Ой, хмелю ж мій, хмелю

13 жовтня 2023 р.

Коли бачиш довгу ліану в шишках, аж заспівати хочеться: «Ой, хмелю ж мій, хмелю…». Помилитися просто неможливо, така ліана в нашій природі є тільки одна, вона належить до родини Коноплеві і є давньою родичкою коноплям посівним. Хміль дуже цілющий, дає людині здоров'я, силу, наснагу — якщо правильно його застосувати!

В природі росте багато хмелю, а також є цілі культурні плантації. Колись зі студентами університету і своїм старшим сином я їздила збирати хміль в Андрушівський район на Житомирщині. Як же багато ми його збирали! Найбільше хміль вирощують заради виробництва пива. Але в народній медицині хміль не менш популярний!

Хміль квітує у червні-липні, дозріває в серпні, у вересні готовий до застосування. Рослина дводомна, шишки утворюються лише на жіночих особинах. Для ліків беруть не зелені і не бурі шишки, від яких ефекту не буде.Збирають лише зеленкувато-жовті, які при стисканні пружні та мають сильний характерний хмільний запах. Зривати шишки слід обережно, щоб не відпали залозки з ефірними оліями. Сушити швидко, в затінку на відкритому повітрі, розклавши тонким шаром.

Із сухих шишок витрушують залозки: порошок, або хмельове борошно, яке завжди прийде на допомогу. Те цілюще борошно з хмелю не втратить свої цілющі властивості впродовж всього року.

В хмелю багато різних речовин: дубильних сполук, ефірних олій, гіркот (смоли і кислоти), гормоноподібних сполук, алкалоїдів, є навіть речовина з наркотичною дією.

Зовнішньо хміль допомагає лікувати травми, забої, крововиливи під шкірою (синці). Для цього робили мазь, розтерши в однорідну масу 1 ст. л. борошна із хмелю і 1 ст. л. смальцю або ланоліну. Наші бабусі та прабабусі натирали цією маззю також суглоби (плечі, коліна, поперек), коли вони сильно боліли. Біль зникав, бохміль містить речовину, яка усуває запальний процес, а як нема запалення, то нема й болю.

Не тільки суглоби, а навіть радикуліт лікують настоянкою, яка допоможе усунути біль, покращить циркуляцію крові, усуне запальний процес, і людина буде ходити рівно, нормально, без болю.

Настоянка хмелю

1ст. л. шишок хмелю залити 1 склянкою горілки, настояти 9 днів. На 10 день настоянка готова, можна нею розтирати всі болючі місця.

Хміль нормалізує травлення. В ньому міститься гіркота, гумулен, яка тонізує людину, дуже добре збуджує апетит і покращує травлення. Тому вся їжа, яка потрапляє у шлунок перетравлюється, засвоюється, а рештки печінка дуже добре нейтралізує і виводить з організму. Для цього можна використовувати порошок із суцвіть хмелю, який випробуваний нашим дитинством.

Ми бачили, як його застосовували наші діди, бабусі: пів чайної ложки порошку запивали водою. Воду краще підсолодити медом. Коли боліли суглоби, крутило всі кістки, особливо на погоду або через іншу причину, то також застосовували борошно хмелю: просто пили його, і нічого не треба було готувати. Дітям давали маленьку дозу, щоб дитина ту гіркоту майже не відчула, але отримала користь: тонізувався шлунок, їжа добре перетравлювалась.

Дають ліки із хмелю також при циститах або частому сечовиділенні, нирковокам’яній хворобі(разом з іншими травами), нефриті. Він лікує ці хвороби завдяки бактерицидній, спазмолітичній, болезаспокійливій дії.

Він дуже добре заспокоює нервову систему, особливо в разі сильного безсоння, коли людина взагалі не може заснути, не знає куди подітися. В цьому разі також пів чайної ложки порошку запивали водою. Але доза може бути і менша: все індивідуально. Заспокійливий ефект хмелю використовують і для лікування істерії, неврастенії, вегетосудинної дистонії, клімактеричних розладів. Для цього його часто поєднують з іншими заспокійливими травами: валеріаною, конюшиною лучною, м’ятою та іншими.

Із хмелю готують також відвари і настої.

 

Настій хмелю

2 ст. л. подрібнених шишок залити склянкою окропу, настояти 30 хв. і вживати по чверті склянки 4 рази на день.

 

 Відвар хмелю

2 ст. л. подрібнених шишок залити склянкою окропу, поставити на водяну баню або на маленький вогник і нехай ледь-ледь кипить 20 хв., настояти допоки прочахне. Вживати по чверті склянки 3-4 рази на день.

А ще хміль люблять всі дівчата, всі жінки й чоловіки, у яких сухе, заражене грибками волосся (шкіра на голові), у кого волосся випадає і не хоче більше рости. Щоб зарадити в цьому випадкудля ліків брали хміль і корінь лепехи: 1 ст. л. хмелю та 1 ст. л. подрібненого кореня лепехи заварювали літром води, настоювали. Цим настоєм потім ополіскували волосся, втираючи в шкіру голови.Волосся росло довге, як сам хміль, та ще, кажуть, і кучеряве. Засіб доступний, абсолютно не шкідливий, а ефективність його дуже висока.

А якщо ми будемо здорові, то будемо і щасливі, будемо разом співати, і не лише про хміль, бо ж маємо стільки гарних пісень! Бажаю вам здоров'я і наснаги від природи, від таких доступних і дієвих природних засобів, які кожен може зробити сам!

Залиште свій коментар
Коментарі
18.11.2023 15:43
Прбелюк юрій

В нас на дачі росте по вулицям хміль,його шишки,як буси висять, та приваблюють людей,що проходять по вулиці.
Одного разу ,копав з вулиці вздовж паркану, готовив грядку для квітів та викопав корінь з багатьма сосульками.Чи правильно подумав,що то е корвнь молодого хмелю? Запах не звичний та швидко розповсюджується,мені не відомий.Не викидав,поклав на піч сушитися,кімната враз наповнилася особливими духами. Якщо це хміль, то  які ліки можна зробити? Порадьте,будь ласка.