінкам теж не можна надмірно захоплюватись цією рослиною.
Не забувайте про калину! Вона додає продуктам смаку й користі, а людям наснаги і здоров’я!