Корзина
Ваша корзина пуста.

Огляд пацієнта, скарги — це основа діагнозу Доповідь на конференції «Зеленої планети Земної» 15 жовтня 2023 року

7 апреля 2024 г.

Для одужання людини потрібне відповідне лікування. А воно неможливе без визначення причин порушення, тобто без діагнозу. Як забезпечити правильну діагностику? Наталя Земна зазначає, що вона починається вже тоді, коли людина заходить до кабінету лікаря. Перші висновки можна зробити з її зовнішнього вигляду. Потім провадимо опитування: скарги, історія хвороби, її тривалість, події життя, які могли спричинити хворобу чи сприяти їй. Огляд починаємо за системами, щоб мати чітке уявлення про пацієнта.

ШКІРА. Шкірні покриви дають достатньо інформації навіть без слів. Передусім бачимо колір, відтінок шкіри: обличчя бліде чи рожеве. Є такий вислів «кров з молоком» — та це не завжди свідчить про здоров’я. Насправді, така людина може страждати на подагру. Бувають пігментні плями, кератози, папіломи, різні утворення на шкірі (ущільнення, тофи, горбкуватість, відкладення солей), стрептодермія, бешихове запалення, алергічне висипання. Співставляємо скарги з даними огляду. Яка шкіра на дотик: пружна, гладенька, суха, холодна, волога? Це теж дає можливість уточнити діагноз, бо організм — то єдине ціле.

В офіційній медицині є такий термін як «НЕЙРО-ЕНДОКРИННА регуляція». В ній приймають участь ендокринна й вегетативна частина нервової системи — вони регулюють внутрішню діяльність організму, обмін речовин. Хоча ці процеси не керуються свідомістю людини, можемо мати про них певне уявлення з опитування.

Процесами обміну опікується щитовидна залоза. Порушення в її роботі розбалансовує весь організм. Ознаки недостатності її функції такі: сухість шкірних покривів, мерзлякуватість, холодна шкіра, знижений життєвий тонус, закрепи, випадіння волосся. Не зайве звернути увагу на аналізи. Високий гемоглобін теж може свідчити про недостатню функцію щитовидної залози — компенсує недостатній рівень обміну речовин, забезпечує тканини киснем. Про підвищену функцію залози можемо судити за скаргами на дратівливість, збудження, нервозність, підвищений тиск, пришвидшене серцебиття.

Щодо вегетативної нервової системи. Її ядра, розташовані в поперековому, крижовому відділах спинного мозку, регулюють роботу сечовивідної системи. Тож стан хребта може впливати на її роботу. Остеохондроз може порушити діяльність цієї частини вегетативної системи і відповідно функції, якими вона керує, зокрема функцію статевих органів. Змінений менструальний цикл у жінок — симптом порушення балансу статевих гормонів.

Велике значення має СЕРЦЕВО-СУДИННА СИСТЕМА: судини, серце, нирки також. Про стан артерій свідчить холодна шкіра, трофічні виразки, тимчасова кульгавість (особливо у курців є такий симптом, як біль у литкових м’язах під час ходьби, їм треба зупинитись і відпочити). Про стан вен маємо уявлення з венозної сітки на шкірі, ознак варикозу, тромбофлебіту, судом у гомілках. Коли скаржаться на серцевий біль, питаємо, які відчуття? Коле, ниє у випадку міокардіодистрофії, патології невеликих судин, яка не несе великої загрози для життя. Чудово діє в такому випадку МІОКАРДИН —показав себе сотні разів. А от стенокардія небезпечна: біль за грудиною, стискає, давить, пече. Як екстрену допомогу можемо радити аптечні препарати. Але щоб надійно відновити організм, потрібні фітокомпозиції і час. Треба лікувати не тільки серце (СТЕНОКАРД), а й шлунок (ГАСТРОТОН) та печінку (ГЕПАХОЛ).

НИРКИ теж тісно пов’язані з судинною системою. Це фільтр, крізь який плине вся кров, тому стан нирок відбивається на роботі всієї серцево-судинної системи. Пієлонефрит, порушення сечовиділення, робота наднирників (це зв’язок з ендокринною системою) може впливати на підвищення тиску.

Про захворювання нирок, запальні процеси в них, свідчать біль, кольки, дизурія, підвищення тиску, лабораторні аналізи. Надмірне нічне сечовиділення — ознака порушення вуглеводного обміну.

Про ТРАВЛЕННЯ слід зауважити, що в ньому коріниться наше здоров’я. Про порушення свідчить язик (сухий, обкладений), сухість, присмак у роті, диспепсія. За допомогою пальпації оцінюємо стан органів черевної порожнини. Коли в кишківнику бурчить, здуває, є закрепи чи проноси — це ознаки захворювань печінки, підшлункової, шлунку.

Про хронічні запальні процеси в ДИХАЛЬНІЙ СИСТЕМІ свідчать хрипи, шуми, ускладнене дихання.

ОПОРНО-РУХОВА СИСТЕМА —цем’язи, кістки, суглоби. В «Зелену планету Земної» часто звертаються з болем в суглобах. Якщо йдеться про дрібні суглоби — можемо припустити подагру. Характерне запалення фаланги пальця на кисті: триває упродовж доби чи двох, минає доби за три-чотири. Біль у великих суглобах може бути пов’язана з травмою, навіть задавненою. Тоді радимо АРНІКУ, АРТРИТАН, засоби для судин.

З досвіду Наталі Земної, хворі суглоби треба розглядати як симптом порушення загального обміну. Оскільки в суглобах обмін речовин повільний, активного кровообігу немає, а поживні речовини потрапляють крізь суглобову капсулу завдяки дифузії — для лікування суглобів потрібен тривалий час. Але наші засоби дають результат! Наприклад БУРСИН дуже добре працює — бачимо як у пацієнтів зменшується набряк колінного суглоба.

НЕРВОВА СИСТЕМА. Про центральну нервову систему судимо за емоційним станом, функцією пам’яті, головним болем, головокружінням, шумом в голові, клінічно й симптоматично підтвердженими пухлинами абощо. Периферійна нервова система (вегетативна разом з ендокринною забезпечує обмін) регулює також рухову активність. Порушують її діяльність міозити в разі переохолодження, часто зустрічається міжреберна невралгія (пацієнти скаржаться на серце, а обстеження виявляє інакше: біль на вдиху, пальпація показує больову точку). Але про всяк випадок радимо електрокардіограму, щоб виключити серйозні патології серця. Сильно дошкуляють неврити: скажімо, неврит лицьового нерву.

Вже згадували як остеохондроз впливає на нервову систему. Хрящі втрачають еластичність і в разі зміни положення тіла викликають ущемлення нервових корінців спинного мозку, які виходять між хребцями. Це спричиняє інколи значний біль. Тоді люди скаржаться на радикуліт — біль в поперековому відділі хребта. Ми з колегами-зеленопланетянами пам’ятаємо, що треба лікувати нирки (НЕФРОЛІК). Чудово працюють ХОНДРОЛІК, НЕВРИН, СПОНДІЛАН. З точки зору діагностики важливо, що такий біль може посилюватись під час руху, повороту, часто віддає по задній поверхні ноги (стегна, литки) аж до п’яти. Коли ставлять діагноз «ішіас» (запалення сідничного нерву), його часто спричиняє саме остеохондроз.

Віктор ШИПУЛА,

лікар-консультант Здравниці «Зелена планета Земної» №18, м. Запоріжжя

Оставьте ваш комментарий