Остеоартрит і фітотерапія

20 листопада 2022 р.

Остеоартрит — найпоширеніше захворювання суглобів. Воно є основною причиною інвалідності літніх людей. Уражаються опорні суглоби: колінні, стегнові, суглоби стопи, а також шийний та попереково-крижовий відділи хребта. В суглобах руйнується гіаліновий хрящ і звужується суглобовий простір.

Остеоартрит — це тривалий процес, і його зазвичай пов’язують зі старінням організму, хоча він може бути також наслідком травми суглобового хряща чи прилеглої кістки у людей молодого віку.

До інших чинників ризику хвороби відносять ожиріння, м’язову слабкість, інфекційні захворювання, запальний артрит, цукровий діабет, зниження рівня статевих гормонів, вроджені та спадкові особливості метаболізму та анатомії людини.

На початку хвороби відзначається набряк хряща внаслідок процесу його відновлення хондроцитами. Це може тривати роками чи десятиліттями та характеризується значним збільшенням суглобового хряща. Хоча остеоартрит вважали незапальним порушенням, все більше даних на користь того, що запалення все ж таки відбувається.

Коли хондроцити зі своєю функцією впоратись вже неспроможні, хрящ пом’якшується і втрачає еластичність. Порушується цілісність поверхні суглоба — на його гладкій поверхні відбувається лущення та утворюються мікротріщини.

В подальшому руйнування хряща призводить до втрати суглобового простору, причому найбільше в ділянках із найбільшим навантаженням, наприклад, внутрішній чи зовнішній поверхні колінних суглобів. Прилегла до суглоба кістка потовщується, на ній виникають кісти. Негативні зміни є у зв’язках та нервово-м’язовому апараті. Коли уражений хребет (особливо поперековий відділ), хворих на остеоартрит починає турбувати скутість і періодичний корінцевий біль.

Симптомами остеоартриту єниючий біль у суглобах, інтенсивність якого підвищується при фізичних навантаженнях, зменшення обсягу руху суглобів, хрускіт, відчуття скутості під час відпочинку, ранкова скутість суглобів, яка зазвичай триває менше 30 хв. Цікаво, що у хворих також збільшується рівень сечової кислоти в сироватці крові.

За період розвитку хвороби (кілька років або десятиліття) активність людини поступово зменшується, що призводить до розвитку патологій, пов’язаних зі зменшенням фізичної активності. Наприклад, збільшується маса тіла.

Якщо спочатку інтенсивність болю зменшується після відпочинку та знімається простими анальгетиками, то надалі біль відчувається навіть під час відпочинку і не вщухає після прийому лікарських засобів.

Здоровий спосіб життя (відповідне харчування, контроль маси тіла, достатнє фізичне навантаження) наполегливо радять, аби запобігти й сповільнити розвиток остеоартриту, в крайньому разі полегшити біль та поліпшити рухливість суглобів. З немедикаментозних засобів застосовують також внутрішньосуглобове введення плазми крові, збагаченої тромбоцитами, клітинну терапію із застосуванням мезенхімальних стовбурових клітин, бальнеотерапію.

З препаратів застосовують протизапальні та анальгетики на кшталт ібупрофену,парацетамолу, капсаїцину тощо.

Але ми звертаємо вашу увагу передусім на природні засоби. За останніми дослідженнями вони здатні полегшувати стан хворих не гірше за медичні препарати.

В експерименті застосовували оливкову олію холодного віджиму: чверть чайної ложки радили втирати в хворі суглоби тричі на день для зменшення болю і запалення. На першому тижні ефект лікування був такий самий, як і від знеболювальних мазей з нестероїдними протизапальними складниками типу ібупрофену, що вже дуже добре. Але в подальші три тижні ефект від мазей не змінився, а ефект від олії продовжував зростати: біль в суглобах і надалі зменшувався. За 4 тижні показник болю зменшився від 16 до 8 у тих, хто використовував олію, і з 16 до 13 у тих, хто використовував мазь. Дослідження тривало місяць, тому результати тривалішого застосування олії для масажу суглобів невідомі, але можна сподіватись, що вони будуть ще кращими.

