Осінь і оси

14 липня 2024 р.

Чим більше ос навколо — тим ближче осінь. Злітаються до перестиглих яблук і груш, що вже й бродити почали від тепла і перенасичення цукром. Злітаються до каструль з варенням, склянок, в яких бродить яблучний оцет, свіжих пирогів, м’яса, сідають на тарілки і пригощаються без припрошень.

 

Чесно — не любимо ми ос, ще більше боїмося шершнів, поблажливіші хіба до бджіл, бо вважаємо їх своїми годувальниками. Хоча отрута бджоли для нас десь у 10 разів токсичніша, ніж осина.

Саме в кінці літа та на початку осені оси і шершні стають більш надокучливими і «нервовими». В цей час вони турбуються про захист молодих маток і самців на наступний рік, тому стають більш агресивними і сторожкими. Але насправді по відношенню до людей вони миролюбні — якщо їх не турбувати та не підходити близько до гнізда.

Під час їжі чи готування головне не допустити до столу першу осу — інакше вона швидко позве своїх подружок до смачненького! Оси на барвисту скатертину прямують активніше, ніж до білого чи іншого нейтрального кольору. Аромати дезодорантів, кремів, парфумів теж приваблюють ос. Не намагайтесь здмухнути осу — вуглекислий газ з видиху робить комах агресивнішими. Не махайте руками, поводьтесь спокійно.

Прибирайте залишки їжі, закривайте посудини. Прибирайте падалки подалі від будинку. Якщо шершень чи оса залетіли в квартиру, не панікуйте: спіймайте комаху за допомогою склянки та аркуша паперу, покладеного під неї, і винесіть на вулицю.

Після укусу оси виникає почервоніння, припухлість, свербіж, біль, які тримаються кілька днів. Гірше, коли оса вкусить в роті чи горлі — це може викликати набряк язика, гортані і задишку, тому краще звернутись до лікарів.

Небезпечні укуси для алергіків. Про алергію свідчать:важкі та обширні шкірні реакції (кропив’янка), запаморочення, слабкість, сонливість, нудота, блювання, задишка. Про анафілактичний шок свідчать прискорене серцебиття, непритомність, неможливість дихати. Життєво важливі органи не отримують достатньо кисню, є ризик зупинки серця. Отож, потрібна негайна медична допомога. Якщо маєте алергію на отруту комах, треба завжди мати при собі антигістамінні препарати, кортизон та адреналін.

В разі укусу великої кількості комах можуть виникати загальні токсичні реакції та ураження внутрішніх органів.

Після укусу не витягуйте жало бджоли зубами, не висмоктуйте отруту ротом, бо так вона потрапить в організм. Жало виймайте, не натискаючи на нього, щоб не виходила отрута.

Спочатку продезінфікуйте місце проколу. Потім покладіть гарячу тканину або щось інше гаряче. За кордоном для цього випускають спеціальні палички, здатні швидко нагрівати місце укусу до 50 градусів: білкові молекули або гістамін з отрути чи слини комарів руйнується під дією високих температур, тому запалення буде меншим.

Потім охолодіть холодною водою або чимось замороженим (льодом чи їжею) з морозилки, обов’язково загорнувши лід у шар тканини: тримати з інтервалами в 10 хвилин, загалом 30-60 хвилин.

Нарешті покладіть на прокол шматок лимону, цибулі, огірка, притисніть розрізаною поверхнею до місця проколу — це знімає біль і набряк. Або змажте слиною чи зробіть компрес з оцту з водою (1:2): оцет допомагає проти свербіння і в той же час гальмує запалення. Будь ласка, не чешіть шкіру, щоб уникнути інфікування.

Якщо укус всередині рота чи горла, обгорніть шию зовні вологими рушниками і дайте смоктати кубики льоду чи тримати в роті холодну воду до приїзду лікаря.

Наталя Земна радить запастись на літо засобом «Зеленої планети» СЕПТОДЕРМ — буде вам спокійніше. Він дезінфікує шкіру, знімає запалення, тому знадобиться в багатьох життєвих ситуаціях, особливо на природі. Зокрема, чудово слугує для відлякування комах та лікування їхніх укусів.

Так само добре мати під рукою і ПОРЯТУНОК, який має протизапальну, знеболюючу, ранозагоювальну дію, поновлює кровообіг і життєдіяльність уражених тканин. Слід змочити рідиною складений вчетверо бинт і покласти на місце укусу, зволожувати час від часу, коли підсохне.

У разі великого набряку з ПОРЯТУНКУ можна зробити компрес, тобто закрити бинт з рідиною плівкою і зафіксувати на місці.

Добре знімає свербіж і неприємні відчуття РЕПАРАНТ, бо містить полин.

Взагалі будуть помічними ті рослини, які мають гіркоти, слизи, ефірні олії. Крім полину, можна змастити укуси кануфером, соком портулаку, навіть листочком кульбаби або чорнобривцями.

А всередину для послаблення інтоксикації і запального процесу корисно приймати фітокомпозиції ГЕМОСАН, АЛЕРГІН, ТОКСАН.

Засобами для полегшення наслідків укусу є й інші рослини, свіжі потовчені чи вичавлений з них сік або настій: базилік (базилік залити окропом, настояти 10 хв., зробити компрес), чабрець, полин, капуста, черемша, подорожник будь-якого виду, цибуля-порей чи звичайна, шавлія, мальва, меліса, деревій, нагідки.

Щоб запобігти укусам ос можна розтерти кілька листочків м’яти на шкірі, розкласти на столі гілочки розмарину, листя томатів, календули, квіти лаванди — аромати цих рослин оси не люблять.

Отрута шершня містить значно більше ацетилхоліну, ніж осина, тому викликає сильніший біль. Плюс шершнів в тому, що вони м’ясоїди, тому не летять на солодке. Головне — триматись подалі від гнізда і не торкатися їх, тоді все буде добре.

Будь ласка, не вбивайте ос і шершнів! Оси є важливими запилювачами квітів; полюють на комарів, мух і попелицю; є джерелом їжі для птахів. Колонія шершнів з’їдає за день 500 грамів інших комах, наприклад, комарів та ґедзів.

Не ставте на них пастки з солодкою рідиною — у рідині тварини помирають болісною довгою смертю. Крім того, ви все одно не знищите всіх ос, отож, вони будуть вам надокучати, як і раніше.

Якщо є осине гніздо, і воно досить далеко від вікон і дверей, то потрібно це перетерпіти. Восени вони зникнуть і гніздо можна буде прибрати. Про знищення гнізда варто задуматись, коли в домі є малі діти або алергіки, якщо воно є біля дитячого майданчика чи дитячого закладу, біля дверей чи вікна.

В Німеччині всіх диких тварин забороняється «свідомо турбувати, виловлювати, травмувати, вбивати безпідставно або без розумної причини». Штраф за вбивство однієї оси чи шершня може бути від 70 до 5 000 чи навіть 65000 євро (для зникаючих видів). За знищення колонії шершнів можуть покарати ув’язненням до 5 років або ж величезним штрафом. Будьмо й ми свідомими жителями планети, які й без загрози покарання ставляться до кожного співмешканця з повагою і визнають його право жити.

Олена ЛАШКОВА, кандидатка біологічних наук

Залиште свій коментар