Інше дослідження показало ефективність масажу з оливковою олією (5 мл олії на фаланги пальців двічі на день) для зменшення ранкової скутості і болю в суглобах при ревматоїдному артриті. Олію порівнювали з розтиранням з ібупрофеновою маззю, парфіновою олією і сухим розтиранням без додавання будь-чого. Найкращі результати показала оливкова олія, залишивши позаду ібупрофен та всі інші засоби.

В «Зеленій планеті Земної» ефективність рослинних засобів відома дуже добре. Багатий досвід народної медицини, тривалі власні спостереження дозволили створити фітокомпозиції, які полегшують стан хворих на остеоартрит, а ще більше тих, які не дозволяють артриту досягти такої руйнівної для здоров’я людини стадії розвитку.

АРТРИТАН має протизапальну, знеболювальну, антидеструктивну дії. Покращує кровообіг та мікроцикуляцію в уражених суглобах, сприяє інтенсивному лімфовідтоку, налагоджує обмінні процеси в суглобових тканинах (хрящі, кістках), відновлюючи таким чином функцію суглобів.

АРТРИТАН лікує артрит, артроз, остеоартрит,коксоартроз. Застосовується в разі ревматичного ураження суглобів, післяінфекційної артропатії тощо.

Внаслідок артриту, травми, інтоксикації, подагри та з інших причин може виникнути бурсит. Фітокомпозиція БУРСИН має протизапальну, регенеруючу, знеболювальну властивості. Сприяє розсмоктуванню патологічної рідини (ексудату), яка накопичилась у навколосуглобовій сумці ураженого суглоба з подальшим відновленням його рухової функції. Додатково роблять компреси з рідини ПОРЯТУНОК на ніч. Після компресу витерти насухо, втерти САНАТ і забинтувати на день.

ІНФІЛЬТРИНмає протизапальну, знеболювальну та розсмоктувальну властивість. Завдяки цьому прибирає інфільтрати в разі артрозу та артриту в стадії загострення.

Больовий синдром у хворих на артрит і артроздопоможе зняти АЛЬГОСАН. Засіб також має седативну, спазмолітичну, бактерицидну та протизапальну властивості.

Хоча ПОДАГРИН застосовується передусім в разі подагри, але завдяки протизапальній і знеболювальній дії, налагодженню сольового обміну, він допомагає відновити функцію і уражених остеоартритом суглобів.

Для більшої ефективності лікування суглобів до згаданих вище фітокомпозицій додають НЕФРОЛІК, РЕНОКОЛ, ХОНДРОЛІК, СУДИННИК, ВЕНОЛІК, АЛЕРГІН, ВАЗОНОРМ тощо.

Зовнішні засоби — РОЗТИРАННЯ, САНАТ, ПОРЯТУНОК — теж важливі для полегшення стану хворих на остеоартрит.

РОЗТИРАННЯ має зігрівальні, судинорозширювальні, знеболюючі й протизапальні лікувальні властивості: втирати в застійні зони в разі артриту, запалення суглобів, болю в суглобах в разі радикуліту й остеохондрозу. РОЗТИРАННЯ слід ретельно й енергійно втирати, доки шкіра не стане сухою. Повторити це тричі, після чого розтерте місце вкутати (вовняною тканиною). Розтирати щодня на ніч. Засіб можна застосовувати для компресів, які накладаються на 3-4 години.

САНАТмає протизапальну, розсмоктувальну, знеболювальну, бактерицидну властивості. Після легкого змащування шкіри виникає гіперемія (почервоніння і відчуття печії на 1-2 хвилини) внаслідок розширення капілярів і посиленого притоку крові до ураженого місця. Подразники рослинного походження, йодисті сполуки, дозволяють САНАТУ глибоко проникати у тканини і швидко усувати патологічні процеси, запалення і біль.

ПОРЯТУНОКмає протизапальну, знеболюючу і ранозагоювальну дію, сприяє поліпшенню кровообігу в уражених тканинах і поновлює їх життєдіяльність, знімає біль у суглобах. Для цьогозастосовується у вигляді компресів: змочити складений удвічі бинт і покласти на 3-8 годин на уражене місце, зверху накрити плівкою, розмір якої на 2-3 см більше бинта з усіх боків, згори покласти шар вати, забинтувати і вкутати, щоб зігріти.

Залиште свій коментар
Коментарі
19.03.2023 20:16
Цікаво

Будемо пробувати.(